BOUTIQUE HOTEL MEZI PLŮTKY, ČELADNÁ

BOUTIQUE HOTEL MEZI PLŮTKY, ČELADNÁ

 

Dvě stě let staré venkovské stavení oslovilo nové majitele od samého počátku. Po náročné rekonstrukci exteriéru se investor, architekt, designér a provozovatel v jedné osobě rozhodl zrealizovat své sny a vytvořit čtyři velkorysé pokoje. Ze starého domu vznikl moderní boutique hotel, který si za pár měsíců provozu získal srdce každého návštěvníka.

(kategorie: veřejný interiér I; autor a přihlašovatel: Daniela Hradilová, MEZI PLŮTKY s.r.o., www.meziplutky.cz)

Mezi plůtky se potkal investor, architekt, designér a provozovatel v jedné osobě.

Investoři se zkušenostmi z rekonstrukcí historických budov a interiérů a se vztahem ke starožitnostem a umění viděli v opuštěném venkovském stavení potenciál přeměnit je na “dům, ve kterém někdo žije”, realizovat své představy o konverzi starého domu na moderní boutique hotel současného evropského střihu. Jako stavitelé, architekti a designéři projektu byli v uskutečňování svého plánu svobodní a neomezení, a tak se rozhodli jít ještě dál - hotel v prvním roce provozovat, či lépe jejich slovy - pečovat o něj.

Mezi plůtky se po pár měsících od otevření stalo součástí dvou významných světových sítí, prezentujících prázdninové bydlení s důrazem na architekturu a genius loci: Welcome Beyond https://www.welcomebeyond.com/property/mezi-plutky/,

( jako první projekt v České republice z celkem třech ve střední a východní Evropě) a Urlaubsarchitektur https://www.urlaubsarchitektur.de/de/mezi-plutky/,

( jako druhý projekt tamtéž). V české síti amazingplaces.cz se hotel stal absolutním vítězem ankety hostů za rok 2017.

Ve venkovském stavení se potkal dvě stě let starý interiér a exteriér, včetně zahrady a okolí, s širokým viděním a vnímáním autora – staré s novým, respekt k historii a tradici, téma pokračování, kontrast se souladem, vše v duchu signature tématu - útulnosti

Proměně obytného domu na boutique hotel s čtyřmi velkorysými pokoji a stejně velkorysým společným prostorem předcházela rozsáhlá rekonstrukce místa. Během dvou let oprav byla obnovena historická šindelová střecha a štuková fasáda, špaletová okna a kamenné dvory. Zahrada byla osázená místními rostlinami a dřevinami, historická stodola přeměněna na zimní zahradu, ztracená nádrž na koupací přírodní bazén. Starými řemeslnými postupy byla přidána “nová” stodola, sloužící jako letní ložnice a skladové prostory. S respektem k původní hmotě, tvaru a dispozici.

V duchu konvervace se stavbou, ne pouhé konzervace, s místem, byla nahrazeny nepůvodní venkovní dveře minimalistickými skleněnými výplněmi (tzv. kostelový hliníkový profil Reyners), které do chodby, procházející skrze dům, vnášejí krom potřebného světla důležitý motiv pokračování – interiér nekončí, plyne dál..  

V přízemí domu (250m2) byl restaurován smrkový trámový strop - poškozené trámy nahrazeny zpátky starým dřevem a povrchově upraveny přírodním olejem. Na podlahu byla položena stará opuka a pískovec, kámen téměř rok hledaný a svážený ze zaniklých domů a dvorů v širokém okolí. Mnohdy deset centimetrů silné kamenné desky jsou nejsilnějším prvkem interiéru a přes svou hrubost a strohost mu dodávají klid a útulnost. Spolu s masivním dřevěným stropem jsou dominantou prostoru, určující styl a rytmus celého interiéru. Kámen bez přerušení pokračuje skrz skla dveří na terasy ze stejného materiálu a přirozeně spojuje “uvnitř” s “venku”. V části domu (knihovně) jsou použity “půdovky” - cihlová dlažba, na toaletách cementová dlažba. 

V původně neobývaném podkroví (250m2) je otevřena výška a přiznáno trámoví do samého hřebene střechy. Na podlahu jsou použita masivní smrková prkna, jako obklad šikmých stěn byly zvoleny “štítovky” - staré desky ze štítů stodol. Povrchová úprava dřeva v podkroví je variací odstínů bílé a světle šedé s dokončením opět přírodním olejem. Kromě stropů v přízemí - trámů v pokojích a klenby v jídelně a kuchyni, se v interiéru žádný prvek nezachoval - materiály doplněné při rekonstrukci a restaurování přesto nenarušují jeho harmonii a zdají se být původními.

Téma pokračování provází interiér v každé chvíli a na každém místě. Dveře a nábytek jsou navrženy a vyrobeny z českého dubu. Představuje místní dřevinu a práci místních truhlářů a v jednoduchých tvarech zároveň minimalistické a funkční vyjádření současného designu - jednostranně obložené svlakové dveře s jednoduchým kováním, atypická kredenc v kuchyni pro hosty, třímetrové jídelní stoly a masivní postele jsou jeho nejvýraznějšími kusy.

11.03.2018