03.03.2019

BAR V NÁRODNÍM DIVADLE, PRAHA

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér I

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Miroslav Stach a Ing. arch. Jana Stachová, BOQ ARCHITEKTI s.r.o., www.boqarchitekti.cz

BAR V NÁRODNÍM DIVADLE, PRAHA

V historické novorenesanční budově Národního divadla vznikla tři nová místa na občerstvení. Barové pulty byly autory navrženy tak, aby i přes svoji současnost a modernost vhodně zapadaly do historického interiéru a nepoutaly na sebe přílišnou pozornost. Díky odsazenému soklu mají návštěvníci divadla pocit, že se mramorové kubusy vznáší v prostoru.

Národní divadlo, novorenesanční budova od architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze s bohatou vnější i vnitřní výzdobou, kterou tvoří vrcholná díla českých autorů 19. století – Mikoláše Alše, Františka Ženíška, Vojtěcha Hynaise, Josefa Václava Myslbeka.

Zadání

Našim úkolem bylo navrhnout do prostředí hlavního foyer a foyer první galerie současný prvek. Celkem 3 barové pulty, fungující jako společenský bod, místo pro setkávání. Barové pulty, které budou sloužit jako výdejní místo občerstvení a doplní tak centrum společenského života během divadelních představení.

Základní koncept

Vložený prvek, který svým vzhledem odráží dobu svého vzniku, ale který zároveň využívá materiálů, jež korespondují a vhodně zapadají do historického interieru budovy. Vložený prvek, který na sebe nepoutá přílišnou pozornost.

Jednoduchá hmota, účelná forma, materiálová střídmost.

Jednoduchý mosazný rám, do kterého je vsazen mramorový kubus. Celé doplněno o prosklenou chladicí vitrínu. Celá hmota navíc leží na odsazeném soklu, pult je tak odlehčen a vytváří dojem levitace v prostoru.

Technické informace

Každý barový pult je mobilní, je tak umožněna tvarová a prostorová variabilita během různých typů akcí.

Jednoduchá forma navenek je vyvážena komplexností instalovaných technologií. Během patnáctiminutové přestávky je potřeba obsloužit až 1000 hostů, všechna instalovaná zařízení, zejména pak způsob jejich řazení, tomu musí dopomoci. Všechny komponenty tvoří jeden velký gastronomický stroj.

Pulty jsou vybaveny uzamykatelnými chladicími boxy, úložnými prostory a vestavnými spotřebiči, v horní části se nachází prosklená chladicí vitrína sloužící pro prezentaci vybraných lahůdek.

Něco ze zákulisí

Potlačit vlastní ego. To byl ten nejdůležitější a možná i nejtěžší úkol, se kterým jsme se v návrhu setkali. Hlavně v začátku nás úvahy vedly k extravagantnímu pojetí, ovšem tento směr jsme rychle zavrhli a vydali se cestou citlivého zasazení prvků do interieru divadelních prostor. Pěkně s pokorou tak, jako by tam byly odjakživa.

Díky tomu se návrh hned v úvodu setkal s pozitivní reakcí zástupkyně úřadu památkové péče, která má Národní divadlo na starosti. Společně jsme potom ladili detaily, například barvu a strukturu mramoru, možnost osvětlení a podobně.

Dar Národnímu divadlu

Barové pulty byly dokončeny a poprvé představeny při zahájení sezony v září 2018 při představení opery Libuše Bedřicha Smetany ke 100. výročí založení České Republiky, režírovaného ředitelem Národního divadla prof. MgA. Janem Burianem.

Celá realizace byla pojata jako sponzorský dar divadlu ke 100. výročí založení České Republiky.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše