01.03.2020

SRDCOVKA SPÁLENÁ, PRAHA

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér I

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Šimon Brnada, PH6 ATELIER s.r.o., www.ph6.cz

SRDCOVKA SPÁLENÁ, PRAHA

Zadáním investora bylo vytvořit koncept restaurací Gambrinus. Industriální prostředí moderních technologií pivovaru a přístup dlouholetých zaměstnanců autory nadchly tak, že se rozhodli přenést je do atmosféry interiéru společně s recyklovanými materiály a hand made detaily. Dominantou prostoru je strohé těleso výčepu opláštěné nerezovými trubkami.

Zadáním investora bylo vytvořit koncept restaurací Gambrinus. Na počátku jsme absolvovali prohlídku pivovaru, a to byl zásadní zážitek pro další přemýšlení o konceptu interieru. Industriální prostředí moderních technologií pivovaru a přístup dlouholetých zaměstnanců pivovaru - obojí nás nadchlo a řekli jsme si, že to přeneseme do atmosfery interieru.  Uvědomili jsme si, že toto pivo dělají opravdoví srdcari – a z toho vznikl i název konceptu – SRDCOVKA. Do dnešního dne bylo zrealizováno 16 těchto restaurací po celé Českérepublice

V interieru se snoubí motivy industriálního utilitárního designu inspirovaného pivovarskými technologiemi s přírodními a recyklovanými materiály a hand made detaily.  Dominantou podlouhlého prostoru ve Spálené ulice je strohé těleso výčepu opláštěného nerezovými trubkami. Motiv nerezových „pivních trubek“ se opakuje také na světelných elektro rozvodech na stropě. Součástí interieru jsou dvoupláštové stojaté pivní tanky evokující prostředí pivovaru.  Restauraci obkružuje dubová lavice s výraznými koženými opěráky, část stěn prostoru byla otlučena na cihlu a nahrubo vybílena, část doplněna obložením z ze starých recyklovaných kartáčovaných prken. Podlahy jsou nakombinované z lité cementové stěrky a klasických olejovaných dubových parket. Příčně je prostor přetnut černou „vyprávěcí“ stěnou s ručními kresbami a příběhy srdcařů z pivovaru. Stolové desky jsou z masivního olejovaného dubu, podnož z ocelových U profilů. Zvláštní pozornost byla věnována světlům. Přímo pro koncept jsou navržena „kladková“ svítidla z montážních lamp, trubková nástěnná svítidla i „půllitrové“ lustry.

Koncept interieru je založen na atmosféře industriálního designu. Řešení prostoru, materiálu, detailů a povrchů by mělo hostovi přiblížit prostředí pivovaru – dát mu pocit, že je u „zdroje“ piva – přímo v technologických prostorech pivovaru.  Není to však o historizujícím prostředí dřevěných sudů, měděných pánví a koňských povozů.  Je to o moderních, současných technologiích, jednoduchém utilitárním designu, který je ale v prostoru, který už něco pamatuje, který dýchá historií, zkušenostmi generací lidí, kteří vaří poctivé pivo srdcem.

Interier nesmí působit sterilně, příliš nově, studeně.  Naopak musí mít určitou patinu –staré dřevo ošlehané větrem a sluncem, otlučená cihelná zeď nahrubo zabílená vápnem i přes opravovaná místa a zahozené šlicy, opotřebovanost – kartáčované desky stolů, aby vylezly léta a kresba dřeva, rukodělnost –prošívání kožených řemenů držících polštáře lavic režnou nití, hmoždíkové spoje v deskách stolů, masivnost a bytelnost –masivní dubové desky, podnoží z ocelových U profilů, olejované dubové parkety jako v sokolovně

A toto vybalancováno s „továrními, průmyslovými “ detaily – použití montážních lamp, lan, kladek pro svítidla, práce s trubkami, fitinkami, ventily na rozvodech pro osvětlení - evokujícími pivovarskou technologii, betonovou průmyslovou podlahou, se šmouhami, patinou – v přední části prostoru, detaily vypalování log a motivů Patrona letlampou přes šablonu na obložení a stoly, válečkování obrázků a log přes šablony. 

Snahou bude také najít autenticitu konkrétního prostoru – strhat sádrokartonové podhledy a ukázat původní strop, oškrábat malby na starý podklad, obnažit cihelné zdivo, dostat se k surovější původní podobě, bez balastu pozdějších nánosů.

Středem prostoru pak prochází zeď s jakýmsi „komiksem“ a příběhem lidí z pivovaru Gambrinus o jejich dlouholeté poctivé práci a o tom, že Gambrinus je pro ně srdcovou záležitostí. A tím by se Srdcovka měla stát i pro její hosty 

Barevné řešení vychází v podstatě z principů firemní barevnosti Gambrinus.  Základem je zlatavo medová barevnost masivního dřeva na stolech, lavicích a obložení vycházející z barvy piva. Dále šedá a šedostříbrná na nerezových technologiích, tancích, výčepu a židlích. Barevný akcent tvoří tmavě červená na kožených opěrácích, tancích, textilních kabelech světel, kohoutech na trubkách. Posledním odstínem je kovářská černá na ocelových konstrukcích – podnože stolů, táhla polic, detaily a logo Gambrinus na výčepu. 

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše