01.03.2020

MUZEUM HOROLEZECTVÍ

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II

autor a přihlašovatel:

Radim Babák a Ondřej Tobola, spolupráce Zdeněk Sláma, HIPPOSDESIGN, www.hipposdesign.com

MUZEUM HOROLEZECTVÍ

Muzeum horolezectví vzniklo v rámci projektu „Pro horolezce neexistují hranice“. Největší část současné expozice je věnována vysokohorskému lezení, seznámí návštěvníka s vývojem a důležitými milníky horolezectví a interaktivní prvky pobaví nejen děti. Důležitou část expozice tvoří analogie procházky horskou krajinou.

Dne 07/09/2019 se v areálu Muzea Českého ráje v Turnově veřejnosti otevřelo nové Muzeum horolezectví s expozicí „Z Českého ráje na vrcholky světa“, které vzniklo v rámci programu spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko pod názvem „Pro horolezce neexistují hranice“. Expozice věnovaná nejen pískovcovému lezení, které je s lokalitou Českého ráje nezaměnitelně propojeno vznikla v revitalizované budově areálu Muzea vystavěné v roce 1974. Ta původně sloužila jako výstavní prostor největší olejomalby ve střední Evropě „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“. Autorem návrhu malby včetně úvodní skici byl M. Aleš a pro Národopisnou výstavu českoslovanskou konající v roce 1895 ho namalovali V. Bartoněk, V. Jansa a K. Mašek. Plátno o rozměru 8,5 x 10 metrů bylo v interiéru s novou expozicí zachováno a stalo se její součástí. Nové Muzeum horolezectví má tři nadzemní podlaží, je propojeno s hlavní budovou Muzea a depozitářem. Nejvyšší část expozice věnované vysokohorskému lezení v budoucnu doplní další expozice věnovaná významnému fotografu a horolezci Vilému Heckelovi. Expozice seznámí návštěvníka s vývojem a důležitými milníky horolezectví, interaktivní prvky pobaví nejen děti, odhalí mnoho fotografií a originálních pomůcek, které byly doposud jen pokladem jejich zhotovitelů, samotných horolezců. Z třetího nadzemního podlaží budovy je možné po exterierové lávce projít do další části areálu Muzea. Novou podobu dostal i parter, který je nyní větší, je osázen stromy, vznikla zde nová elevace. Parter bude i nadále využíván pro různé kulturní akce instituce, tak jak tomu bylo v areálu Muzea v minulosti. Hlavním prvkem expozice tvoří analogie procházky horskou krajinou, která je vyrobena v kombinaci překližky a masivních smrkových nosných profilů. Atypický vložený mobiliář je vyroben z Corianu, doplňuje ho typizovaný mobiliář značky Magis. Oosvětlení interiéru systém Erco.

Důležité součásti autorské zprávy:

Partneři projektu – Liberecký kraj, Město Bad Schandau

Ideový záměr projektu – PhDr. Vladimíra Jakouběová

Scénář expozice – Mgr. Alžběta Kulíšková a Mgr. David Marek

Architektonické řešení – hipposdesign a Ing. Zdeněk Sláma

Design interiéru – hiposdesign

Inženýring a prováděcí dokumentace – Profes projekt, s. r. o.

Generální dodavatel stavby – Termil, a. s.

Realizace interiéru – „M PLUS“, spol. s. r. o.

Grafické řešení – Jaroslav Turek, hipposdesign

Odborná konzultace – Tomáš Flanderka, MUDr. Zdeněk Konrád, Vladimír Procházka

Náklady – 45 mil.CZK, dotace Evropské unie činí 85 %

Velikosti:

Užitná plocha  – 498 m2                                                                                                           Zastavěná plocha  – 525m2

Okolnosti a specifika stavby nebo rekonstrukce:

Muzeum horolezectví vzniklo v rámci projektu „Pro horolezce neexistují hranice“ (100268705), který je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Das Projekt „Für die Bergsteiger gibt es keine Grenzen“ (100268705) wird von der Europäischen Union aus dem Europäischen Fonds für regionale Entwicklung mitfinanziert.

Zvláštnosti z pohledu autora interiéru:

Jedná se o první stálou expozici věnované horolezectví v České republice, která vznikla především díky teamu složeného z řad odborníků, kurátorů, nadšenců, legend a aktivních horolezců pod vedením řetitelky Muzea Českého ráje v Turnově  PhDr. Vladimíry Jakouběové. Expozice obsahuje mnoho interaktivních prvků, databázi, fotografie a projekce z důležitých expedic, výběr exponátu z historie i současnosti, záznamy úpěchů i tragédií..

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše