BYT 2+KK NA MALÉ STRANĚ, PRAHA

BYT 2+KK NA MALÉ STRANĚ, PRAHA

 

Jedná se o byt velký 61 m2, který se nachází v Praze na Malé Straně a nabízí překrásný výhled na panorama Pražského hradu. Dům je postaven v historizujícím slohu, celkovou rekonstrukcí prošel celý objekt.
(kategorie: rekonstrukce; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Olga Frydecká, Šárka Špačková, Studio Gens, www.studiogens.cz)

Zadání ze strany investora znělo: navrhnout zázemí určené k občasnému bydlení, a to pouze pro jednu osobu, vytvořit interiér, který není chladný, není poplatný moderním trendům a je nadčasový a hlavní důraz klást na výhledy z oken.

Základem interiéru jsou postaršené kazetové dubové podlahy, repasovaná špaletová okna s dřevěným ostěním a s kryty na topení a dveře odkazující na dané období.

Nároky na kuchyňské zázemí bylo možné minimalizovat a jídelní část omezit na malý jídelní stolek. Orientace sezení a pracovního zázemí byly podřízeny výhledům z okna.

Obvykle upřednostňujeme přírodní materiály a střídmou barevnost, takže jsme i zde pracovaly pouze s teplými tóny v odstínech béžové. Malé zázemí koupelny bez přímého osvětlení a volba jemných tónů nás při hledání vhodného kamene navedly k výběru travertinu v kombinaci s onyxem. Onyxová stěna nám umožnila částečný prostup světla do koupelny a večerní zážitek prosvětleného kamene z přilehlé koupelny. Travertin byl použit na obložení podlahy i stěn, byl z něj na míru vyroben i pult s umyvadlem. Jednotný obklad s dlažbou daly dostatečně vyniknout abstraktní kresbě onyxu.

S ohledem na výraznou kresbu onyxové stěny jsme dveře do koupelny řešily ve stejné barvě jako výmalbu ložnice. Kresba kamene má tak možnost nerušeně vyniknout.

Na přání investora byla zrušena samostatná toaleta u vstupu, což nám umožnilo vytvoření zázemí s úložnými prostory. Nebylo pak nutné zatěžovat obytné místnosti objemnými skříněmi a prostor díky tomu působí vzdušně a velkoryse. Při této nevelké realizaci jsme si opět ověřily, že interiér v jednom barevném tónu s akcentem na výběr materiálů  je více než dobrým řešením.

11.03.2016