VÝTVARNÍK PASTA ONER ČLENEM POROTY

VÝTVARNÍK PASTA ONER ČLENEM POROTY

 

Osmnáctičlenná mezinárodní porota soutěže Interiér roku je záměrně sestavena tak, aby v ní zasedali kromě významných architektů a designérů také výjimečné osobnosti vizuální kultury, které mají k interiérům bytostný vztah nebo se svou tvorbou na vzniku některých významných interiérů dokonce podílely. Podle názoru pořadatele soutěže, tedy Institutu bytového designu jsou výsledky plastičtější, pokud je na účastníky soutěže pohlíženo z širších úhlů než jen z čistě architektonického. -- Novým členem soutěžní poroty pro tento rok je i Pasta Oner (vlastním jménem Zdeněk Řanda, nar. 1979).

Pasta Oner je v současnosti jedním z nejvýznamnějších tuzemských výtvarných umělců a jeho díla jsou zastoupena v prestižních českých i zahraničních galeriích a sbírkách. 

Pasta Oner patří původně mezi průkopníky českého graffiti. Jeho přezdívka vznikla spojením slov piece a tag (piece je normální velké graffiti a tag podpis) a Oner, které psal jenom v podobě throw-upu (lehké graffiti připomínající bubliny). V roce 2007 vymyslel jako svou značku okřídlenou pastu na zuby. Dnes se graffiti už nezabývá a věnuje se vlastní volné tvorbě.

Pastova díla reflektují a ironizují fascinaci současné společnosti světem luxusu, bohatství, víry a sexu. Zároveň však nevyvolávají v divákovi provinilost nad jeho konzumním způsobem života. V českém prostředí, introvertně založených umělců, kteří opovrhují komercí a slávou, se Pasta řídí heslem „nezaprodaný ale prodaný“. Autor i nadále čerpá ze street-artu, kontinuálně rozvíjí své vizuálně charakteristické tvarosloví a tématiku odkazující k tradici amerického pop-artu. 

V osmnáctičlenné mezinárodní porotě dále zasedají např. prorektor pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové prof. akad. arch. Jiří Pelcl dr. h. c. nebo interiérová designérka Doc. Ing. Veronika Kotradyová z bratislavské Fakulty architektury STU, designérka Sanja Pupovac z univerzity Milánská polytechnika, portugalský architekt Luís Rebelo de Andrade, který je ověnčen mnoha mezinárodními cenami, ale také režisérka Hana Třeštíková nebo malíř David Saudek a další.

15.02.2018