05.03.2020

BYT S OBLÁČKEM, HRADEC KRÁLOVÉ

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)

autor a přihlašovatel:

MgA. Anna Svobodová a Ing. arch. MgA. Ondřej Blaha, ATELIER SVOBODOVÁ BLAHA, www.svobodovablaha.com

BYT S OBLÁČKEM, HRADEC KRÁLOVÉ

V činžovním domě ze 30. let byly rekonstruovány čtyři byty za účelem nájemního bydlení. V jednom z bytů vznikl díky změně dispozice a vysoké míře prosvětlení 70ti metrový loft. Ve středním traktu je umístěna zrcadlová stěna, která odráží obláček na stropě, soudobou a jednoduchou alternativu ke štukové výzdobě podhledu.

Zadáním byla rekonstrukce 4 bytů v činžovním domě na Smetanově nábřeží v Hradci Králové, postaveném ve 30. letech dědečkem investora. Byty mají po rekonstrukci dále sloužit k nájemnímu bydlení. Projekt provázela diskuze nad vztahem nájemníků k “cizímu” pronajatému bytu. Často oprávněné obavy majitelů nemovitostí ovlivňují volený standard úprav, materiálů, zařizovacích předmětů. Pod zpravidla svépomocí zhotovenou vrstvou dlažby, linolea, plovoucích podlah, dřevotřísky obalené v laminátu, jsme narazili na původní, do červena zbarvené, pařené bukové parkety a kamenné teraco. Oba povrchy se podařilo úspěšně zrenovovat a také díky tomu investora přesvědčit, že dřevo a kámen jsou materiály, které vydrží mnoho, umožňují opakovanou renovaci a morálně nestárnou.

U bytu, který přihlašujeme do soutěže, se v průběhu rekonstrukce objevovaly další kvality, zejména větší míra prosvětlení díky umístění v nejvyšším patře domu a to také skrze světlíky. Při jedné z kontrolních prohlídek stavby tak bylo na místě rozhodnuto o změně dispozice oproti původnímu plánu. Vznikl 70 metrový loftový byt s otevřenou dispozicí. Nepřímo osvětlený střední (původně tmavý, chodbový a servisní) trakt se stal součástí obytného prostoru, což zdůrazňuje také zrcadlová stěna, umístěná v těžišti dispozice. Zrcadlo odráží obláček na stropě, soudobou a jednoduchou alternativu ke štukové výzdobě podhledu.

O budoucí podobě bytu se rozhodovalo spíše na stavbě a v diskuzi s řemeslníky, nežli na papíře. Pařené bukové parkety i kamenné teraco je obtížné neznatelně doplnit. Rozhodli jsme se ctít materiál, ale novou vrstvu přiznat. Spáry odstraněných příček prozrazují stopu původní dispozice. Jsou vyplněny pásy z černého kamene s bílými žílami. Přiznáno je také ukončení parket dubovou deskou. V místě styku kamenných pásů a dřevěné podlahy je vytvořený spoj - polodrážka. Přechod je tak plynulý, bez použití lišt. Kuchyňská linka je zhotovena z lakované MDF s pracovní plochou z  dubové spárovky. Koupelnu od obytného prostoru dělí šikmá luxferová stěna a stěna z drátoskla s dveřmi. Koupelna je tak prosvětlena denním světlem a zároveň součástí obytného prostoru.

Vzhledem k relativně nízkému rozpočtu se výrazovými prostředky mimo jiné staly většinou potlačované prvky, které však vynechat nelze, jako jsou černé vypínače, objímky svítidel, obnažené betonové překlady nebo rozvod topení.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše