06.03.2020

KAVÁRNA V ULIČCE, PROSTĚJOV

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér I

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Jan Smékal, SMÉKAL & PARTNERS s.r.o. a CREATISA DESIGN s.r.o., www.creatisadesign.cz

KAVÁRNA V ULIČCE, PROSTĚJOV

V centru bývalého židovského gheta v Prostějově se nachází několik budov pamatujících dobu, kdy tato část města žila rušným životem. Na velice úzkém a dlouhém půdorysu vznikla malebná kavárna, která se ve svém konceptu snaží maximálně vytěžit genia loci tohoto místa. Interiér je pojat jednoduše, materiálové řešení spojuje moderní pojetí s tím původním.

V centru bývalého židovského gheta v Prostějově se nachází několik zbývajících budov pamatujících dobu, kdy tato část města tehdy přezdívaného "židovské Jeruzalém" žila rušným životem. Tento život se mladý investor rozhodl vnést do jedné ze staveb v malé uličce spojující hlavní náměstí a jižní centrum s tržnicí. Na velice úzkém a dlouhém půdorysu vznikla ve spolupráci s Ing.arch. Janem Smékalem malebná kavárna, která se ve svém konceptu snaží maximálně vytěžit  genia loci tohoto místa. Velkou inspirací při návrhu byly stávající materiály - původní cihlová dlažba a historické trámové stropy. Autentičnosti přidávají i malby Prostějova po původních majitelích, které se zde autoři rozhodli nechat. 

Celý interiér je pojat jednoduše, účelně, materiálové řešení spojuje moderní pojetí s tím původním, celý koncept navíc musel splňovat přísné požadavky památkové péče. Centrální barový pult je obložen tenkostěnným keramickým obkladem s vestavnou vitrínou, zádům baru potom dominuje mosazná plastika s motivem kávových listů, který se potom uplatňuje i na předělových paravánech. Dalším výrazným prvkem jsou svítidla značky Wever & Ducré, které v jednotném designu prostupují interiérem v závěsné, přisazené i nástěnné variantě. Atmosféře navíc pomáhá i malý krb a dobová výzdoba s kavárenskou tematikou a motivy historie Prostějova.
Dispozici hlavní výdejní části doplňuje soukromý salonek s obnaženým cihlovým zdivem a sociální zázemí, které v plné míře využívá kontrastu keramiky v imitaci vápence a výrazné mozaiky - na mužských toaletách hexagonální cihlové s glazurou a na dámských s motivem tradičního "cibuláčového"  motivu. Veškerý nábytek a truhlářské výrobky jsou na míru vyráběné včetně všech soliterů - stolů, paravánů i např. oken a vstupních dveří. Židle dodal český výrobce židlí a stolů TON. 

Číst více

Partneři

PARTNER PRO KULTURU

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše