29.02.2020

BAR JEKYLL AND HYDE, BRNO

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér I

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Tomáš Kocourek, Bc. et BcA.MgA. Magdaléna Teleky, Jonáš Garaj, www.probec.cz a NO FEET s.r.o., www.jhbar.cz

BAR JEKYLL AND HYDE, BRNO

Bar Jekyll and Hyde se skládá ve skutečnosti ze dvou prostorů, každý s vlastním vstupem. Skoro jako by to byly podniky dva. Jedná se ale pouze o jeden podnik se dvěma tvářemi. Odlišnost a rozpolcenost obou známých hrdinů vytvořila koncept nového baru. Tam, kde má Jekyll konvencemi svázané ruce, Hyde popouští uzdu všem svým vášním a naopak.

Bar Jekyll a Hyde obsahuje ve skutečnosti dva prostory, každý s vlastními spolu sousedícími vstupními dveřmi. Skoro jako by to byly podniky dva, zdání však může někdy klamat, jedná se totiž o podnik pouze jeden. Jeden podnik, ale s dvěma tvářemi - s tváří Jekylla a s tváří Hydea. Příběh váženého doktora Jekylla a jeho alter ega pana Hydea, kterého si Jekyll sám vytvořil, aby nemusel být vždy tak pevně svazován konvencemi vysoké společnosti, je poměrně dobře známý příběh. Byla to právě vzájemná odlišnost a rozpolcenost obou těchto prostor, jež nás k takovému příběhu a následně i k celému zaštiťujícímu konceptu přivedla.   Vstupem do tváře podniku doktora Jekylla se ocitáme v jeho pracovně či laboratoři, tedy v prostoru člověka velmi váženého a ve společnosti uznávaného. Za dlouhým barem klikatícím se napříč téměř celým prostorem vidíme nejen lahve nejvybranějších alkoholů, ale i různé přístroje a lahvičky či zkumavky plné různě barevných tekutin plných podivných experimentů. Vše, na co oko dopadne, se zprvu může jevit jako sice luxusní, ale vždy zároveň i velmi decentní a ne přehnaně okázalé. Je to až při ohledání detailů z bližšího a zkoumavějšího pohledu, kdy se zákazník může ztratit v nepravidelných úhlech plastické tapety, v podivných přístrojích vystavených na policích, ve tvaru samotného baru či v divokých travinách a květinách zamčených za skleněnými stěnami třech velkých prosvětlených vitrín vévodících baru.   A je to právě sousedící prostor pana Hydea, který těmto v Jekyllovi zdánlivě nenápadným podivnostem dává plný prostor k vybujení napovrch. Hyde je podnikem více nočního rázu a tím i rázu uvolněnějšího. Žádná z jeho stěn není otevřena do ulice, je to prostor mnohem temnější a jak kdyby uzavřený sám do sebe. Z rohů tmavě natřených stěn se skoro jako plíseň a vlhkost rozlézá měď a zlatohnědá barva. Rostliny tu již nejsou zavřené za žádnou stěnou. Naopak, prorůstají prostorem a doslova se derou ze stropu dolů, směrem dovnitř.   Tam, kde je Jekyll na úrovni, je Hyde temným zákoutím. A naopak tam, kde má Jekyll konvencemi svázané ruce, tam Hyde naprosto bez ostychu a volně propouští uzdu svým vášním.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše