kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
Ing. arch. Michaela Záhorovská, www.zahorovska-architekt.cz
fotograf:
Robert Žákovič
LOFT S VÝHLEDEM NA PRAHU
Ryze mužský interiér, který zachovává industriální ráz celého developerského projektu. Odhalené zdi, přiznané podhledy, tlumené tóny a zrcadlové efekty vytváří v kombinaci s hladkými plochami dramatické momenty.
Návrh interiéru balancuje mezi surovostí a sofistikovaností, přičemž každý detail slouží funkčnosti i estetice. Loft se nese v duchu neutrálního industriálního stylu, který tvoří základní charakter bytu. Klient, zvyklý na život v loftových bytech v zahraniční, preferoval otevřenou dispozici, která maximálně využívá prostor a výhledy. Klíčovým prvkem návrhu se proto stal výhled na Prahu – ten je promyšleně zohledněn z různých zón bytu: z pohodlí sedací soupravy, od kuchyňského ostrůvku, z postele na galerii, ale i z pokoje pro hosty.
Dispozice bytu je přizpůsobena životnímu stylu mladého muže, přičemž důraz byl kladen na prostornost a funkčnost. Dominantním prvkem ložnice na galerii je volně stojící postel a na ni navazující velkorysá šatna, která je oddělena prosklenou příčkou se zrcadlovým efektem. Tento prvek umožňuje přirozenému dennímu světlu pronikat do šatny. Při rozsvícení v šatně zajišťuje průhlednost do prostoru. Pokud je naopak zhasnuto, příčka funguje jako plnohodnotné zrcadlo, čímž se opticky zvětšuje celý prostor.
V interiéru byla zachována původní železobetonová stěna, která vytváří kontrast s jemnými jádrovými omítkami, jež dodávají prostoru potřebnou eleganci a vizuální lehkost. Nedokonalosti železobetonových trámových stropů byly elegantně potlačeny aplikací jemně šedé barvy, která stropy opticky sjednocuje. Podlahová krytina v nejvyšší kvalitě dodává bytu teplo a útulnost, aniž by narušovala industriální charakter prostoru. Výrazným prvkem je i prosklená industriální ocelová příčka, která umožňuje dennímu světlu pronikat do pokoje pro hosty, a zároveň zachovává vizuální kontinuitu interiéru.
Ocelová konstrukce patra i nábytkové prvky, jako je technologická skříň, byly ponechány v surové podobě a ošetřeny matným transparentním lakem. Sváry na konstrukci byly decentně přebroušeny, aby si interiér zachoval autentický industriální výraz.
Kuchyňský ostrůvek se stal jedním z klíčových prvků bytu. Klient si přál pracovní desku z Technistonu, nakonec byl ostrůvek z tohoto materiálu zhotoven celý. Světlý žíhaný dekor byl zvolen nejen pro estetický kontrast s ostatními prvky, ale také pro svou nenáročnost na údržbu.
Vedle vestavné lednice se za skrytými dveřmi nachází koupelna. Tato ryze pánská místnost je laděna do tmavších tónů, kombinujících černou betonovou stěrku s netradičním formátem keramických obkladů. Kovové umyvadlo a kouřové baterie jen podtrhují celkový vizuál koupelny. Na koupelnu navazuje praktická místnost pro pračku, sušičku a domácí práce, která je oddělena harmonikovými dveřmi, aby byl prostor maximálně efektivní a zároveň diskrétní v případě návštěvy.