BA.VI, MEZONET V BRATISLAVĚ

BA.VI, MEZONET V BRATISLAVĚ

 

Dispozice mezonetového bytu je funkčně jasně dělená na denní (společenskou) a noční (intimní) zónu ve druhém patře. Interiér využívá pravdivé materuály, převládajícími barvami je bílá, šedá a černá barva v kombinaci se dřevem. Majitelé dotvořili interiér vlastními výtvarnými díly, a tak podtrhli autentičnost svého domova.

(kategorie: novostavba; autor a přihlašovatel: Ing. arch. Jana Tartaľová, Ing. arch. Soňa Králiková, Ing. arch. Michal Tartaľ, ARCHHOLIKS, s.r.o., www.archholiks.sk, www.mimoarchitekti.sk)

Dispozice mezonetového bytu je funkčně jasně dělená na denní (společenskou) noční (intimní) zónu ve druhém patře. Poskytuje komfortní bydlení pro 4 člennou rodinu, i když plochy pokojů a ložnice nejsou velkorysé. Všichni však mají soukromí, které děti ocení zejména ve vyšším věku.

Vstup do bytu je vedle schodiště, pod kterým je úložný prostor na oblečení a boty. Naproti schodišti je věšáková a zrcadlová stěna. Eliminovali jsme uzavřenou chodbu a otevřeli jsme vstupní prostor tak, aby byl prosvětlený a majitelů vítalo srdce jejich domova. Nad vstupní chodbou je galerie se skleněnou podlahou, kde byl navržen pracovní kout. Společenský prostor představuje spojení obývacího pokoje, jídelny a kuchyně, ze kterého je možné vyjít na terasu. Kuchyň je oddělena od jídelny ostrovem - betonovým blokem. Pracování deska kuchyňské linky je betonová, čela horních úložných skříněk jsou z děrovaného černého plechu. Umístěním vysokých spotřebičů a potravinové skříně do komory se zdůraznila vzdušnost celého prostoru. Stěna za TV je upravena betonovou stěrka. Kontrast k materiálu vytvářejí nízké skříňky z dýhy, které plynule přecházejí do lavicového sezení pod oknem. Dominantním prvkem bytu je dřevěné schodiště a dřevěný obklad, který se vine od schodišťové stěny do prostoru jídelny a kuchyně. V dřevěném boxu je ukryto technické zázemí bytu - WC a komora. Na 2. n. p. byla stěna mezi chodbou a pokoji nahrazena šatním blokem. Takto se ušetřily centimetry a dosáhl se dostatečný úložný prostor. Koupelna na konci chodby je oddělena kopilitovou stěnou. Hned za transparentní stěnou je netradičně řešená vana menších rozměrů vycházející z bloku s umyvadlem.

Interiér využívá pravdivé materiály, převládajícími barvami je bílá, šedá a černá barva v kombinaci se dřevem. Barevným akcentem vstupního podlaží je křeslo a knihy v levitující plechové knihovně. Majitelé dotvořili interiér vlastními výtvarnými díly a tak podtrhli autentičnost svého domova.

15.03.2018