28.02.2019

FREEDOMEK – ČÍSLO 061

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Marek Štěpán, ATELIER ŠTĚPÁN s.r.o., www.atelier-stepan.cz

FREEDOMEK – ČÍSLO 061

Tachovská jednašedesátka se vypíná do výše a svými proporcemi připomíná stylizovaný parník. K opravdovému hausbótu mu chybí jen voda. Je vůbec prvním patrovým freedomkem v České republice. Nábytek v interiéru je z březové překližky se skrytými úchyty, podlaha a schodiště jsou z masivního dubu. Bílá barva působá v prostoru čistě a tvoří kontrast s velkými dřevěnými plochami.

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061 byl na pozemku sestaven během jednoho podzimního pátku od 7 do 15 hodin. Sousedka vracející se z práce byla odpoledne velmi překvapena, když ještě ráno jela kolem prázdného pozemku. Následně navazovala montáž carportu a terasy. Využívá plně skladebnost a velikost předešlých autorových modulů  a skládá je nad sebe menší S (4x7m) na větší M (4x11,5m), proto i jejich název MxS. Moduly byly přivezeny na místo již plně zařízené včetně nábytku. Tachovská jednašedesátka se vypíná do výše a svými proporcemi připomíná stylizovaný parník i s horní terasou – palubou na přídi. K opravdovému hausbótu mu chybí jen voda, v níž by kotvil. Je vůbec prvním patrovým freedomkem u nás a má speciální autorem signovaný štítek.

Jednašedesátka koncepčně navazuje na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu, navazuje tak na vývoj již od prvního modulu No. 001 z roku 2010, který stál na Václavském náměstí pod koněm. Nyní po několika letech nachází  inspiraci v patrových baťovských čtvrt- a půldomcích ve Zlíně. „Přespal jsem v jednom půldomku ve Zlíně a to mě výrazně inspirovalo“, říká Marek Štěpán. K baťovským domkům  se přibližuje svým měřítkem i způsobem organizování vnitřního prostoru.  Prací se členěním fasády a proporcemi okenních otvorů pak může připomínat Le Corbusierovy domy v obytné čtvrti Pessac. Současný trend však směřuje k mobilnímu a úspornému bydlení: je patrný i ze známého projektu „nomádské“ bytové buňky Loftcube německého designéra Wernera Aisslingera.  Projekty Loftcube a Freedomky  spojuje sen o svobodě a ekologické aspekty, v základním konceptu se však odlišují. Freedomky totiž nabízejí reálnou možnost, jak cenově adekvátně, a přitom kultivovaně bydlet. Jsou to důmyslně koncipované domy nevelkých rozměrů, jejichž přednostmi jsou promyšlená organizace prostoru nesoucí typický rukopis Atelieru Štěpán, dobré funkční vlastnosti, kvalita provedení i ekologické parametry. O jejich oblíbenosti u nás i v zahraničí svědčí realizace více než stovky modulů.

Jednašedesátka  je vyrobena z 95 % ze dřeva. Její nosná konstrukce je z lepeného dřeva a má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má přínosný fázový posun den – noc. Fasáda je difuzně otevřená, ze severského modřínu. Vytápění domu je sálavými panely, větrání lokální rekuperací, okna jsou dřevěná s trojsklem. Dům je uložen na pětici zemních pasů. Interiér je bílý a dřevěný a odráží tak hlavní konstrukční materiál domu. Nábytek je vyroben z březové překližky se skrytými úchyty, podlaha a schodiště jsou z masivního dubu.  

Jednašedesátka freedomek pracuje s autorovými principy selské ekologie, tedy racionální ekologie tvořené »selským rozumem«, ne tlakem technologií. V tomto vnímání pak vítězí jednoduchá a domyšlená řešení nad složitými technologickými celky. Nepoužívá nejrůznější pseudoekologické součásti, které jsou v tomto rámci neefektivní, neekonomické a jen sledují líbivé trendy.  Ověřením principů jsou roční náklady na energie u tohoto tachovského freedomku v příjemné výši 21,5 tis. Kč.

 

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše