05.03.2020

VILA BAUGRUPPE, PRAHA

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)

autor a přihlašovatel:

Jakub Filip Novák, Daniela Nováková Baráčková, Barbora Jelínek, Martin Hlusička, NO ARCHITECTS s.r.o., www.noarchitects.cz

fotograf:
Studio Flusser

Vítěz kategorie Rekonstrukce

VILA BAUGRUPPE, PRAHA

Tři rodiny spojily své síly a zakoupily vilu před rekonstrukcí nedaleko stanice metra. Autoři navrhli v každém podlaží zcela individuální byt pro jednu rodinu. Místo sklepa vznikly společné prostory prádelny, technického zázemí, společná klubovna a také sklepy. Byty odrážejí osobitý životní jazyk jednotlivých rodin, vše ale v rámci ducha domu samotného.

Bydlení ve vlastním historickém, ale individuálně zrekonstruovaném domě se zahradou, pár kroků od stanice metra je snem, který si může dovolit naplnit opravdu málo rodin. Když ale spojily síly hned tři takové, aby si koupily třípodlažní vilu před rekonstrukcí, bylo nám jasné, že to je velmi zajímavý experiment. A že místo utopie to musí být racionální cesta nejen k realizaci, ale i k provozu takovéhoto typu bydlení.

V každém podlaží jsme navrhli každé rodině jeden zcela individuální byt. Sklep jsme podkopali a prohloubili, abychom zde zřídili společné prostory prádelny, sklepů a technického zázemí, které doplňuje i společná klubovna.

Dům celkově jsme pojali tak, jak byl zamýšlen – jako první mezi sobě rovnými – vévodící řadě domů v bloku. Proto jsme štít rozsvítili do symetrie novými okenními otvory a vrátili mu tektonickou poezii, o kterou dřívějším zateplením přišel. Pojetí zahrady doplňuje celkovou koncepci tohoto městského bydlení. Zbourali jsme garáž a postavili místo ní tři samostatné kapacitní kolárny s malým společným skladem zahradního náčiní.

Jednotlivé byty jsme pojednali v duchu domu samého, přeloženého do osobitého životního jazyka jednotlivých rodin. Výsledek, jak věříme, reaguje na jejich vlastní životní sloh jak v celku, tak v intimnějších detailech. Někde jde o preferovaný způsob mytí vlasů, jinde o barvu baru v oblíbené kavárně, někde zas o oblíbené horské panorama, společenské vytížení, či jen veselé trauma z předchozího bydlení.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše