12.03.2016

ŠKOLY DUHOVKA, PRAHA

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Martin Kalhous, ATELIER SAD, www.ateliersad.cz

 

Finalista kategorie Veřejný interiér II

ŠKOLY DUHOVKA, PRAHA

V pražských Nuslích a na Břevnově vznikly nové interiéry škol Duhovka, které uplatňují principy Montessori vzdělávání. Právě tomu se návrhy měly přizpůsobit. Zrenovovány byly jak samotné třídy, tak i jídelna a další části škol.

Jídelna gymnázia

Realizace se týkala přeměny staré školní knihovny v prvorepublikové škole v Boleslavově ulici na Praze 4 na školní kantýnu. Byla provedena s důrazem na jednoduchost a funkčnost. Prostor je řešen tak, aby ho škola mohla multifunkčně využívat – v časech kolem poledne pro účely stravování, ve zbývajícím čase pro mimoškolní aktivity. Prostorové propojování a netradiční volby materiálů vyvracejí u studentů zažité stereotypy – použit byl beton, vodostavební překližka, velkoformátové umakarty, sklo a dřevo. Veškeré nové zásahy, bourání stěn a otvorů, jsou graficky odlišeny od původního stavu purpurovou barvou – teorie symbiosy starého a nového v praxi. Zvolená technika finálních povrchů marockého štuku a velkoformátových umakartů odpovídají hygienickým nárokům na exponovaných místech. S ohledem na zvýšenou zátěž podlahy a výdejního pultu byl zvolen beton, stoly a židle z masivního dřeva výškově odpovídají potřebám studentů a pedagogů, a tím zvyšují komfort stolování.

Třídy gymnázia 

Návrh prostorově podporuje vzdělávací systém uplatňující principy Montessori, který rozvíjí a respektuje jak individuální rozvoj dítěte, tak i spolupráci dětí ve skupině. Náš návrh klade velký důraz na ergonomii dítěte (výška stolů, židliček), velikost pracovního místa (komfortní prostor i pro prostorově náročné činnosti), dostatečné osvětlení (denní osvětleni a umělé s ohledem na vzdálenost od okna) a prostorovou pestrost (otevřená denní místnost, vestavěné patro pro zájmovou činnost, počítačový kout pod vestavěným patrem). Umístěním transparentního kabinetu pro pedagoga do výukového prostoru přispíváme ke zkvalitnění vztahu mezi pedagogem a žákem. Uvědomujeme si, že výrobky z kvalitních materiálů s dlouhou životností (pracovní stůl s masivní dubovou deskou, nábytek z masivního dřeva, vestavěné patro z pohledového dřeva, dřevěné židličky TON), se kterými se studenti dennodenně setkávají, mají na ně pozitivní vliv.

Třídy ZŠ

Tento projekt se týkal návrhu a realizace výukových prostor pro základní školu Duhovka v ulici Nad Kajetánkou, inspirovanou pedagogikou Marie Montessori. Ve společném týmu s investorem a pedagogy jsme vytvořili manuál jasných koncepčních zásad aplikovatelných na rekonstrukci celého objektu školy, tedy tříd, družiny, tělocvičny, jídelny, kuchyně a zahrady. Kmenové třídy jsou prostorově náročné, proto jsme po jejich obvodě umístili velké množství statických i dynamických úložných prostor pro důmyslné Montessori pomůcky. Pedagogové rozvíjejí u žáků individuální schopnosti, ale kladou i důraz na skupinovou spolupráci. Prostorovou pestrostí (velkou otevřenou denní místností, chill-outem a knihovnou ve vestavěném patře, kuchyňkou, počítačovým koutkem a hernou pod vestavěným patrem) respektujeme individuální vyspělost žáků a jejich schopnost realizovat se v otevřeném prostoru nebo v jasně vymezených intimnějších částech třídy. Autonomní prostory ve vestavěných patrech, určené pouze pro žáky, jsou navržené tak, aby je pedagog mohl vizuálně kontrolovat. Každá třída má vlastní barevnou identitu, vycházející z filozofie Duhovky. Tónování bylo zvoleno s ohledem na odlišné materiály – koberec, laminát, dřevo a textilní doplňky.

Na realizaci spolupracovali Ing. arch. Jan Burgermeister, Ing. arch. Agata Kiszka, Ing. arch. Peter Panulin.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše