02.03.2019

DŮM STAVITELE J. UNGERA, ZNOJMO

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)

autor a přihlašovatel:

Ing. arch Jan Hora, MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Veisser, ORA, www.o-r-a.cz

Absolutní vítěz soutěže Vítěz kategorie Rekonstrukce

DŮM STAVITELE J. UNGERA, ZNOJMO

Autoři nalezli dům v zachovalé formě, příliš se postupem času nezměnil, většina prvků jako okna, dveře, kování, štuky, atd. zůstala zachována. Jako by dům chátral do krásy. Dům bylo třeba adaptovat na současný komfort obývání. Podmínkou bylo zasahovat co nejméně do stávajících konstrukcí. Po rekonstrukci vznikla v přízemí kancelář a v prvním patře byt.

Dům Johanna Ungera, stavitele, který se výrazně podepsal na znojemské architektuře přelomu století, jsme nalezli ve velmi zachovalé formě. V průběhu věků se příliš nezměnil, zůstala zachována většina prvků - okna, dveře, cementové dlažby, štuky, kování a zábradlí a ...

Čas se zde nezastavil, ale byl shovívavý a dům chátral do krásy. Platí zde pravidlo, že nedostatek prostředků na úpravy má často pozitivní vliv.
Zašlá krása byla často skrytá pod vrstvami, tyto jsme postupně začali snímat. Zjistili jsme, co vše si vlastně nemůžeme dovolit.
Dům bylo třeba adaptovat na současný komfort obývání, což primárně znamenalo realizovat nové instalace. Podmínkou bylo co nejméně zasahovat do stávajících konstrukcí. Do stropů a podlah se nesáhlo. Hrubě oškrábané stěny ukázaly své původní výmalby a takové jsme je ponechali. Všechny tyto textury a motivy už jen doplňuje bílá barva sádrových omítek na stěnách, do kterých se zasahovalo. Bílá poskytuje rámec a uklidnění pro všechno to hýření.
Sklep jsme prosvětlili okny ústícími do nových betonových anglických dvorků. Plochy jsou nahozené novou omítkou bez nátěru. Prostor je jednobarevný, asketický, určený pro práci.

Přízemí obsahuje kanceláře a první patro byt.
Život ve starém domě s sebou může nést těžkosti, tyto ale dokáže oplácet. Vždycky je to otázka vzájemného respektu domu a jeho obyvatel. Nový dům nikdy nebude tak velkorysý, na druhou stranu si zde budete muset pořídit vlněný svetr.

V domě pracujeme a žijeme.
           
 

Číst více

Partneři

PARTNER PRO KULTURU

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše