BYT PRO MILOVNÍKY UMĚNÍ, PRAHA

BYT PRO MILOVNÍKY UMĚNÍ, PRAHA

 

Cílem rekonstrukce bylo zvýšit všechny dveře a změnit dispozici bytu tak, aby zůstaly dva stejně velké dětské pokoje. Důležitým tématem rekonstrukce byly druhy nábytku, které se do nového prostoru vkládaly. Různě barvy a materiály nábytku (bělená překližka, tmavá dýha a zelené lamino) dělají interiér velmi rozmanitým a zajímavým, stejně tak jako průhledy mezi jednotlivými místnostmi.

(kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Markéta Bromová, spolupráce Dominika Galandová, MARKÉTA BROMOVÁ ARCHITEKTI, www.marketabromova.cz)

Hlavním zadáním rekonstrukce bylo, zvýšit všechny dveře a vymyslet polohu ložnice tak, aby zůstaly v rámci dispozice dva stejně velké dětské pokoje. Po prvních schůzkách s klienty bylo jasné, že změna dispozice bude větší než si ze začátku představovali. Klienti po několika předložených variantách došli k názoru, že oni sami nepotřebují standardní ložnici, že jim v podstatě stačí nika na spaní plus prostor se šatní skříní. V nové ložnici je i rozkládací stůl s plytkou skříní na látky. Pod vysokou postelí je další úložný prostor, třeba právě na šicí stroj. Díky rozhodnutí o minimální ložnici se dispozice zjednodušila a zpřehlednila. Kuchyně je v podstatě samostatná místnost, ale s velkým otevřením do obytné části, kde je umístěn jídelní stůl. Ten má část sezení v nice, která je součástí velké knihovny. Ta má za posuvnými dvířky schovanou menší televizi.  Dětské pokoje jsou zařízeny velmi střídmě a jednoduše. Oba pokoje jsou stejné, jen s tím rozdílem, že jeden má zelené dveře. Mezi koupelnou a toaletou je jednoduché zasklení. Skrz něj vykukuje na neprašovskou červenou barvu natřená litinová trubka od kanalizace.

Důležitým tématem rekonstrukce byly nábytky, které se do nového prostoru vkládaly. Jejich barva a materiálová různost. Nábytky jsou trojího materiálu, a tedy i barvy - bělená překližka, které je vzhledem k původní parketové podlaze v bytě nejvíce, tmavá dýha (v kuchyni dubová a v dětských pokojích kvůli posteli z ořechové dýhy) a laminátová zelená šatní skříň, která v prostoru spolu se zeleným nátěrem vytvořila prstenec - barevný průchod, který se stal dominantním prvkem. Nová dlažba na chodbě a v koupelně s toaletou pak také reagují na výběr materiálu nábytků. Ke světle šedým velkoformátovým dlaždicím patří bělená překližka a zelené lamino doplňuje antracitová dlažba ve stejném dekoru jako světle šedá.

Na celém prostoru bytu a konceptu barev mě baví průhledy z jednotlivých místností. Doufám, že se nám je podařilo aspoň částečně zdokumentovat na fotkách.

FOTO: Veronika Raffajová

30.03.2021