13.03.2016

THE SENIOR SCHOOL VLASTINA

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II

autor a přihlašovatel:

Ing. Petr Hamáček, Ing. Václav Charvát, Ing. Radka Šrámková, MY DVA group a.s., www.mydva.cz

THE SENIOR SCHOOL VLASTINA

Základním požadavkem investora bylo celkové řešení nových učeben s co nejefektivnějším využitím stávajících prostor budovy, které doposud sloužily nižším ročníkům. Návrh respektuje i ostatní požadavky investora, možnost víceúčelového využití nových učeben a variabilitu uspořádání vybraných výukových částí.

Projekt Senior School Vlastina je označením pro nově vzniklé výukové prostory The Prague British School (PBS) určené pro starší studijní ročníky. Projekt byl navržen a realizován v roce 2015 a zahrnoval podklady pro částečnou rekonstrukci stávajících prostorů školní budovy, která se nachází v lokalitě Prahy 6. Konečná podoba projektu interiéru a samotná dodávka nábytkových prvků připadla týmu ve složení Ing. Petr Hamáček, Ing. Václav Charvát a Ing. Radka Šrámková ze společnosti MY DVA group a. s.

Výuka na PBS je v mnoha směrech specifická a odlišná od výuky na ostatních školách. Na začátku návrhu bylo proto nutné seznámit se s podrobným provozem jednotlivých učeben. Škola se snaží poskytnout svým studentům maximálně funkční a edukační prostředí, tento záměr byl stěžejní myšlenkou celého návrhu. Vysoké nároky kladl investor na kvalitu použitých materiálů a bezpečné užívání výrobků.

Dispoziční koncept prostorového uspořádání je založen na jednoduchosti a maximální účelnosti učeben. Na ploše o rozloze 560 m2 vznikly dvě kmenové učebny, počítačová učebna, prostor pro Visual  Art Centrum, chemicko-fyzikální laboratoř a technické zázemí pro kantory. Kapacita každé z učeben je dimenzována pro 20 studentů. Jednotlivé třídy mají přístupné z dlouhé chodby, která zároveň propojuje staré a nové prostory školy.

Realizace projektu během letních prázdnin trvala 6 týdnů. Za tuto dobu byly provedeny veškeré stavební úpravy i kompletní vybavení učeben. Technické řešení interiéru a veškeré materiály byly vybírány s ohledem na zvýšený provoz ve vzdělávacích institucích. Splňují požadavky na bezpečnost a vysokou odolnost. Všechny stolové desky jsou vyrobeny z umakartu opatřeného bukovým nákližkem nebo ABS hranou. U laboratorních stolů byly použity kompaktní desky odolávající chemikáliím. Dalšími důležitými aspekty při výběru materiálů byly hygienická nezávadnost a snadná údržba povrchů. Školní nábytek je navržen v souladu s normou EN 1729.

Investor je otevřený inovativním přístupům a oceňuje netradiční pohled při hledání optimálního řešení prostoru. V důsledku toho jsou všechny učebny navrženy tak, aby uživatelům poskytovaly kromě primární edukační funkce také alternativní využití.

Kmenové učebny obsahují kromě žákovských lavic i čalouněné prvky pro práci ve skupinách nebo relaxační sezení mimo výuku. Stoly jsou lehce přemístitelné a výškově stavitelné díky speciálnímu zakončení podnoží. Židle mají předpruženou ocelovou podnož a ergonomicky tvarovaný plastový sedák spojený s opěrákem.

Počítačová učebna je vybavena výškově stavitelnými židlemi a stoly se skrytým vedením kabeláže. V učebně jsou umístěny velké konferenční stoly, které slouží pro práci bez počítačů nebo samostudiu po výuce.

Učebna Visual Art Centra je určena pro výuku běžných výtvarných činností a nově také pro práci s 3D tiskárnou. Nachází se zde multifunkční pracovní pult s nerezovými mycími dřezy a kombinovaným úložným prostorem pro pracovní pomůcky. Samostatná část pultu je vymezena zařízením používaným pro 3D tisk.

Chemicko-fyzikální laboratoř je vybavena trojmístnými laboratorními pulty pro práci žáků a demonstračním pracovištěm učitele. Speciálně navržená konstrukce těchto pultů umožňuje skryté vedení všech médií – voda, plyn, elektřina. Na pracovní plochy pultů jsou média vyvedena pomocí profesionálních laboratorních armatur, které splňují nejvyšší bezpečností požadavky. Vše je centrálně jištěno z demonstračního pracoviště učitele. Na toto pracoviště navazuje samostatně stojící kovová digestoř s plně prosklenými okny, která umožňuje názornou ukázku experimentů. Druhá část této učebny je vybavena dvoumístnými žákovskými lavicemi a díky tomu je možné i tuto místnost využívat alternativně.

Součástí všech učeben jsou interaktivní tabule, které usnadňují uživatelům přístup k digitálním informacím a prezentaci projektů.

Od počátku projektu bylo cílem autorů koncepční zpracování projektu a vizuální propojení funkčně zcela odlišných interiérů. K tomuto záměru byla využita originálně navržená grafika na stěnách, která tematicky souvisí s výukou v učebnách a je spojujícím prvkem všech místností. Barevnost nábytku byla záměrně potlačena a do tříd byly umístěny velkoformátové obklady stěn z přírodních materiálů pro prezentaci tvorby studentů.

Je velmi příjemné spolupracovat s investorem, který má jasnou základní vizi o podobě budoucího interiéru a navíc je otevřený návrhům autorů projektu. Děkujeme za spolupráci vedení PBS, především paní Lence Bizdrové a panu Janu Hušbauerovi. 

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše