17.03.2025

VZDĚLÁVACÍ CENTRUM ELEKTRÁRNY DUKOVANY

Číst více

kategorie:
Interiér roku LD Seating (kanceláře a cowork)

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Marián Ján, DI5 ARCHITEKTI INŽENÝŘI s.r.o., www.di5.cz 

fotograf:
T. Slavík a M. Ján

VZDĚLÁVACÍ CENTRUM ELEKTRÁRNY DUKOVANY

Návrh interiéru budovy AB3 konceptuálně reflektuje funkci a účel objektu. Hlavním cílem návrhu je vytvořit interiér s vlastní identitou, který ale podtrhuje a doplňuje zbytek areálu – tedy elektrárnu a děje v ní se odehrávající. Interiér je pojat kontextuálně a stylem „industriál“.

Budova navazuje na stávající urbanistické schéma areálu. Budovy jsou rozestaveny v pravoúhlém systému. Jednotlivé budovy jsou nízkopodlažní s jednoduchými podélnými půdorysy, které jsou poměrně členitě děleny do jednotlivých administrativních úseků.

Nová stavba reaguje na členitost okolní zástavby rozdělením své hmoty na menší celky. Tím je poměrně velká hmota stavby citlivě zasazena do areálu a nepůsobí přehnanou majestátností. Vzniklý půdorys stavby ve tvaru písmene „Z“ efektivně využívá plochu trojúhelníkového pozemku a nabízí možnost vytvořit hospodářský dvůr v blízkosti příjezdové komunikace a možnost snadného zásobování provozu.

Hlavní vstup budovy je umístěný na severní straně objektu tak, aby byl viditelný ze všech příchozích směrů. Hlavní vstup do budovy zvýrazňuje konstrukce vstupní pergoly. Předprostor křižují frekventované pěší komunikace a svah se zelení u domu vytváří místo pro příjemné posezení.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ

Architektonické řešení zvýrazňuje jednoduchý tvar budovy. Prostory jsou uspořádány do sedmi nadzemních a jednoho podzemního podlaží.  Fasádu stavby tvoří jednoduché schéma horizontálních pruhů pásových oken prostřídaných plnou fasádou s plechovým obkladem. Toto schéma je použito na celé stavbě s cílem vytvořit vizuální jednoduchost celkového výrazu budovy. V místě vstupní haly objektu je využito zasklení bez pevného parapetu pro zvýraznění haly na fasádě objektu. Pásová okna v jednotlivých podlažích jsou dělena dle administrativního modulu stavby tak, aby vznikla možnost maximálně variabilního půdorysu stavby. Modul na fasádě je pak v administrativních podlažích tvořen úzkým otvíravým segmentem doplněným fixním proskleným segmentem. Každý modul kanceláře je tedy vybaven otvíravým oknem.

  • Fasáda objektu

Fasáda budovy je dělena na horizontální pruhy. Materiálově se střídá prosklená část s plnou fasádou obloženou kovovým plechem ve dvou pohledových a tvarových variantách. Lesklé a matné profilované plechy tvoří měřítko zpovzdálí i v blízkosti pozorování objektu. Hra slunce na profilovaném fasádním obkladu mění její vzhled během dne. Uspořádání plechů není náhodné. Jsou řazeny v harmonické matematické sekvenci. Vstup do domu je zvýrazněn skleněnou pergolou s ocelovou nosnou rámovou konstrukcí. Nad vstupem domu ve výšce atiky je umístěno logo ČEZ. Vstup budovy je dále zvýrazněn informačním sloupkem s názvem budovy. Vstupní hala objektu je na fasádě zvýrazněna také vložením zasklení bez parapetu. Vodící lišty pro žaluzie jsou zpestřením jinak šedé fasády. Jsou provedeny v korporátní RAL 2004, která se propisuje jak do interiérů, tak do TZB prvků objektu.

  • Dispozice

Objekt je dispoziční pěti-trakt. Po obvodě jsou soustředěny oddělené kanceláře pro 1, 2, 4 osoby. Vnitřní trakty tvoří zázemí a jednací místnosti. Ty jsou navržené v modulech a v budoucnu díky koncepci tras elektro možné slučovat a dělit Proti výtahům je situovaná denní místnost pro neformální jednání. Kanceláře jsou v modulech a v budoucnu snadno dělitelné pro vedení instalací mimo dělící příčky.

V přízemí je situován reprezentační konferenční multifunkční sál a jídelna. V 2.NP je centrum praktického výcviku a v 3.NP jsou umístěny učebny pro teoretické cvičení. Vyšší patra obsahují kanceláře se specialisty a vedoucími úseků.

  • Interiéry

Návrh interiéru budovy AB3 konceptuálně reflektuje funkci a účel objektu. Hlavním cílem návrhu je vytvořit interiér s vlastní identitou, který ale podtrhuje a doplňuje zbytek areálu – tedy elektrárnu a děje v ní se odehrávající. Interiér je pojat kontextuálně a stylem „industriál“. Výraz je čistý osvobozený od nefunkčních dekorací a prvků kryjících skutečné funkční elementy. Stropy jsou obnažené, kde to dovoluje akustika. Betonové konstrukce jsou přiznané, trubky, kabely a rozvody jsou vidět, tak jak v sousedním objektu reaktoru. Podlahy jsou robustní a betonové. K tomuto kontextu okolí průmyslového komplexu elektrárny se rovněž váže příběh interiéru. Ten odráží děje probíhající v EDU a také důležitost a význam samotné instituce JE. Hrudka uranu vyzařuje částice, které jsou běžně lidským zrakem neviditelné. Pokud tyto částice pozorujeme v mlžné komoře, získáme vizuálně poutavý důkaz jejich chování, a ty jsou přenesená na patra AB3.

Při tvorbě interiéru administrativní budovy v Dukovanech se inspirujeme pohybem radioaktivních částic v reaktoru VVER 440. Jádra budovy ztvárňujeme jako jádra reaktorů do nich se zasouvají palivové tyče. V blízkosti jader vzniká zvýšená reakce a intenzivnější pohyb částic, který propisujeme na podlahy a zdi interiérů.

Na interiérových konstrukcích byla aplikována témata JE. Např. mozaiky s částmi operativních schémat, neviditelné částice přeneseny z mlžné komory na skleněné příčky, infografika pro lepší orientaci a učebny pojmenované podle významných fyziků. 

Objekt tvoří dvě „jádra“, která jsou situovaná ve středech dvou objemů. Jedno je složeno ze zasedaček a druhé z vertikálního jádra výtahů a hygienické části. Kolem těchto jader vzniká „záření“ popsané v podlahách a v obkladech zdí.

Barevnost a rozložení kobercových čtverců a akustických obkladů z profilovaného perforovaného plechu kolem dispozičních jader odkazuje na radiaci v reaktoru VVER.

Každé patro má svou barvu, která od nejvíce teplé (1.PP), až po nejvíce studené ( 7.PN) „ochlazuje“ stoupá nahoru, jako pára z chladící věže. V 1.NP je přiznaná barevnost na základě firemních barev ČEZ. Toto patro bude reprezentativní a určené i pro komunikaci s médii a veřejností.

Tyto výrazné elementy jsou doplněné monochromatickými prvky podlah, podhledů, příček, dveří a zařizovacích předmětů v odstínech bílá šedá, černá a nerez.

Pro orientaci v prostoru uživatelů budovy je použit horizontální pásek veden v rovině podlaží. V každém podlaží v jiné výšce a v korespondující barvě.

Učebny jsou pro jednoduchost a identifikaci barevně odlišeny. Studené barvy (zelená a modrá) na jih, teplé (oranžová a žlutá) na sever. Učebny jsou pojmenovány podle významných osobností, které jsou svými objevy nepřímo spojené s EDU.

V 2.NP jsou na zdech informace o jejich objevech. Z haly, která bude i pro shromáždění mezi bloky přednášek a školením vedou po stropě válcové (trubkové) absorbéry v barvě učebny a napovídají, kde je učebna umístěná v objektě.

V administrativních patrech je na skleněné montované příčky aplikován foliový polep. Tento polep je převzat z obrazů částic viditelných v mlžné komoře. Tyto jinak neviditelné částice instalované na sklech v pásu od 500 po 2150 mm umožňují docílení soukromí v kanceláři.

Denní místnosti jsou pojaty jako součást společných prostor a stávají se sdílenými živými místy pro sociální interakci, diskuse i neformální jednáni v AB3. Koncepce je postavená na tzv. inverzním openspace, kde izolované kanceláře poskytují klid pro práci (barevně neutrální) na rozdíl od chodeb a denních místností v centru půdorysu, kde bude živý ruch (koncepčně probarvené).

Cílem návrhu je pozvednout objekt jako vzdělávací (školicí středisko), inspirativní a motivující budovu. Objekt, který připraví a proškolí specialisty, kteří budou zodpovědní za bezpečný chod EDU. Tato náročná úloha je hodna uznání.

  • Okolí budovy

Budova je umístěna na trojúhelníkové nezpevněné ploše definované parkovištěm, stěnou střeženého prostoru elektrárny a příjezdovou komunikací na severu. Na příjezdovou komunikaci navazuje dvůr budovy, řešený pojízdnou dlažbou. Vjezd do dvora a vstup do domu tvoří jednu plochu, protože příjezdová komunikace je v areálu využívána i chodci. Pěší a příjezdová část bude pouze materiálově odlišena rozdílným odstínem dlažby.

Mezi dvorem budovy a parkovištěm, v severozápadní části řešeného území, je umístěna nezpevněná plocha mající funkci rozptylové plochy pro vstupní halu objektu. V rámci nezpevněné části je vložen chodník vedoucí z parkoviště na úroveň dvora. Zbytek tvoří zatravněná plocha s výsadbou stromů, do které jsou umístěny prefabrikované objekty na sezení. Chodník je u parkoviště ukončen zpevněnou plochou na střeše přístřešku na odpadky.

Ve východní části řešeného území je umístěna plocha pro příjezd hasičů. Plocha je pro sjednocení se svým okolím řešena zatravňovací dlažbou. Ve zbytku (mimo hasičskou komunikaci) je ponechán trávník s doplněnou výsadbou stromů.

Jihozápadní část pozemku tvoří trojúhelník, který bude zatravněný. Část u budovy je vysvahována k prosklené fasádě jídelny pro zajištění dostatečného osvětlení interiéru. Projekt počítá také s doplněnou výsadbou stromů a záhonů.

BIM

V průběhu celého navrhování byly využívány nástroje metody BIM, zejména Autodesk Revit pro projekční část a Autodesk Navisworks pro koordinace a kontrolu kolizí. Již v architektonické studii byl objekt vymodelován a používán jak ke generování půdorysů a řezů, tak pro přípravu architektonických vizualizací. Samotná geometrie již jednou vytvořená v Revitu byla pomocí exportu využita i pro statické výpočetní modely.

V podrobnějších fázích (DSP i DPS) byli navíc zapojeni i profesní specialisté se svými částmi projektu zpracovanými pomocí BIM nástrojů, se kterými probíhala vzájemná spolupráce a koordinace projekčních částí on-line, a to pomocí sdílení jednotlivých profesních modelů prostřednictvím technologie Revit serveru a CDE BIM360. Výstupy byly průběžně prezentovány investorovi jak tradičně, tak i s využitím 3D BIM modelu. Probíhající změny a úpravy návrhu byly neustále zapracovávány napříč všemi modely. Data modelu nezahrnují pouze geometrii, ale také technické parametry všech prvků a další vyžadované informace. Výsledná dokumentace byla výhradně generována z BIM modelu – a to výkresová část včetně výkazových specifikačních tabulek. Model a jeho exporty byly též podkladem pro zpracování výkazu výměr. BIM byl k dispozici také dodavateli stavby, prostřednictvím exportů i přímo v prostředí zvoleného CDE. Pro prezentaci jsme použili panoramatické náhledy a VR.

 

Číst více

Partneři

PARTNER DESIGNU CENY

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNER

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

OFICIÁLNÍ VŮZ

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše