05.03.2020

DŮM FRANZE KAFKY, PRAHA

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)

autor a přihlašovatel:

Denisa Strmisková, DENISA STRMISKOVÁ STUDIO, www.denisastrmiskova.com, ERBAUT ARCHITEKTUR, ANTA, spol. s r.o. a MONOBRAND s.r.o., www.monobrand.cz

DŮM FRANZE KAFKY, PRAHA

Nový design  interiéru vychází z elegance budovy samotné. Fantazie o Kafkovi se protíná s patinou doby a kontrastem živosti a neživosti. Velkorysé dispozice bytů jsou doplněny jemným detailem dřevěného deštění. Interiéry v sobě snoubí klasické a moderní prvky, jemnost a dekadenci, honosnost a útulnost.

Kafkův dům stojící v blízkém sousedství barokního chrámu sv. Mikuláše a Staroměstského náměstí v Praze je symbolicky spjat se stěžejní postavou literatury 20. století Franzem Kafkou. Spisovatel se v domě narodil roku 1883, tehdy ještě v bývalé prelatuře benediktinského kláštera u sv. Mikuláše. Kafka zde s rodiči pobýval první dva roky svého života, poté se přestěhovali na Václavské náměstí. Dům pak o několik let později vyhořel. V roce 1904 postavil architekt Osvald Polívka na jeho místě  nový, starým domem důsledně inspirovaný secesní dům. Kafkův dům stojí v blízkosti bývalého židovského ghetta a jeho zdmi silně prostupuje duch fin de siècle – přelomu 19. a 20. století. Doba podmíněná dřívější průmyslovou revolucí v sobě kontrastně pojila romantickou nostalgickou potřebu návratu k „čistému“ životu beze strojů, k životu v souladu s přírodou a jejími tajemnými matriarchálními silami, a rozvíjející se vědecké obory a pozitivistické nahlížení na svět a člověka v něm. Chmurnost, tragičnost a bezvýchodnost osudu literárních postav je v Kafkových dílech často vylíčena s ironickým humorem. Také domem i jeho interiérem prostupuje temná, tajuplná atmosféra historické paměti, která poznamenala kolektivní paměť nás všech.

Nový design interiéru Kafkova domu vychází z elegance budovy samotné. Základní premisou se stala myšlenka paměti, která není pravdou, a život ve vzpomínkách, které se nestaly. Fantazie o Kafkovi se protíná s patinou doby a kontrastem živosti a neživosti. Velkorysé dispozice bytů jsou doplněny jemným detailem dřevěného deštění, jež lemuje společenské místnosti (obývací pokoje, chodby a jídelny) všech bytů. Jejich tvarosloví a lomená bílá barva volně navazují na původní repasovaná dřevěná okna a dveře. V některých momentech se do deštění prořezávají nově vzniklé průchody, díky čemuž vzniká dialog mezi historií a současností – mezí tím, co bylo a tím, co nikdy nebude. Dekor se dále propisuje i do detailů nábytku a dostává se tím do nových souvislostí.

Ve staré části domu se nachází tři velkorysé apartmány v každém ze tří podlaží. Součástí nově zrekonstruovaných bytů jsou podkrovní prostory, ve kterých jsou umístěny tři velké mezonetové byty. Ty jsou specifické otevřeným průchozím prostorem kombinujícím historické dřevěné trámy krovů s moderními prvky skleněného zábradlí a vestavěného nábytku vyrobeného na míru. Atmosféru jednotlivých bytů v nižších podlažích tvoří především práce se střídáním tmavých a světlých prostorů. Elementárními barvami jsou tmavě šedá a bílá, ty jsou kontrastně doplněny zemitými odstíny cihlové či tmavě fialové. Výběr nábytku balancuje na hranici mezi minulostí a současností. Mobiliář je v jednoduchém provedení a v kvalitních základních materiálech kovu či dřeva. Zastoupeny jsou především skandinávské značky jako je GUBI, Handvark, &Tradition nebo Menu, ale najdeme zde například i Vitra výrobky. Policové systémy a psací stoly vyrobené na míru pochází z dílen Master&Master. Některá křesla nebo sofa jsou čalouněná jemným dekadentním sametem tmavých odstínů. Dynamiku místností rozviřují svítidla, ať již stojací nebo stolní lampy značek GUBI, DCW, &Tradition a Handvark, nebo kouřově černá a čirá ručně foukaná skleněná stropní svítidla od českého výrobce BOMMA.  Koupelny a kuchyně jsou řešeny velmi jednoduše, vždy v bílém nebo tmavě šedém provedení, obložené ručně vyráběnými dlaždicemi. Pozornost byla věnována každému detailu - vypínače na osvětlení od Berker Serie 1930 jsou aluzí na ty historicky používané.

Všechny nově vzniklé interiéry domu v sobě snoubí klasické a moderní prvky, jemnost a dekadenci, honosnost a útulnost. Duch Kafkovy doby se transformuje do jemných odlesků ručně vyráběných obkladů, a zároveň zůstává skryt ve stínech světel pod sametovými křesly.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše