06.03.2020

KAVÁRNA V ULIČCE, PROSTĚJOV

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér I

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Jan Smékal, SMÉKAL & PARTNERS s.r.o. a CREATISA DESIGN s.r.o., www.creatisadesign.cz

KAVÁRNA V ULIČCE, PROSTĚJOV

V centru bývalého židovského gheta v Prostějově se nachází několik budov pamatujících dobu, kdy tato část města žila rušným životem. Na velice úzkém a dlouhém půdorysu vznikla malebná kavárna, která se ve svém konceptu snaží maximálně vytěžit genia loci tohoto místa. Interiér je pojat jednoduše, materiálové řešení spojuje moderní pojetí s tím původním.

V centru bývalého židovského gheta v Prostějově se nachází několik zbývajících budov pamatujících dobu, kdy tato část města tehdy přezdívaného "židovské Jeruzalém" žila rušným životem. Tento život se mladý investor rozhodl vnést do jedné ze staveb v malé uličce spojující hlavní náměstí a jižní centrum s tržnicí. Na velice úzkém a dlouhém půdorysu vznikla ve spolupráci s Ing.arch. Janem Smékalem malebná kavárna, která se ve svém konceptu snaží maximálně vytěžit  genia loci tohoto místa. Velkou inspirací při návrhu byly stávající materiály - původní cihlová dlažba a historické trámové stropy. Autentičnosti přidávají i malby Prostějova po původních majitelích, které se zde autoři rozhodli nechat. 

Celý interiér je pojat jednoduše, účelně, materiálové řešení spojuje moderní pojetí s tím původním, celý koncept navíc musel splňovat přísné požadavky památkové péče. Centrální barový pult je obložen tenkostěnným keramickým obkladem s vestavnou vitrínou, zádům baru potom dominuje mosazná plastika s motivem kávových listů, který se potom uplatňuje i na předělových paravánech. Dalším výrazným prvkem jsou svítidla značky Wever & Ducré, které v jednotném designu prostupují interiérem v závěsné, přisazené i nástěnné variantě. Atmosféře navíc pomáhá i malý krb a dobová výzdoba s kavárenskou tematikou a motivy historie Prostějova.
Dispozici hlavní výdejní části doplňuje soukromý salonek s obnaženým cihlovým zdivem a sociální zázemí, které v plné míře využívá kontrastu keramiky v imitaci vápence a výrazné mozaiky - na mužských toaletách hexagonální cihlové s glazurou a na dámských s motivem tradičního "cibuláčového"  motivu. Veškerý nábytek a truhlářské výrobky jsou na míru vyráběné včetně všech soliterů - stolů, paravánů i např. oken a vstupních dveří. Židle dodal český výrobce židlí a stolů TON. 

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše