11.03.2016

USEDLOST V NIŽŠÍM HRÁDKU

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Tereza Koucká a tým architektů, TEK TEK  s.r.o., www.tektek.cz

Finalista kategorie Rekonstrukce

USEDLOST V NIŽŠÍM HRÁDKU

Usedlost Nižší Hrádek v Brandýse nad Labem pochází z první třetiny 16. století a díky svým jasně čitelným barokním prvkům je zapsána do seznamu Nemovitých kulturních památek. Majitelé si ji po staletí předávají z generace na generaci a ti současní přistoupili k citlivé rekonstrukci interiérů, která nijak nenarušila vnější vzhled objektu.

Usedlost tvoří velké obytné stavení a dochované části z původního množství hospodářských budov – stodola a chlév. Statek je umístěn na mírně stoupajícím kopci a svou orientací se otevírá výhledu na Brandýský zámek.

První etapa rekonstrukce spočívala v úpravách obou podlaží hlavní budovy a jejich možném budoucím propojení s ostatními stavbami. Vliv na pojednání ploch o celkové výměře 280 m2 měl především silný citový vztah současných majitelů k místu a úcta k jejich předkům, kteří si usedlost předávali po dlouhá staletí z generace na generaci.

Vnější vzhled objektu se po rekonstrukci nezměnil – je jasně historický. V souladu s tímto principem byla obnovena i pavlač a pískovcové schodišťové stupně vedoucí ke vstupům. V rámci stavebně technického zajištění budovy došlo k celkovému očištění vnitřní dispozice, odstranění vnitřních příček a vybudování nových stropů a schodiště. Původní dispozice tak zůstává po provedené rekonstrukci zachována. Ve středovém obslužném traktu je umístěno schodiště, na které navazuje přijímací pokoj, situovaný do původní černé kuchyně, šatna, koupelny a spíž. V bočních traktech se naopak nacházejí obytné místnosti.

Dominantní podélná osa objektu je v horním patře zdůrazněna osazením zrcadla v zatím zaslepeném vstupu do dalších částí objektu. Motiv zrcadlení výrazných a působivých detailů i celých prostorů je jedním z průvodních motivů celé rekonstrukce – projevuje se jak v budoucím prostupu, tak například v níže zmíněných koupelnách.

Světle pojednaný interiér má svou atmosférou evokovat útulné prostředí domova. V návrhu se uplatňují především lehce probarvené hlazené vápenné omítky, které jsou pouze naimpregnované a ponechané bez krycích výmaleb. Podlahy obytných místností jsou ze světle tónovaného dubu, centrální trakt je naopak vydlážděn černou břidlicovou dlažbou.

Masivní betonová struktura vřetenového schodiště je odlehčená použitím lehké laťkové podlážky z dubového dřeva, která propouští světlo do potemnělé haly přízemí. Kazetové dveře jsou lehce bíle lazurovány. V jejich prosklených výplních je obnoven původní leptaný vzor jemných květin.

Nově vložené zařízení koupelen je záměrně vkládáno do centra dispozice, aby omítky mohly zůstat bez obkladů a dýchat. Hodnotný pískovcový portál mezi chodbou a koupelnou byl pečlivě zrestaurován. V prostoru koupelny je jeho význam navíc podpořen díky odrazu v zrcadlovém sloupu, na kterém je zavěšeno umyvadlo. Vana je přisazena k lehké skleněné příčce, která současně prosvětluje navazující šatnu. V patře jsou umyvadla předsazena před zrcadlovou stěnu, vana je situována v centru dispozice. Povrchy vložených objektů jsou lesklé, aby odrážely maximální množství světla a interiér koupelen tak i přes malá okénka působil prosvětleně.

Nové příčky rozdělující světnice na dílčí pokoje jsou pojednány nábytkově a obsahují úložné prostory. V současné době pracují autoři na dalších fázích rekonstrukce. Cílem návrhu je vytvoření takových prostorů, které majitelům nabídnou jak dostatek soukromí, tak společných míst, ve kterých mohou trávit čas v širším rodinném kruhu.

 

Číst více

Partneři

PARTNER PRO KULTURU

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše