01.03.2019

PÁNSKÝ LOFT V BRATISLAVĚ

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)

autor a přihlašovatel:

MArch. MAUD. Andrej Alan Daniel Gajdoš, SALPIETRA & GAJDOS ARCHITECTS, s.r.o., www.salpietragajdos.com

PÁNSKÝ LOFT V BRATISLAVĚ

Majitelka koupila dvoupokojový byt na investici a přála si, aby působil příjemně, byl kvalitně zařízený a nehýřil barvami. Architekt ho pojal chlapsky a dal mu nádech loftu. Kdysi tu býval pivovar, a tak se dnes byt nese v industriálním duchu, má tmavší barvy, betonové povrchy a odhalené cihly na stěnách.

Dvoupokojový byt v atraktivní novostavbě v centru města koupila Iveta jako investici s cílem pronajmout ho. Přesto prostor pro budoucího "single" nájemníka či mladý pár zařídila kvalitně a originálně.

Iveta neměla konkrétní představu o stylu bytu, proto návrh a realizaci svěřila architektovi Andreji Gajdošovi. Jediným jejím požadavkem bylo, aby byl byt kvalitně a funkčně zařízený, působil příjemně bez divokých barev. Andrej ho pojal "chlapsky" a dal mu nádech loftu: "I když je to novostavba, chtěl jsem, aby to tu působilo trošku průmyslově, navázal jsem koncepčně na to, že zde byl kdysi pivovar. Proto jsou zde tmavší barvy, betonové povrchy či odhalena cihlová stěna."

Stolařina na míru

Tím, že je byt malý, tak ho Andrej pojal jako jeden velký prostor. Propojil vstup s kuchyní prostřednictvím jednoho kubusu: sestavy, která prochází od šatníku u vstupu přes policovou a knihovní stěnu až do kuchyňské linky. S ohledem na specifický prostor nechal celou tuto vestavbu vyrobit na míru truhlářské firmě, která se profesionálně zhostila i ostatního zařízení: vestavěné skříně v ložnici, televizní skříňky v obývacím pokoji, úložných ploch v koupelně." Možná se tu na první pohled zdá hodně stolařiny na tak malé ploše, ale vložený kubus s úložnými prostory je tak kompaktně zasazen, že nebije do očí a nedělá dojem, že by byl prostor přecpaný," ​​říká architekt Andrej.

Betonový akcent

Industriální styl nemusí být jen ve velkých továrních prostorách. Andrej se nebál dopřát ho i malému bytu a pohrál si s prostorem, barvami i materiály. Šedé odstíny a dekor betonu se nesou celým bytem. Už při vstupu vám padne do oka velké zrcadlo s rámem v betonovém dekoru, ve kterém je i odkládací stolek. Stejný najdete na kuchyňské lince a televizní stěně v obývacím pokoji. Ráz loftu však nejvíce podtrhuje tapeta, která evokuje starou stěnu s ošoupanou omítkou a částečně odhalenou cihlou. Potřebný šmrnc zde dává i vedení kabelu na stěně, který znázorňuje siluetu města a zároveň se takto dekorativně propojuje s lampou nad jídelním stolem. Nechybí ani barevné prvky: žluté křeslo, polštáře, lesklé měděné závěsy, které interiér zútulňují. No a nakonec ten vážný chlapský dekor oteplují dřevěné prvky a doplňky.

Ložnici si zamiluje i žena

A to nejen díky parádní toaletnímu stolku, který by nejedna z nás přijala ve své ložnici. Andrej předpokládal, že příští nájemník, podle jeho představ mladý ambiciózní manažer, nebude ve velké posteli spát sám. Aby se tu dobře cítila i jeho něžnější polovička, vnesl do ložnice kovové a třpytivé odlesky. Měděné a skleněné prvky v jinak chladné ložnici působí teple a dodávají jí luxusní nádech.

popisky:

Při vstupu do bytu přitáhne zrak velké zrcadlo s konzolovým stolkem v betonovém dekoru a šedým taburetem na sezení, prvky, které dávají tušit charakter interiéru. Zrcadlo opticky prodlužuje úzké zádveří, a navíc slouží jako funkční a praktický doplněk předsíně.

Betonový dekor zrcadlového rámu a konzolového stolku propojuje předsíň s ostatním bytem.

Nevelká kuchyně řešená ve tvaru U skrývá potřebné technické zázemí, dostatek úložných prostor a velkorysou plochu.

V souladu s pánským laděním interiéru získala kuchyňská linka minimalistickou optiku bez rušivých prvků. LED osvětlení pracovní plochy se skrývá ve spodní části závěsných skříněk a klasické úchytky zmizely v anatomii čelních ploch dvířek a zásuvek.

Horní skříňky architekt udělal ve dvou hloubkových úrovních. Vrchní, které se využívají méně, jsou méně dostupné a hluboké 60 cm, spodní část má klasických 30 cm, aby nepřekážely při práci. Odlišeny jsou i barevně.

V kuchyňské lince je skryta i šachta se stoupačkami, prozrazují ji jen revizní dvířka na zástěně.

Vstup, obytný prostor a kuchyň spojuje jeden blok, který působí jako velká kostka lega vložena do prostoru. Ze strany chodby jsou v něm zabudovány šatní skříně, z pohledu obývacího pokoje je to knihovna a v kuchyni přechází do kuchyňské linky.

Tmavší šedé odstíny s betonovou patinou na stěnách i na vestavěném nábytku v bytě dominují.

Náladu loftu zde nejvíce vyzdvihuje tapeta s imitací staré stěny: částečně omítnuté a částečně s odhalenou cihlou. Kabel je veden na ní tak, že vytváří siluetu města.

Vážný chlapský interiér zjemňuje sedačka v neutrálním odstínu. Teple působí akcenty žluté na polštářích, žluté je i odpočinkové křeslo.

Interiér ohřejí také drobnosti ze dřeva, například kuchyňské doplňky či nohy jídelního stolu a židlí.

Ložnice není až taková chlapská, architekt se zde vyhrál s doplňky a detaily - lampami, úchytkami na skříních, nočními stolky, které sem svým materiálovým i barevným pojetím vnášejí teplo a nádech luxusu.

Tím, že je v ložnici méně místa i menší noční stolky, noční lampy nejsou postaveny na nich, ale jsou stojanové a lze je posouvat podle potřeby.

Architekt předpokládal, že ložnice nemusí být jen mužská, proto do ní navrhl i toaletní stolek spojený s odkládacími prostory.

Koupelna není chlapsky pojatá, protože tu již byly neutrální bílé, krémové a béžové obklady, architekt zde vyřešil i úložné prostory a je jich dost - nad pračkou, nad toaletou, pod zrcadlem i pod umyvadlem.

Číst více

Partneři

PARTNER PRO KULTURU

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše