04.03.2019

KASÁRNA KARLÍN, PRAHA

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér I

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Markéta Janderová; přihlašovatel: PRAŽSKÉ CENTRUM z.s., www.kasarnakarlin.cz

KASÁRNA KARLÍN, PRAHA

Někdejší prostory prvorepublikového bazénu s převlékárnou léta chátraly. Nezisková organizace je převzala k dočasnému užívání. Před zpřístupněním veřejnosti bylo zapotřebí vše uvést do řádného technického stavu a vyčistit ještě pozůstatky povodní v roce 2002. Prostor bývalé převlékárny dnes slouží jako denní kavárna a upravené dno bazénu na různá vystoupení.

Někdejší prostory prvorepublikového bazénu s převlékárnou nechala Armáda ČR v době hlubokého socialimu zchátrat a po roce 1989 tyto vůbec nevyužívala. Dotčené prostory jsme převzali od Ministerstva spravedlnosti ČR k dočasnému užívání s tím, že je třeba je uvést do řádného technického stavu před zpřístupněním veřejnosti; na dně bazénu byly zbytky bahna z povodní v roce 2002, v prostorách nebyly žádné funkční inženýrské sítě a postrádaly vůbec vchodové dveře. Sečteno podrtženo v prostorách se snoubí ryzost původního barokního stavitelství, odvaha prvorepublikových architektů, socialistický šlendrián a porevoluční opomíjení.  

Rekonstrukce zachovává maximum původních prvků a pracuje s celou řadou recyklovaných materiálů nalezených v areálu Kasáren Karlín.  Například bizarně poslepovaný původní obklad je ponechaný na většině míst jako svěděctví "socialistického patlalství”. Kavárenské stolky vznikly z mříží vojenského vězení.

Prostor převlékárny nově slouží jako denní kavárna vybavená velkorysým barem, jednoduchým mobiliářem, veřejnou knihovnou a množstvím květin včetně “létajících” kokedam. 

Samotný bývalý bazén jsme upravili tak, aby jeho dno mohlo sloužit jako elevovaná platforma pro pohybová a hudební vystoupení, autorská čtení, přednášky, konference, promítání, výstavy a. pod; mohutné schodiště a vložená podlaha fungují jako hlediště a jeviště. Kromě shodiště a podlahy jsou do prostoru nově vložené pouze dva další výrazné prvky - projekční plocha a pobytová lavice. Druhá jmenovaná zároveň slouží jako kryt páteřního rozvodu topení, které do historické dispozice zasadila “citlivá ruka” socialistického plánování. Oprýskané a opotřebované povrchy původních konstrukcí harmonicky ladí s kresbou recyklovaných prken.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše