kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)
MgA. Jan Žaloudek, JAN ŽALOUDEK ARCHITEKT, www.janzaloudekarchitekt.cz
fotograf:
BoysPlayNice
DŮM OSKAR, KAMENNÁ LHOTA
Oskar stojí v jihočeské vesnici uprostřed velkorysé zahrady, která původně náležela k místnímu zámku. Jméno dostal po skladateli Oskaru Nedbalovi, který právě v zámku zkomponoval operetu Polská krev. Silný genius loci umocňují torzo barokní stodoly, staleté stromy a kamenná zeď, která lemuje pozemek otevřený do malebné venkovské krajiny.
Dům Oskar vyrostl ve velkorysé užitkové zahradě, která původně náležela k sousedícímu zámku v jihočeské vesnici Kamenná Lhota. Silné genius loci umocňuje torzo barokní stodoly, staleté vzrostlé stromy a kamenná zeď, která lemuje rozlehlý pozemek ústící do malebné venkovské krajiny.
ům Oskar navržený architektem Janem Žaloudkem vyrostl ve velkorysé užitkové zahradě, která původně náležela k sousedícímu zámku v jihočeské vesnici Kamenná Lhota. Silné genius loci umocňuje torzo barokní stodoly, staleté vzrostlé stromy a kamenná zeď, která lemuje rozlehlý pozemek ústící do malebné venkovské krajiny.
Kontemplace-inspirace-rekreace
Dům, jehož filozofii vystihují slova kontemplace-inspirace-rekreace, postavil architekt pro sebe a svoji rodinu. Společně se svojí ženou kunsthistoričkou a spisovatelkou Jolantou Trojak dlouho toužili po místě, kde se člověk může otevřít krajině nebo se ponořit do sebe a zregenerovat tak svoje tělesné a duševní síly. Po místě, které nevybízí pouze k odpočinku, ale je také zdrojem inspirace a kreativity. Tyto kvality hrají v životě rodiny podstatnou roli a nezužují se jen na oblast tvorby, ale promítají se i do jejich každodenního života. Společně, s důrazem na každý detail, stvořili místo, kde se i ty nejobyčejnější denní úkony přetaví v malý zážitek. Svébytný mikrokosmos, kde se dobře spí, čte, stoluje i tvoří, fungující v symbióze s vesmírem za okny.
Perfekce-imperfekce-bezčasí
Vzhled domu podmínila lokální topografie spolu s omezeními plynoucími z faktu, že stavební pozemek je kulturní památkou. Architekt objekt přirozeně zasadil do krajiny a historického kontextu tak, aby nezastiňoval zámek a působil bezčase. Formální inspirací mu byla kaple-sakrální stavba, která ve vesnici chybí. Výsledná architektura je harmonickým propojením kontrastů nového a starého, interiéru a exteriéru, perfekce a imperfekce.
Návrh respektuje tradiční podélnou formu domu se sedlovou střechou a cituje tvarosloví lokálních hospodářských objektů. Perforované zdivo s otvory pro prostup světla a vzduchu, které lze nalézt v okolních historických objektech, je hlavním výrazovým prostředkem stavby. Slouží jako slunolam v jižní štítové stěně i jako vzor dřevěných stínících panelů na ostatních fasádách. Kompaktní forma domu je na každé z fasád prostoupena nikami, citacemi barokního tvarosloví. Ty vytvářejí vstupní zádveří a pobytové lodžie s možností zastínění. Dům lze podle momentálních potřeb buď široce otevřít do krajiny a spojit tak jeho rezidenty se světem, nebo uzavřít a podtrhnout tak jeho meditativní charakter.
Použité stavební materiály respektují lokální charakter okolních domů a krajiny. Nosnou konstrukci tvoří keramické zateplené zdivo v kombinaci s železobetonovými prvky. Bílá štuková omítka fasády svým odstínem a strukturou navazuje na okolní stavby. Střešní krytinu tvoří pálené keramické tašky. Dřevěné stínící panely jsou z nabílené české jedle a smrku.
Přírodní cykly a světlo
Bytí v domě je bezprostředně napojené na přírodní cykly a pohyb denního světla. Z ložnice a hlavního společenského prostoru, ze kterých se otevírá panoramatický výhled do ovocné zahrady, lze pozorovat východy slunce a měsíce. Jižní fasáda s perforovaným štítovým zdivem a impresivním kruhovým oknem zprostředkovává kontakt společenského prostoru se dvorem a ruinou stodoly. Díky velkorysým prostupným otvorům interiér domu plynule přechází do exteriéru dřevěných teras, bujné vegetace a chladivých historických zdí. Západní fasáda s nikou hlavního vstupu je uzavřena pohledům od vesnice. Zaklenutá nika v severním štítu přináší světlo do ložnice, koupelny a technického zázemí a svým tvarem upomíná na zakřivené formy blízkého barokního zámku.
Prostup slunečního světla do interiéru je možné v průběhu dne regulovat pomocí bílých stínících panelů. Místnost zalitá přímým slunečním svitem se tak během pár minut promění na magický uzavřený prostor, ve kterém si podmanivě hraje světlo se stínem. V noci se světelný vektor obrací a dům díky prosvětleným nikám září do krajiny. Jeho vnitřek osvětlují bílá minimalistická svítidla, která doplňují lampióny z japonského ručního papíru washi a praskající oheň v kamnech.
Sakrální inspirace
Za vnějším tradičnějším tvaroslovím domu se skrývá originální interiér. V kontrastu k bílému vnějšku, je dům uvnitř teplý a oblý. Hlavní prostor překvapí velkoryse zaklenutým stropem, jehož výška dosahuje sedmi metrů. Vertikála prostoru zpřítomní sakrální inspiraci. Plochy bílé štukové omítky a velká hliníková okna dále podtrhují jeho odhmotněný charakter. Další parafrází chrámové architektury je dvoumetrové kruhové okno prorážející jižní štít domu. Úběžníkem interiéru je zakřivená dřevěná kuchyně s ostrůvkem z indické žuly shivakashi evokujícím kostelní mensu, který je středobodem všech denních rituálů. V jižní části prostoru se nachází jídelna s dubovým stolem a židlemi, na nějž ze zdi shlíží řezba Madonny z počátku 19. století. Naproti je situovaná relaxační část s dlouhou pohovkou nabízející výhledy jak do krajiny, tak do dvora s ruinou. Pohovku rámuje tapisérie z nebarvené ovčí vlny.
Ve spodní části domu se kromě hlavní místnosti nachází i koupelna, toaleta, technická místnost a jedna z ložnic. Celým domem se prolíná dřevěný a kamenný nábytek na míru podle návrhu architekta, ať už se jedná o postele a skříně z masivu nebo černou žulovou lavici v chodbě či noční stolky ze stejného materiálu. Horní patro je koncipované jako samostatný apartmán s ložnicí, koupelnou a ateliérem. Narozdíl od přízemí, které zůstává v bezprostředním kontaktu s venkovním světem, tvoří podkroví uzavřený oblý prostor vhodný k přemýšlení, čtení a tvorbě. Malé otvory střešních oken prosvětlují bílou kompaktní jeskyni prostoupenou nikami a oblouky. Ve spodní části se nachází ložnice a koupelna, v horní části ateliér.
Umění v každém detailu
V životě rodiny hraje umění důležitou roli. Jejich sbírka obsahuje díla od české moderny po současnou tvorbu. Proto je v jejich domě všudypřítomné. Ložnici zdobí japonské panneau z 19. století spolu s velkoformátovým obrazem Antonie Stanové a sochařské objekty Michala Janigy. V patře se na travertinových podstavcích vyjímají kamenné sochy Vandy Hvízdalové. Kurátorský výběr majitelů se propisuje do všech detailů domu. Ve vstupní chodbě návštěvníky uvítá dřevěná ceremoniální maska z Gabonu. V hlavní místnosti se kromě jiného vyjímá africká stolička vyřezaná z jednoho kusu dřeva a autorská keramika Martina Hanuše. Ložnici a podkroví osvětlují sochařské lampy Akari designéra Isama Noguchi. Nedílnou součástí domu je i rozsáhlá sbírka knih o umění.
Živoucí Gesamtkunstwerk
Dům Oskar, pojmenovaný po kosmopolitním skladateli Oskaru Nedbalovi, který v sousedním zámku zkomponoval operetu Polská krev, chtějí jeho majitelé sdílet s ostatními. Do unikátního Gesamtkunstwerku zvou buď formou klasického pronájmu nebo uměleckých rezidencí, pop upů a workshopů a těší se, že kolem domu vznikne podnětná komunita kreativních a inspirativních lidí.
Materiály
beton – podlahy, stropy
cementová stěrka – podlahy
žula Shivakashi – nábytek dle autorského návrhu, obklad
žula Mist black – nábytek dle autorského návrhu
jasan – nábytek dle autorského návrhu
MDF + dub dýha – nábytek dle autorského návrhu
keramické tvárnice – stěny
keramická dlažba – povrchy koupelen
keramické pálené tašky – střecha
český modřín – terasy
hliník – okna
Značky
pohovka Quilton — HAY\www.hay.com
židle Norr11, jídelní stůl Oku, kávový stolek Gear — Norr11\www.norr11.com
světlo Kurbis, koberec Athens, křeslo Rico — ferm LIVING\www.fermliving.com
světlo Studio Line — BEGA\www.bega.com
koberec no. 07 — Cappelen Dimyr\www.cappelendimyr.com
světlo Konoha — Marset\www.marset.com
židle Easy — Frama\www.framacph.com
světla Akari 10A, Akari 1A — Vitra\www.vitra.com
umyvadlo Lola Red Travetine, Sokly Travertin — TALKA\www.talkadecor.fr
povlečení Nieve — MARIELI\www.marieli.cz
okna — SCHÜCO\www.schueco.com
O studiu / autorovi
Jan Žaloudek vystudoval architekturu na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze v ateliérech Jindřichy Smetany a Jana Šépky. V průběhu studia sbíral zkušenosti na School of Visual Arts v New Yorku a na dalších akademických stážích. Profiluje se jako výtvarně orientovaný architekt s citem pro navrhování rezidenčních staveb a interiérů. V roce 2020 založil pod svým jménem architektonické studio, které se věnuje projektům různých měřítek pro privátní klienty.
Ve své tvorbě se snaží napojit na genia loci místa a propojit jej s požadavky klientů s cílem vytvořit pravdivou architekturu, která citlivě navazuje na kontext. Věnuje se také komplexním návrhům interiérů, protože věří, že kvalita obytného prostoru ovlivňuje život jeho obyvatel. O architektuře přemýšlí v širším kontextu filosofie bydlení, zdravého životního stylu a wellbeingu.
Důležitou součástí jeho života je umění a s ním spojený cit pro krásu a harmonii, což se znatelně propisuje do jeho tvorby. Ve svých realizacích spolupracuje se současnými autory volného či užitého umění a snaží se, aby jejich vzájemná interakce vytvářela komplexní umělecké dílo - architekturu.