01.03.2019

ŽLUTÉ AKCENTY VE VOKOVICÍCH

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)

autor a přihlašovatel:

Jan Tomáš Cieśla, ARCHICRAFT s.r.o., www.archicraft.cz

ŽLUTÉ AKCENTY VE VOKOVICÍCH

Prostorný byi o rozloze 158 m2 má za úkol nadchnout od první chvíle budoucího nájemce a usnadnit tím majiteli pronájem. Barevné výžezy, výrazné obrazy a subtilní černé linie dominující v absolutní čistotě mají za úkol vytvářet pozadí života těch, jenž se budou mezi stěnami bytu v budoucnu střídat.

Zadání investora pro návrh bytu ve Vokovicích znělo stručně, vytvořit byt k pronájmu ve vyšším standardu s jednou hlavní ložnicí a ložnicí pro hosta s rozkládací sedačkou (variantně dětským pokojem). K dispozici jsme dostali volný prostor 158 m2 ve 4. nadzemním podlaží, kde značnou roli hrála železobetonová ztužující stěna, která téměř zcela předělovala podélný prostor s impozantními okny na obou koncích. Denní světlo z těchto oken, která tvoří východní a západní fasádu bytu, jsme se snažili při tvorbě dispozice využít na maximum. Mezi obytnou a vstupní halou tak vznikla prosklená stěna, která bezprostředně po vstupu do bytu nabízí pohled do hlavních prostor tak, aby měl potencionální nájemce hned v první vteřině prohlídky kontakt se srdcem celého bytu. Zároveň dává tato prosklená stěna nadechnout prostorám uprostřed dispozice.

Základním motivem výtvarného řešení bytu byla představa čistého bílého sádrového hranolu s barevnými výřezy. Dojem čistého hranolu je podporován i výběrem dveří se skrytou zárubní, které mají povrch malby jako přilehlé stěny a také použitím bílých soklových lišt, zapuštěných do omítky. Barvy pro výřezy byly zvoleny odvážně - nikoli však samoúčelně - v jasně žluté, modré a hnědé tak, aby podtrhovaly obrazy na stěnách od autorů z různých částí Evropy. Mobiliář byl vybírán s důrazem na dojem lehkosti. Nic nesmí ležet těžkopádně na podlaze. Vše jako by se vznášelo nad podlahou z běleného dubu. Všechny linie konstrukcí musely být maximálně subtilní, a to nejen u mobiliáře, ale i u svítidel. A když linie, tak černá! Bez kompromisu!

Zajímavým úkolem se v průběhu návrhu ukázal hlavně prostor před televizí, jehož šířku definovala šířka okna. Bylo tedy nutné, vypořádat se s otázkou: Jak připravit co nejvíce míst k sezení v tak úzkém prostoru? Sáhli jsme po netradičně tvarované sedačce, která svůj úkol bez výhrad splnila.

Zjednodušeně se dá říci, že byt ve Vokovicích není reakcí na představu klienta o vlastním bydlení, není výsledkem komunikace architekta s člověkem, který bude uživatelem bytu. Byt ve Vokovicích má za úkol nadchnout od první chvíle budoucího nájemce a usnadnit tím majiteli pronájem. Zároveň musí obstát jak fyzicky, tak i esteticky před "porotou" rozličných uživatelů. Barevné výřezy, výrazné obrazy a subtilní černé linie dominující v absolutní čistotě, mají za úkol vytvářet pozadí života těch, jenž se budou mezi stěnami bytu v budoucnu střídat.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše