kategorie:
Soukromý interiér (nízkonákladové bydlení)
Eliška Nekolová, INTERIEN, www.interien.cz
fotograf:
Lukáš Hausenblas
ZLATÝ AKCENT, PRAHA
Každý kus použitého nábytku si zasloužil nový život nebo zcela nové využití. Byt s velmi silnou atmosférou, s důrazem na odkaz předků, na jejich řemeslnou zručnost dostal nový náboj díky precizní rekonstrukci, při níž nezůstal kámen na kameni.
Zvenku obvyklá městská zástavba činžovních domů pražského Smíchova, uvnitř malé království s úctou k dědictví. Kompletní rekonstrukce vnitřních prostor k obrazu klientů, kteří mají rádi svůj komfort, ale jejich motto zní „i když věc už nefunguje tak jako před stoletím, dejme jí nový život“.
Přestože se jedná o byt 1+1 s rozlohou 47m2, projekt rekonstrukce byl časově velmi náročný, především kvůli důrazu na znovupoužití historických prvků a materiálů. Na počátku rekonstrukce jsme objevili původní cihlovou zeď a i když záměr byl úplně jiný, přizpůsobili jsme se situaci a zeď nechali odhalenou, cihly jsme zakonzervovali nátěrem. Zaměřovali jsme se na nejmenší detaily, velkou roli hrálo funkční vybavení, dobré osvětlení (byt se nachází v přízemí a sluneční světlo sem téměř nedopadá) a dostatek úložných prostor. Nad chodbou jsme vymysleli celé úložné patro s elegantním přístupem po zlatém pojízdném žebříku. Vana se nevešla do koupelny, ale vešla se do ložnice – s výztuhou podlahy.
Nábytek po prababičce byl kompletně zrenovovaný a dal atmosféru celému prostoru – ornament na skříni se opakuje v celém interiéru. Na půdě jsme našli konzoli způvodního toaletního stolku – a z ní vznikl nový. Stojan na žehlící prkno z 19. století posloužil jako němý sluha. Z držáku na dragounské boty pradědečka se stal věšák na kabelky. Rám okna z historického rodinného objektu se vyjímá na zdi jako dekorace. Původní dlaždice z podlahy na chodbě jsme se rozhodli použít, opatřili je novým lakem a položili v kuchyni. Vsazování jednotlivých dlaždic do dřevěné podlahy byl mistrovský kousek hlavně kvůli rozdílné výšce materiálů.
Mosaz a zlatá barva určená historickými prvky stropního osvětlení a úchytkami na
restaurovaném nábytku propojuje celý interiér. Co nebylo k mání ve zlatém provedení, putovalo do lakovny ke speciální povrchové úpravě. Pouze kolíky v elektrických zásuvkách zůstaly v nerezu.
V celém interiéru se klade důraz na udržitelnost, znovupoužité materiály, renovaci historických kusů nábytku a svítidel. I nádobí klientka používá výhradně z dědictví po prababičce. Byt má silnou atmosféru, dává najevo úctu k předkům, klaní se před řemeslnou výrobou konce 19. století.