BYT 4+1 POD PETŘÍNEM

BYT 4+1 POD PETŘÍNEM

 

Ateliér Prajaga se s radostí zhostil rekonstrukce zajímavého bytu v činžovním domě na pražském Újezdě, ke kterému mají jeho majitelka Žofka s dcerou Bárou sentimentální a pevné pouto. Jedná se o byt, který si na nic nehraje, ve kterém se normálně bydlí.
(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Martin Poldauf, Prajaga, www.prajaga.cz)

Byt prošel radikální proměnou, jejíž součástí byla i repase některých původních historických prvků – především podlah, dveří a oken. Důležitým aspektem při rekonstrukci byla i výměna nevyhovujícího starého vytápění za nové. Celková užitná plocha bytu je 113 m2, přičemž koupelna a toaleta jsou v rámci této štědré rozlohy překvapivě celkem malé. Z centrální podlouhlé chodby, která tvoří jakousi páteř celé dispozice, se vstupuje do všech čtyř obytných místností, do koupelny a na samostatnou toaletu.

Srdcem bytu je prostorná kuchyně s velkým jídelním stolem. Otevřené kuchyňské skříňky, světlé barvy a zrcadlový obklad podtrhují vzdušnost a prostornost. Obývací pokoj je pojat především jako odpočinková místnost pro poslech a provozování hudby nebo příjemnou četbu knih z bohaté knihovny u tepla linoucího se z ohně krbových kamen. Další dvě místnosti slouží jako ložnice. Koupelna je zařízena minimalisticky, epoxidovou stěrkou na stěnách podtrhují drobné detaily. Toaleta je vybavena netradičním designovým a zároveň ekologickým klozetem kombinovaným s umývátkem, ve kterém se odpadní voda z umývátka využije ještě při splachování.

Celý byt je zařízen s důrazem na modernost vybavení, které je ale chytře zkombinováno s různými zajímavými doplňky z cest nebo úlovky z bazarů. Díky tomu působí útulně a zabydleně a obě obyvatelky v něm nalezly své malé království.

11.03.2016