28.02.2019

U TOMANA, BRNO

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér I

autor a přihlašovatel:

Ivana Linderová, IDENTITY DESIGN Ltd, www.studioid.co.uk

U TOMANA, BRNO

V historickém domě v samém centru města bývala proslulá Tomanova cukrárna, později Nitra. Po letech se sem vrátil restaurační provoz, autoři se snažili zachovat a zachránit co nejvíce dobových prvků. V suterénu se dnes vaří Tomanovo pivo, restaurace v přízemí a prvním patře byla navržena v lehce industriálním stylu, který se prolíná s pivní tematikou.

Návrh interiérů restaurace a pivovaru U Tomana, v historickém domě z konce 19. Století na náměstí Svobody v Brně pro nás představoval velkou výzvu. V přízemí a prvním patře domu už od třicátých let minulého století fungovala vyhlášena Tomanova cukrárna, později byl sídlem cukrárny a kavárny Nitra. Pak bohužel několik let dům pronajímal Obchod s obuví a následně obchod s hudebninami. Nádherné cihlové klenby byly skryty pod sadrokatronové podhledy, dům ztrácel character, pomalu chátral a vytrácel se z paměti lidí, kteří si ho vždy spojovali s proslulým cukrářem Tomanem. Když nás současný majitel domu oslovil se zadáním znovu oživit tyto úžasné historické prostory a dát jim nové využití, bez váhání jsme výzvu přijali.

V našem návrhu jsme se snažili ve spolupráci s NPÚ zachovat a zachránit co nejvíce dobových prvků - odkryli a zrestaurovali se historické cihlové klenby, funkcionalistické okna na druhém patře byly zreparované původní technikou, očistil se mramorový obklad schodiště, opravila a podsvítila se historická vitráž na mezipatře .. Ve spolupráci s brněnským historikem p. Cibulkou jsme sesbírali informace o minulosti domu, jeho majitelích a známých osobnostech, které někdejší kavárenské prostory pravidelně navštěvovali a na jejich památku jsme vytvořili příběh, zhmotněný v textech a dobových fotografiách, které dnes zdobí stěny restaurace U Tomana. Shodisko s epoxidovou povrchovou úpravou nese na stupních jména známých brněnských osobností, které v minulosti po těchto schodech chodili a je lemováno původními mramorovými obklady.

Design samotných prostor jsme přizpůsobili jejich novému využití - v suterénu se nachází vlastní pivovar, kde se vaří Tomanovo pivo, v přízemí a v prvním patře sídlí restaurace. Náš návrh v sobě nese odkazy na minulost prolínající se s industriálním stylem a pivní tématikou. Důležitou roli v návrhu hrálo osvětlení, velké industriální světla zavěšené ze stropu umocňují atmosféru pivovaru, zatímco bodová světla rozmístěné po obvodu stropů dramaticky nasvětlují historické klenby. Povrchy stěn jsou upraveny speciální technikou imitující hrubé vápenné omítky. Industriální ráz interiérů doplňují tabule z tahokovu zavěšené v ocelových rámech na stěnách a na baru v prvním patře, stejně ocelový nábytek navržen a vyroben na míru.

Pro vytvoření jednotného charakteru silné nově vzniklé značky 'U Tomana' jsme byli klientem oslovené i pro návrh loga a kompletního brandingu podniku.

Zpracovali jsme design pivních podtácky, jídelních a nápojových lístků, zástěr pro číšníky a kucháře, tabulí na stěnách znázorňující proces výroby piva, webových stránek, reklamních materiálů, atd. Díky tomu se nám podařilo dosáhnout konzistentní návrh a harmonii celku nesoucí jednotnou myšlenku v každém detailu. '

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše