08.03.2019

SPOLEČENSKÉ CENTRUM, LISOVICE

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Jana Strachotová a Ing. arch. Michal Mihalčík, LÉTAJÍCÍ INŽENÝŘi, www.letajici-inzenyri.cz

SPOLEČENSKÉ CENTRUM, LISOVICE

Občané Lisovic si přáli klubovnu, kde by bylo možné se scházet a rozvíjet společenský a kulturní život v obci, který byl do té doby značně omezen. Původní požární zbrojnice plnila pouze funkci skladu. Raritou je podlaha z odrůdy Cabernet. Červené víno udělalo na podlaze skvrny ještě před dokončením, a tak se vše sjednotilo dalšími rozlitými lahvemi.

V době před výstavbou nového objektu byl společenský a kulturní život v obci Lisovice značně omezen. Původní požární zbrojnice plnila pouze funkci skladu, bez možnosti dalšího využití. Společensko-kulturní život v obci nebyl přes zimní období téměř žádný, začínal až na jaře pálením čarodějnic a stavbou májky, pokračoval letním volejbalovým turnajem na obecním hřišti a končil zahájením adventního období s posezením v jedné větší garáži místního občana. Zde také vznikla myšlenka, postavit v Lisovicích klubovnu, kde by bylo možné různá setkání důstojně realizovat.

A to se také povedlo. Po dokončení nového centra dobrovolných hasičů se kulturní život v obci značně rozvinul. V „Hasičárně“, jak místní občané stavbu nazývají, se koná řada společenských akcí, které vítají zejména starší spoluobčané, kteří by už jinak nikam nevyrazili. Kromě již zmíněných zavedených tradičních setkání zde probíhá i celá řada dalších. Některou neděli se zde otevírá „Nedělní kavárna“, s dobrou kávou a napečenými dobrotami místních. Jindy zase ochutnávka moravských vín, nebo lampionový průvod s oslavou. Začátek března je vyhrazen pro dámský klub. Dále se zde pořádají různé turnaje v šipkách, nebo kartách, případně zde příznivci sportu společně sledují v televizi významné sportovní přenosy. V době Velikonoc se schází dospělí s dětmi a pletou pomlázky nebo malují vajíčka, před Vánoci zase připravují vánoční ozdoby a na Silvestra se všichni veselí. Objekt se také s oblibou využívá na soukromé rodinné oslavy, kde se dle komentářů zúčastnění cítí „jako doma“. Pro běžná menší setkání je v klubovně připraveno cca. 25 míst k sezení, která se na větší akce rozšiřují až na 45 míst, ve spojení s přilehlou výstavní místností historické stříkačky.

Nová stavba se tak stává pro místní občany nenahraditelnou „zbrojnicí dobré nálady“.

Interiér Společenského centra dobrovolných hasičů je  rozdělen do dvou funkčních celků. Výstavní místnost s chloubou hasičů, starou stříkačkou Máňou, je propojena velkými skleněnými výkladci s exteriérem a zároveň s klubovnou. Exteriér, výstavní místnost a klubovna tak vytváří jeden prostorově propojený celek. Klubovna s malou kuchyňkou a hygienickým zázemím je rozšířena o vloženou dřevěnou galerii s popleteným zábradlím přístupnou mlynářskými schody, na které se dá příležitostně i přespat. 

Podlaha přízemí je materiálově sjednocena cementovou stěrkou, která se vizuálně opakuje jako pohledová stěrka na štítové stěně, na stěnách schodiště a v hygienickém zázemí.

Ostatní stěny a šikmé podhledy tvoří dřevěná podlahová prkna v přírodním odstínu.

Ocelová svařovaná konstrukce schodiště a zábradlí galerie mají černošedý nátěr.

Mobiliář je vyroben na míru místním truhlářem, dřevěné variabilní stoly z masivu jsou doplněny lehkými plastovými červenými židlemi. Uspořádání se mění podle společenských akcí.

Příběh podlahy:

Před finalizací stěrek byl uspořádán večírek a na podlahu se rozlilo červené víno, které se do podlahy vsáklo a vytvořilo neodstranitelnou skvrnu. Stavitel byl pověřen nákupem většího množství červeného vína s tím, že se rozetřením do celé plochy podlaha barevně sjednotí. První pokus nevyšel, neodpovídala odrůda a víno dostatečně nebarvilo. Napodruhé se dílo vydařilo, stavitel koupil Cabernet a podlaha pod Máňou má originální odstín.

Číst více

Partneři

PARTNER PRO KULTURU

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše