BYT S DLOUHÝM PŘÍBĚHEM, PRAHA

BYT S DLOUHÝM PŘÍBĚHEM, PRAHA

 

Investor si pořídil byt na občasné přespání v centru, v domě s dlouhou historií sahající až do počátku urbanizace města, do období románského. Jelikož byt není určen k trvalému bydlení, nebylo nutné dodržet v konceptu běžně zavedené postupy. Tajemné příběhy slavného spisovatele staré Prahy, Franze Kafky, se staly inspirací při navrhování interiéru.

(kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Peter Požár a Ing. arch. Julie Kopecká, spolupráce Jana Hučíková, DELICODE s.r.o., www.delicode.cz)

S klientem jsme pracovali na jiném projektu, návrhu rodinné vily, když nás oslovil s potřebou/požadavkem pořídit si byt ve městě /Praze/ pro jeho občasný pobyt hlavně z důvodu, že do hlavního města jezdí jen příležitostně a hotelové zázemí už přestalo splňovat potřebné požadavky. V tomhle případě jsme byli i u samotného výběru nemovitosti. Byt se nachází v historické části Prahy, v Dlouhé ulici. V domě s dlouhou historii sahající až do počátku urbanizace města, do období románského. Dům je národní kulturní památka, což nás zavazovalo k citlivému přístupu k jakýmkoliv možným stavebním zásahům. Velikost bytu, původní dispozice a stavební stav se jevil jako dobrá volba pro naplnění požadavků klienta. Byt není určen k trvalému bydlení, a proto nebylo nutné postupovat konvenčními postupy, dělením prostoru na zóny a hierarchie prostor. Co se týče zadání na dispozici a design interiéru, jsme od klienta dostali jen základní požadavek, ubytovat 2 osoby v adekvátním komfortu s pokojem pro dalšího hosta. Výchozí stavební omezení se ukázali nakonec jako inspirativní. Nová dispozice výrazně respektovala tu původní a nastavení konceptu do dispoziční mřížky s průchozími místnostmi se vyprofiloval jako skvělý nápad. Respektovali jsme tak nejen původní stavbu, ale navázali jsme na historický koncept staropražských bytů s průchozími pokoji. Chtěli jsme, aby byt měl atmosféru těch zajímavých velkých bytů, které dodnes obdivujeme a ceníme si. Další nepodstatnou inspiraci, a to už u samotného designu interiéru, byla myšlenka navodit tajemnost příběhů slavného spisovatele staré Prahy, France Kafky. Vestavěný nábytek v sobě skrývá dveře, kterými se prochází do dalších místností. Skříň v obytné místnosti ukrývá průchod do ložnice, skříň v ložnici zas průchod do šatny, zrcadlová stěna šatny skrývá dveře do koupelny. Velká skříň ve vstupní hale zpřístupňuje koupelnu a toaletu. Pokoj hosta maskují dveře se skrytou zárubní s povrchem, na který se dá aplikovat malba na stěny. Tajemné a nečekané průchody, mřížková dispozice, průhledy místnostmi, vysoké stropy, původní detaily rekonstruovaných dveří včetně mosazných klik a kování, původní kamna po kompletní rekonstrukci, které jsou i plně funkční jsou hlavními atributy tohoto bytu.

FOTO: STudio Flusser

30.03.2021