03.03.2020

NEORONDEL ZŠ A ZUŠ LÍBEZNICE

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. David Grulich a Ing. arch. Markéta Grulichová, GRULICH ARCHITEKTI s.r.o., www.grulich-architekti.cz

NEORONDEL ZŠ A ZUŠ LÍBEZNICE

Návrh horizontální kruhové stavby zasklenné do terénní vlny se propisuje i do interiéru budovy. Základ dispozice tvoří velkorysý vstup se šatnami přecházejícími ve dvě kruhové chodby ověšené 20 třídami. V samotném interiéru je zásadním prvkem žluté linoleum, plynule propojující všechny prostory. Malby siluet na stěnách chodeb symbolizují základní předměty výuky prvního stupně.

Architektonická soutěž na nový pavilon základní školy v Líbeznicích vypsala obec z důvodu nutného rozšíření školy pro 600 žáků prvního stupně, s novým gastroprovozem pro celý areál školy a potřebnou dopravní obslužností. Kompletní projekční práce od soutěže po stavební povolení a prováděcí dokumentaci byly zvládnuty v rekordním čase – 9 měsíců. Stavba samotná do posledních drobných dodělávek trvala 18 měsíců.

Okolní vlivy prostředí formovaly celkový návrh do horizontální kruhové stavby zaklesnuté do terénní vlny. Tento leitmotiv se propisuje i do interiéru budovy, který mnohde plynule přechází v exteriér. Základ dispozice tvoří velkorysý vstup se šatnami přecházejícími ve dvě kruhové chodby po obou stranách ověšené celkově 20 třídami. Chodby se sbíhají na protější straně do kruhové jídelny s kapacitou přes 400 žáků a s kuchyní pro více než 1600 jídel denně. Jídelna je orientována skrze velkorysé prosklení do chráněného prostředí centrálního venkovního atria s možností průchodu zpět k hlavnímu vstupu, ale především s možností výstupu po gradujícím schodišti na vegetační střechu budovy.

V samotném interiéru je zásadním prvkem žluté linoleum, plynule propojující všechny prostory. Je doplněné paletou deseti barev, které jsou v malém množství použity na různých prvcích (šatní skříňky, dveře do učeben, barvy na části nábytku ve třídách atd). Barevná paleta pomáhá přirozené orientaci dětí, které nemusí svou třídu v rámci kruhové chodby hledat podle čísel a názvů – stačí znát barvu. Dalšími prvky v interiéru jsou malby siluet na stěnách chodeb, které symbolizují základní předměty výuky prvního stupně. Všechny barvy jsou voleny s ohledem na uživatele – žáky prvního stupně. Jsou tedy příjemné, harmonické, pozitivní a motivující.

Pozornost jsme také věnovali mnohdy opomíjeným prostorům toalet. Hygienické zázemí je kombinací tmavě šedého linolea a jednoduchých bílých čtvercových obkladů s barevnou spárovací hmotou (u dívčích toalet fialovou, u chlapeckých modrou). Shodná barva je použita i na sanitárních příčkách mezi jednotlivými kabinkami.

Vyjma výše zmíněného je důležitým prvkem v interiéru přirozené osvětlení. Klasické boční osvětlení okny ve fasádě je doplněno o velkorysé střešní světlíky, které i do vzdálenějších koutů místností vrhají dostatek denního světla a vytvářejí nezaměnitelnou světelnou pohodu. Neméně praktickou funkcí je i větrání skrze ně, které je velice účinné a hlavně přirozené.

Z hlediska vybavení je v celém interiéru navržen nábytek na míru – šatní skříňky, obloukový recepční pult, pracovní stoly do sborovny a především vestavěné úložné prostory v jednotlivých třídách, které podtrhují základní geometrický tvar celého objektu.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše