16.03.2023

EXPOZICE HISTORIE JEZUITSKÉ KOLEJE

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II.

autor a přihlašovatel:

Maja Rašková, ARTCORE, www.artcore.cz a Město Klatovy, www.mukt.cz

EXPOZICE HISTORIE JEZUITSKÉ KOLEJE

Budova jezuitské koleje v Klatovech bývala dlouho využívána jako kasárna. Nyní je zde knihovna, městský úřad a víceúčelový sál. Poslední úpravou byla vybudována stálá výstava mapující historii budovy. Tři místnosti představují interiér jezuitský, prvorepublikových a socialistických kasáren.

Budova koleje byla vybudována ve druhé polovině 17. století jezuitským řádem, který ji užíval až do svého zrušení v roce 1773. Pak na dlouhých 220 let byla využívána jako kasárna. Nejprve řadou rakousko-uherských jezdeckých pluků (dragouni, huláni, švališaři, husaři), dále pak Československým dragounským plukem č. 4 a po roce 1945 až do roku 1993 pak Československou lidovou armádou. V roce 1996 přešla budova do majetku města, který ji postupně opravil pro využití veřejností. Je zde umístěna knihovna, kanceláře městského úřadu a organizací. Původní refektář a jeho zázemí byly přeměněny na víceúčelový sál pro konání  koncertů, přednášek, konferencí i krátkodobých výstav.

Posledním krokem bylo vybudování stálé výstavy v severní přízemní části, která mapuje historii budovy a přibližuje současníkům její uživatele v průběhu staletí. Ve třech místnostech jsou postupně představeny interiéry z období jezuitů, prvorepublikových a socialistických kasáren. V poslední místnosti je návštěvník moderními audiovizuálními prostředky seznámen s historií města. Zároveň na chodbě jsou umístěny informační panely a malé vitríny, vztahující se k danému období.

Chodba 025

Návštěvníka uvádí do atmosféry výstavy vstupní klenutá chodba.

Výstavní panely jsou koncepčně pojaty jako pootevřené stěny, které nám „zjevují historii vepsanou do zdí refektáře“. Barevnost a provedení grafických ploch je proto sjednocena s provedením maleb stávajících stěn.

Prostřednictvím panelů vzniká pravidelný rytmus prvků v dlouhé dispozici chodby a tím i optické zkrácení prostoru. Vytváří přirozené sekce v prohlídkovém okruhu.

Do bočních ploch panelů jsou zakomponovány dotykové obrazovky pro rozšíření obsahu k danému období historie refektáře – viz. stěny P.02

Exponáty v chodbě jsou vystaveny ve stolních vitrínách P.03 s LED osvětlením.

Ve vitrínách jsou drobné předměty a listiny vztahující se k jednotlivým uživatelům v průběhu historie: rakousko-uherské armádě, ČSLA a klatovským firmám z konce 19. století. Čtvrtá vitrína je pojata jako pozvánka k návštěvě dalších míst ve městě.

Výklenky stěny na pravé straně chodby jsou nově využity jako prostor pro sezení. Materiálové provedení a detaily vychází z podoby stávajících replik barokních dveří v interiéru.

V dřevěné nástěnné vitrině je autentická replika praporu, který ušily klatovské ženy jako hold obráncům vlasti a věnovaly jej jako zástavu československému jezdeckému pluku v prosinci 1918.

V zadní části chodby je zmenšené provedení zařízení cimry dragounů. Rozšiřuje výstavu o funkční hrací prvek pro dětské návštěvníky.

Život v řádových domech 030

Místnost je stylizována jako pracovna/ skriptorium jezuitské koleje s dobovým barokním nábytkem.

Hlavními prvky jsou dobový stůl s křeslem, knihovna a pulpitový stolek. Interiér doplňuje informační panel v podobě zvětšeniny otevřené knihy s textovými a obrazovými informacemi o hospodaření klatovských jezuitů.

Na stole jsou rozloženy psací potřeby, knihy a rozepsaný dokument. Ve výklenku je umístěna dubová knihovna s policemi a skrytými dvířky. Provedení detailů a materiálu knihovny opět vychází z podoby barokních dveří refektáře. 

V replice psacího stolku/pulpitu je integrován dotykový panel v maketě otevřené knihy. Návštěvník zde může „listovat“ dobovými dokumenty, jako jsou kronika, hospodářské zápisky, účetní knihy a Balbínův rukopis, který vznikl v Klatovech v letech 1672 - 73. 

V rohu místnosti je napodobenina dobových kachlových kamen z frézovaného MDF materiálu s lakovaným povrchem. 

Na stěnách visí kopie původního stavebního plánu ze 17. století, mapy, obrazy a kříž. Atmosféru místnosti podtrhují závěsy na oknech a dobový osmiramenný lustr.

U okna stojí figurína oblečená do mnišského hábitu, který byl vyroben podle zbytků oděvu zachovaného na mumiích v kryptách kostela.

Podlaha je provedení dubová selská prkna vrobena z vrstveného materiálu. Povrch je upraven olejem, barevně sjednocena s knihovnou.

Světnice Dragouni 031

Místnost je rozdělena na dvě části.

Zadní část upoutá rekonstrukcí světnice mužstva z období I. republiky, kdy kolej užíval Československý dragounský pluk č.4. Kopie nábytku a dobových předmětů jsou vyrobeny a umístěny podle tehdejších vojenských předpisů.

Interiér dokresluje portrét prezidenta nové republiky s vlasteneckým heslem prvního velitele pluku ve znění: „Kdo miluje svou vlast a ctí své rodiče, nemůže být špatný člověk“.

Dále jsou na stěnách kopie původních výukových plakátů se znázorněním řezu zbraněmi.

V pravé přední části místnosti je replika dřevěného „koně“ pro nácvik vojenského postroje. Jeho funkci u vojska ilustruje dobová fotografie v pozadí. U koně stojí figurína vojína oblečeného v uniformě z roku 1919.

V levé přední části místnosti najdeme informační panel vyobrazující zajímavé události ze života dragounského pluku v Klatovech v období mezi dvěmi světovými válkami. Dobový dokument, prezentovaný na LCD obrazovce, dokresluje tyto události.

Na levé straně místnosti je vystavena replika praporu, který věnovalo Československému jezdeckému pluku č. 4. město Klatovy v roce 1930. U praporu stojí na čestné stráži figurína vojáka v uniformě jezdectva z téhož roku.

Interiér doplňují dobové fotografie.

Povrchy všech interiérových prvků, včetně stěn, mají autentickou patinu. Nábytek a podlaha nesou stopy po mechanickém opotřebení.

Povrch dubové podlahy je upraven olejem imitujícím nátěr z „býčí krve“, který byl v kasárnách v uvedené době používán.

Dobová lampa je funkční a je doplněna o bodové osvětlení.

Cimra ČSLA 0.32

Zařízení interiéru odpovídá vybavení kasáren z 80. let 20. století.

Místnost je rozdělena do tří částí. Levá část představuje náznak chodby kasárny s navazující cimrou mužstva v zadní části. Pravá část znázorňuje politickovýchovnou světnici (PVS).

Na „chodbě kasárny“ je umístěn typický stolek dozorčího s lampou a telefonem, nad ním je zavěšena nástěnka s příslušnými dokumenty. U stolku stojí figurína vojáka v uniformě s označením hodnosti dozorčího roty. Inventář doplňuje kovová šatní skříň, vybavena součástmi uniforem.

Cimra je zařízena dobovými postelemi s nočními stolky a osobními věcmi vojáka.

Postele, včetně matrací a lůžkovin, jsou dochovaný model č.85, který armáda v uvedené době používala.

Kasárenskou chodbu vizuálně odděluje od cimry výmalba a panel s dobovými amatérskými fotografiemi vojáků/ současných pamětníků. Na stěně je umístěno agitační heslo: „Svou vlast ubráníme!“.  PVS je naznačena použitým dobovým jídelním stolkem a židlí.

Atmosféru kasáren dále přibližuje filmový dokument o stávající klatovské vojenské jednotce na nástěnné LCD obrazovce.

Podlaha je z šedého PVC s dobovým vzorem. Stěny i nábytek nesou stopy opotřebení.

Historie Klatov 033

Místnost je prostorově a technicky koncipována pro projekci a videomapping zachycující historii města a jeho stavební vývoj.

Projekční plocha se skládá z projekčního stolu s 3d modelem historického jádra města a projekční plochy pro video.

Stavební vývoj je názorně ilustrován pomocí videomappingu na model středověkového města s postupně rozrůstající se zástavbou a infrastrukturou. Budoucí vývoj je na začátku pouze naznačen frézovaným grafickým schematem v ploše desky stolu.

Stavební rozvoj současně doprovází videoprojekce s průběhem historie až po současnost. Divák má tak možnost shlédnout vývoj města v historických souvislostech.

Místnost s projekcí je doplněna o časovou osu s vyobrazením významných dějinných etap.

 

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše