04.03.2019

STAVENÍ SE STODOLOU

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Pavel Machar a Ing. arch. Radek Teichman, spolupráce Štěpán Svačina, MACHAR TEICHMAN s.r.o., www.macharteichman.com

Vítěz kategorie novostavba

STAVENÍ SE STODOLOU

Na půdorysné stopě bývalého statku v centru obce vznikl dům a stodola. Obytný prostor s kuchyní je částečně otevřený do krovu, krb dotváří pohodlí a rodinnou atmosféru. Stodola slouží na parkování a skladování věcí. Interiér je neutrální, aby příliš nekonkuroval okolní krajině, hlavní kombinací je bílá omítka a dřevo.

Pozemek leží na hraně svahu v centru malé obce na Vysočině.Na půdorysné stopě bývalého statku vznikl dům a stodola. Dům má podél jihozápadní fasády kryté zápraží, vstupuje se středem půdorysu s průhledem na rybník. Obytný prostor s kuchyní je částečně otevřený do krovu, je v něm krb, výseky krajiny vstupují dovnitř velkými nedělenými okny. Na levé straně přízemí je hlavní ložnice. Schodišťová hala v těžišti domu propojuje přízemí s ochozem v podkroví, kde jsou další dva pokoje s koupelnou. Interiér na míru byl realizován příbuzným majitele, bílá barva, modřínové a dubové dřevo. Vizuální klid nekonkuruje krajině. Technické prostory se nachází ve sklepě, vytápění je pomocí kotle na pelety. Na sklep navazuje cihlový klenutý sklípek navržený stavitelem.

Stodola slouží pro parkování a skladování. Dům byl postaven místním zedníkem podle jednoduché dokumentace.

Interier je nedílnou součástí stavby jako celku. Materiálová paleta je logickým prokračováním exterieru v kombinaci bílé omítky a dřeva. Záměrem autorů bylo vytvořit neutrální prostředí které vizuálně nekonkuruje okolní krajině, je nadčasové a nabízí vizuální klid.

Na podlaze v obytných místnostech jsou použita dubová prkna, ve vstupní hale, koupelnách a sklepě je realizován broušený betonový potěr Cemflow. Okna jsou modřínová s finskou bělenou lazurou, nábytek na míru je v kombinaci bílého laku s běleným modřínem. Koupelny jsou světlé neutrální, materiálově navazují na ostatní místnosti v domě, navíc se v nich uplatňuje bílá keramická mozaika a umyvadla z litého betonu.

Architekti domu navrhovali veškerý atypický nábytek včetně na míru vyrobeného jídelního stolu a asistovali klinetovi s výberem volně stojícího nábytku (Ton, Sits) a osvětlení (Artemide, Muuto a další).

zadání ze strany investora

vytvořit současný dům ve vesnické prostředí s důrazem na okolní kontext

neobvyklých požadavcích investora

klient neměl neobvyklé požadavky a poskytl architektů maximální důvěru

velikosti interiéru

celková užitná plocha 201.5m2

zvláštních okolnostech a specifikách stavby nebo rekonstrukce

interier realizoval příbuzný majitele který má truhlářskou dílnu v regionu

nábytek na míru -  kombinace bíle lakované MDF a běleného modřínu         

inovativních řešeních nebo postupech

důraz byl kladen na stavitelskou tradici v kombinaci se současnými technologiemi

Konstrukce a technologie

Izolační keramické zdivo bez zateplení, dřevěný trámový strop, modřínová okna, titanziková střecha a ručně tahaný štuk. Vytápění pomocí kotle na pelety a krbem na dřevo.

 

Číst více

Partneři

PARTNER PRO KULTURU

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše