29.03.2021

BYT VE VILE NA OKRAJI PRAHY

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)

autor a přihlašovatel:

Jakub Stach a Ondřej Kubový, RADOTÍN MANOR DESIGN s.r.o., www.radotinmanor.com

BYT VE VILE NA OKRAJI PRAHY

Vilka postavená ve 30. letech minulého století s dostavbou v 60. letech se dočkala rekonstrukce. Cílem bylo zachovat původní atmosféru meziválečné doby a současně navrhnout interiér, který by odpovídal moderním nárokům na bydlení. Vznikl nadčasový a komfortní interiér inspirovaný nejen první republikou, ale i americkým art deco nebo anglickou řemeslnou tradicí.

Na počátku byla vilka na okraji Prahy, postavená v druhé polovině 30. let 20. st. s poměrně citlivou dostavbou z let 60. Ač z venku jen málo prvků přístavbu naznačovalo, uvnitř tuto skutečnost jasně prozrazovaly například dveře s bakelitovýmí klikami a kovovými zárubněmi, výrazně se odlišující od původních dochovaných výplní.

Cílem rekonstrukce bylo zachovat, nebo ještě lépe posílit, atmosféru 30. let, a přitom zajistit, aby interiér plně odpovídal současným nárokům na bydlení. To vše při co nejmenším zásahu do stavebních konstrukcí. Záměrem nebylo vrátit se o 85 let zpátky, ale vytvořit, za přispění vybraných chrakteristických prvků té doby, nadčasový a komfortní interiér. Vedle prvorepublikové architektury a užitého umění byly autorům inspirací například i americké art deco nebo anglická řemeslná tradice.

Hlavní část obytného prostoru se nachází v 1. NP (78 m2). Ze vstupní haly, s originálním vchodem tvořícím čtvrtkruh, se vstoupuje do kuchyně (14m2), nebo se dá pokračovat dále do spojovací chodby. V hale se nacházejí ještě dveře do spíže, sociálního zařízení a šatna, která vznikla na místě již nevyužívaného schodiště do 2. NP. Šatna i na míru zhotovená komoda s dýhou z ořechové kořenice dostaly rovněž čtvrtkruhové zaoblení, korespondující se vstupem.

Ze spojovací chodby v srdci domu vedou dveře do obývacího pokoje (18 m2), koupelny a technického zázemí, a dále průchod do jídelny s pracovnou (12,5 m2).

Dominantou obvývacího pokoje, vymalovaném v sytě zeleném odstínu, je knihovna navržená a zhotovená na míru přes celou jednu stěnu. Ačkoliv inspirací pro ni byl klasický nábytek z počátku 20. století, vyznačuje se umírněnými, nadčasovými tvary a moderním vybavením v podobě stmívatelného LED osvětlení se skrytým bezdotykovým vypínačem a indukčními nabíječkami mobilních telefonů. Charakteristickým prvkem pokoje je rovněž centrálně umístěný mosazný lustr klasického tvaru s jednoduchými nadčasovými liniemi.

Kuchyně je propojena s obývacím pokojem zašupovacími dvoukřídlými dveřmi, které lze zcela skrýt do boků knihovny. Na míru zhotovený kuchyňský nábytek značky RM/Kitchen, vyvedený rovněž v syté zelené, se vyznačuje symetrickým uspořádáním a moderně klasickým designem. Charakteristické pro něj jsou například jednoduché vlysy a masivní, ručně vyráběné, niklované úchytky. Kuchyně je vybavena vestavnými spotřebiči značky De Dietrich v originálním celočerném provedení s litinovými a měděnými detaily.

Přestože koupelna disponuje podlahovou plochou pouhých 185 x 185 cm, podařilo se do ní, díky pečlivě zvoleným zařizovacím předmětům s důmyslnou konstrukci, umístit vše potřebné – prostornou skříňku s podstavným umyvadlem a tříprvkovou baterií v kamenné desce; rozměrné fazetované zrcadlo s osvětlením po stranách; sprchový kout o rozměru 90 x 90 cm, který lze, v případě, že není právě používán, složit podél stěn; nebo toaletu s elektronickým bidetem.

Jídelna s pracovnou – tato netradiční víceúčelová místnost získala dvě zcela odlišné funkce zejména z prostorových důvodů. Do obývacího pokoje, ani do kuchyně se zkrátka jídlelní stůl pro osm osob nevešel. Zároveň, pokud není právě potřeba hostit velkou společnost, velký stůl velmi dobře poslouží i k pracovním účelům. Dominantu místnosti tvoří vestavěná skříň s ručně malovanou grafikou, symbolizující mořský příboj, a s bronzovými velkoformátovými zrcadly po stranách. Za elektricky poháněnými dveřmi se skrývá pracovní část s tiskárnou, šatní skříň a uprostřed velkorysý bar.

Ložnice inspirovaná Paříží 20. let minulého století je vyvedena v monochromatické béžovo-krémové barevnosti. Tapetu s decentním rostlinným motivem doplňuje nábytek po předcích majitele domu z období secese, který prošel důkladnou repasí a byl nově osazen masivními mosaznými úchytkami. Francouzký nádech dodávají ložnici hedvábné závěsy se třemi řadami třásní. Interiér odlehčuje přisazené svítidlo, emitující nepřímé osvětlení, s povrchem z ručně plátkovaného metálu.

1.PP o celkové výměře 50 m2 se nachází směrem do zahrady v úrovni terénu. Kromě technického zázemí a prostoru pro plánované budoucí spa zde najdeme obytnou místnost, jíž lze využít jako pokoj pro hosty, a koupelnu s toaletou.

Koupelna (5,5 m2), sloužící zároveň i jako zázemí pro zahradu, našla inspiraci v árii Měsíčku na nebi hlubokém z opery Rusalka od Antonína Dvořáka. Místnost je vyvedena v tmavých odstínech s černou toaletou i umyvadlem a velkoformátovými antracitovými zrcadly. Dominantu koupelny tvoří osvětlená zážitková sprcha Aquamoon od firmy Dornbracht, umístěná do půlkruhové niky, která je opatřena speciální voděodolnou tapetou s decentním artdecovým vzorem. Zdroj inspirace naznačují i nástěnná svítidla, připomínající zářící půlměsíce, nebo zrcadlové dno umyvadla evokující pohled na hladinu tůně.

Protože místnosti nejsou, z dnešního pohledu, příliš prostorné a zásahy do stavebních konstrukcí měly být co nejmenší, přistoupili autoři k optickému zvětšení interiéru prostřednictvím promyšleně umístěných velkoformátových zrcadel. Ta v bronzovém tónování nalezneme například ve vstupní hale, na dveřích skříně v jídelně, anebo jako obklad za kuchyňskou linkou. Dalšími prvky použitými pro optické zvětšení prostoru jsou třeba dubová podlaha, plynule procházející všemi obytnými místnostmi bez diletačních spár či prahů, propojení centrální chodby s jídlenou do jedenoho prostoru průchodem bez dveří, anebo vestavěná knihovna s integrovaným průchodem v obývacím pokoji.

Velký důraz kladli autoři na výběr použitých materiálů. Ať už se jedná o olejovanou podlahu; dubovou dýhu na nábytku, tónovanou do středně hnědého odstínu, procházející napříč celým interiérem; závěsy z hodnotných textilií, ušitých tradičními technikami; doplňky a osvětlení v mosazi či lesklém niklu; anebo britské barvy s přírodními pigmenty značky Fenwick & Tilbrook na stěnách a vybraném nábytku.

Pro zdůraznění atmosféry 30. let pak použili autoři otočné vypínače a zásuvky Berker Serie 1930; nahradili nevyhovující výpně v přístavbě replikami původních obložkových dveří; navrhli a nechali zhotovit originální niklované kliky inspirované těmi původními, jež se nedochovaly v potřebném množství a stavu; anebo aplikovali tradiční prvek fazetování na některá ze zrcadel.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše