BYT JAKO ZÁKLADNA KOSMOPOLITNÍ RODINY, BRATISLAVA

BYT JAKO ZÁKLADNA KOSMOPOLITNÍ RODINY, BRATISLAVA

 

Snem manželů s dospívajícím synem bylo mít v Bratislavě luxusní městský byt, který bude základnou pro jejich kosmopolitní život, odkud budou vyrážet do světa. Architekt do interiéru zakomponoval prvky klasicky vnímaného luxusu – tmavé podlahy, dřevěné obklady, kovové konstrukce se zlatou a mosaznou povrchovou úpravou a sametové látky v moderním pojetí.

(kategorie: novostavba; autora přihlašovatel: MArch. MAUD. Andrej Alan Daniel Gajdoš, SALPIETRA & GAJDOS ARCHITECTS, s.r.o., www.salpietragajdos.com)

Manželé Eda a Alena s dospívajícím synem chtěli bydlení, které by vyhovovalo jejich kosmopolitnímu společenskému životu, který žijí díky Edovu zaměstnání. Nestáli o dům, ale luxusní městský byt, který by sloužil jako základna, odkud mohou vyrážet do světa.

Poté co navštívili několik bratislavských městských developerských projektů se shodli na jednom, který se nachází zabydlené lokalitě širšího centra města. Vybrali si byt, který sice není zrovna největší, ale prostorově postačí jejich potřebám. Při prohlídce vzorového bytu v novostavbě narazili na práci architekta Andreje Bulíka, který v tomto domě navrhl a realizoval ještě další dva byty. Jeho práce manžele oslovila a požádali ho o návrh interiéru. Jejich požadavky na interiér byly náročné. Z časových důvodů už Eda a Alena neměli vůli zasahovat do dispozice, ačkoli jim architekt doporučil zvětšit ložnici. Chtěli, aby jim do stávající dispozice navrhl, co nejdříve, interiér v exkluzivním, nadprůměrném standardu. Architekt zde proto zvolil a zakomponoval prvky klasicky koncipovaného luxusu - tmavé dýhované podlahy, dřevěné obklady, kovové konstrukce se zlatou a mosaznou povrchovou úpravou a sametové látky, v obnoveném moderní pojetí.

Velkorysá hala

Byt sestávající ze vstupní haly, společenské části bytu, která je spojením kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, ložnice a dětského pokoje, má plochu xx čtverečních metrů. Hned při vstupu nám vyrazila dech elegantně řešená vstupní hala. V relativně širokém a velkorysém prostoru bylo možné si dovolit vestavěnou skříňovou sestavu, která je jednoduchá, moderní a je do ní vsazen prvek evokující luxus - sezení čalouněné modrým sametem, doplněné polštářkem ve zlaté textilii. "Wau" efekt tu však tvoří stěna naproti, kde je na pozadí atraktivní tapety v namodralém odstínu a zlatavých odlescích vsazena do velkého zrcadla v kovovém rámu komoda. V hale, proti vstupním dveřím, je dřevem obložená stěna, v níž jsou dveře do koupelny a toalety. Aby dveře nebyly dominantní, ale spíše splynuly s obkladem v jednu poutavou plochu, sjednotil na nich architekt dekor obkladu - dýhovaný ořech. Pojetí luxusu a dekory představeny ve vstupní hale se prolínají celým tímto bytem.

Modrá se zlatou

Z haly se plynule přechází do rozlehlého otevřeného prostoru, jehož součástí je kuchyň obsahující vše potřebné pro běžné vaření včetně zabudovaných spotřebičů. Z kuchyňské linky s horními skříňkami z měděné metalízy vystupuje šedá zástěna a ve stejném odstínu pracovní deska z technického kamene. "Chtěli jsme propojit dřevo dekor ze zbytku bytu s tímto prostorem a učinit ho zajímavější. Vytvořili jsme proto dřevěný lamelový systém, který kuchyni opticky uzavře. Přes lamely člověk vnímá, že za nimi nějaký prostor je, "vysvětluje architekt Andrej Gajdoš. Lamely se objevily i na bočnici vysokého kuchyňského monobloku, kde jsou spotřebiče, úložné prostory, potravinový systém. Kuchyňskou zónu odděluje od jídelní části barový pult a na jeho konci je odlehčená pozlacená kovová konstrukce odkládací skříňky. Vzdušná konstrukce se objevuje i v obývacím pokoji jako velká konzola na stěně s odkládacími prostory. Velký akcent je tapetová stěna za sedačkou, která abstraktně evokuje výhled do přírody a na ní je ještě obraz z tapety, který působí jako okno u jídelního stolu. Na pozadí teplé šedé, bílé a tmavě hnědé vystupují do popředí královská modrá, zlatá a měděná jako akcentové barvy.

Koupelnové wellness

Luxus nechybí ani koupelně. Je sice tmavší, ale působí ODDECHOVĚ. I sem vnesl architekt dřevo, kterému dělají společnost antracitové obklady a dlažba oteplené imitací pískového travertinu a umyvadlová deska z FunderMax. Kromě funkčního osvětlení jsou zde dvě závěsná svítidla, které dávají koupelně luxusnější nádech. Hned vedle ní je malá ložnice, využita však maximálně. Tím, že architekt obsadil čelo postele od stěny, v záhlaví vznikla police na knihy, doplňky a nepřímé, náladové osvětlení. Noční stolky jsou naschvál rozdílné, na jedné straně je to v ořechem dekoru standardní noční stolek, na druhé straně je mosazný kulatý stolek. I zde je akcent v tapetě, která působí starodávně a je sem na míru laděná barevně i ornamenty. Zatímco hala, obývací pokoj, ložnice a koupelna jsou barevně i materiálově pojaté reprezentativně, pokoj určený pro teenagera je z úplně jiného soudku. "V dětském jsme se snažili najít nejlepší místo na postel a obestavět ji vestavěným nábytkem, který se vine kolem ní jako hada a přechází do vestavěného šatníku," objasňuje architekt. Prostor lůžka působí teple díky živému výraznému žlutému čalounění. Dalším barevným akcentem je tyrkysově zelená na závěsech a kovových prvcích. Tapeta, skříňky u psacího stolu i nad ním jsou laděny do betonového vzhledu. Tento pokoj je více naturální než ostatní, což se projevuje v texturách záclon a závěsů.

Společenská část bytu je souhra prvků klasického stylu a jemně zaobleného moderního, což působí elegantně a zároveň útulně.

Kuchyň je spojena s jídelnou a obývacím prostorem. Horní skříňky kuchyňské linky vnášejí, svou teplou barevností a zrcadlící se plochou v kombinaci s antracitovou šedou, do prostoru eleganci a pocit luxusu.

Příjemný akcentem v bytě je tapeta s nadrozměrným obrazem vytvořeným též z tapety, která navozuje dojem okna s výhledem ven.

Měď a mosaz v zlatavém jsou dominantní barvy kovových prvků - pozlacené konstrukce úložných prostorů, stolků, lustrů, doplněné modrými akcenty textilií.

Ve vstupní části bytu se cítíte stejně luxusně jako v každé jiné místnosti, nezaostává velikostí ani designem.

Rodičovská ložnice je malá, ale komfortní a luxusní díky měkkému čalouněnému čelu postele, náladovému osvětlení za ním, poutavé originální tapetě, sametovému závěsu či kovovému nočnímu stolku.

Možná si někdo pomyslí, že do ložnice zrcadla nepatří, ale zde designově sedí, nemají rozměry jako funkční zrcadla, jsou spíše dekorační a opticky zvětšují malý prostor.

Noční stolek na opačné straně je klasický v ořechovém dřevo dekoru, který se opakuje v celém bytě. Noční lampy jsou jakoby kancelářské s kloubem a ramenem. Jsou přizpůsobitelné.

Dětský pokoj je také komfortní, pojatý však teenagerovsky. Postel ovinutá úložnými prostory je sice singl, ale spojená ze dvou matrací, dá se rozložit a mohou zde přespat i dva.

Tapeta a povrchy skříněk kolem pracovního stolku mají vzhled a barevnost připomínající beton.

Dřevo se objevuje i na koupelnovém nábytku, k němu jsou doladěny obklady a dlažba. Součástí skříňkové sestavy pod umyvadlem je i pračka, je však zakomponována tak, aby nevynikala jako spotřebič ale splynula s prostore.

Funkční zrcadlo s osvětlením a dvě závěsná svítidla dávají tomuto prostoru luxusnější nádech.

01.03.2019