27.02.2019

PENZIÓN ŠKOLA ZA KOSTELEM

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér I

autor a přihlašovatel:

Ing. Ľubomír Holejšovský, Ing. arch. Katarína Viskupičová, Ing. arch. Vladimír Jarabica, spolupráce Ing. Martin Šlahor, SAN-HUMA´90 s,r.r.o., www.san-huma90.sk

PENZIÓN ŠKOLA ZA KOSTELEM

Na kopci uprostřed vinohradů se nachází objekt staré školy, ze kterého dýchá duch jurkovičovy architektury. V rámci agroturistického programu byla budova rekonstruována a vzniklo 7 nový apartmánů a pokojů. Byt správce a školníka byl přestavěn na wellness. Výrazným prvkem interiéru byla původní vzorovaná dlažba s patinou opotřebovanosti, která zůstala zachována.

Téměř na nejvyšším kopci v náručí vinic za kostelem se nachází objekt bývalé více než 100leté čtyřtřídní školy, z níž dýchá duch z období "Jurkovičovy architektury" od neznámého autora. Jasná hmotová skladba hlavní budovy školy a nižší byt správce, jsou zjemněné detaily s náznakem lidové architektury v podobě sgrafitových zrcátek. Hmota pevně sedí na kamenné podnoži.

Škola se před 4 lety přestěhovala do nových prostor. Budova tak zůstala prázdná a vzhledem ke své poloze vedle vinařství přímo vybízela k využití v nové funkcionalitě. Úkolu se zhostili majitelé vinařství současného Château Topoľčianky, jejichž pradědové ještě drhli široké kamenné schody s kovaným zábradlím Školy za kostelem. V rámci agroturistické programu zaměřeného na kontaktní ubytování ve vinicích, které by umožnilo poznávání komplexních prací při pěstování, výrobě a následně ochutnávce vína, byl objekt předurčen k ubytování.

V hlavní části budovy včetně podkroví jsme umístili 7 apartmánů, 5 v původních prostorách tříd a 2 v nově vytvořeném prostoru podkroví. Ve vedlejší část, bývalý byt správce a školníka přímo vybízel k umístění komorního wellness propojeného s terasou, s které je výhled na krajinu a v budoucnu snad i na bazén.

Jednotlivé 2 až 4lůžkové apartmány na patře, mají kromě specificky vyřešených hygienických zařízení, vlastní kuchyňku i společenskou místnost, která je od ložnice opticky oddělena prostorovým prvkem skříňové pracovny, jež zároveň slouží jako nosná stěna pro TV.

V podkrovních apartmánech je prostor plně otevřen do výšky s přiznanými prvky krovu, který dává další rozměr velkorysému prostoru. Speciálně je řešena část hygienického zařízení, přičemž část WC a sprchy je uzavřena v samostatné stavební skříni, nicméně koupelna s vanou je obdobně jako pokoj otevřená do stropní konstrukce.

Stavba je srdeční záležitostí majitelů, která si však získala i nás architekty, a to zejména architektonickými hodnotami a exkluzivní polohou. Stavební komponenty a fasáda objektu byly téměř v původním stavu a v poměrně dobré kondici a tak jsme se rozhodli pro jejich profesionální obnovu.

V interiéru nás zaujalo dobře zachované dominantní schodiště, jehož ošoupané stupně a kované zábradlí si pamatují stovky dětí, které se proháněli v prostorách současné lobby, či haly na patře. Bez toho, abychom narušili tradiční design původního kamenného schodiště, jsme do podkroví zavedli schodiště ocelové, s nosným ocelovým stěnovým madlem a madlem skleněným z odstoupené podesty.

Výrazným prvkem interiéru komunikačních prostor byla původní keramická vzorovaná dlažba s patinou opotřebovanosti. I tato zůstala a plně vyznívá v prostoru lobby a společensko-komunikační haly patra.

Další detaily byly ukryty pod nánosem vícevrstvých nátěrů. Hned na první pohled jsme tušili kus skryté historie a řemeslného kumštu. Postupně se zpod nánosů začaly vylupovat klenoty dýchající atmosférou své doby. Odhalili jsme domyšlený stavební detail keramického soklu a nárožních ostění dveří, které neměly pouze ochrannou funkci, ale zároveň po obnově a doplnění jsou znovu zajímavým výtvarným prvkem, který svou terakotovou barvou podtrhuje historickou dlažbu, rámuje dveře a kamenné schodiště.

Po otevření velkých prostor tříd nás na první pohled zaujala opotřebovaná podlaha z původních dubových a bukových vlysů, kladena v netradiční skladbě. Byla to výzva zakomponovat ji znovu do interiéru. Po demontáži a ošetření jsme ji použili v opačném gardu, jako zavěšený podhled v apartmánech.

Dalším zajímavým prvkem byla původní velká okna rámující ze severovýchodní strany panorama krajiny, vinic a z jihovýchodní strany pohled na zámecký park, zámeček a Topoľčianky. Byla velmi zničena a tak byly vytvořeny repliky, které nadále rámují barevné obrazy krajiny během roku a jsou hlavním výtvarným prvkem apartmánů.

Zmíněným hodnotám a původním prostorám jsme chtěli nechat vyniknout a zároveň vytvořit komfort pro hosty. Proto bylo nutné s novými sekundárními prvky vstoupit do prostor opatrně. Jsou jasně odlišeny od původní architektonické podstaty a dávají tušit původní rozměry prostoru i přiznáním původní výšky tříd.

Apartmány jsme rozčlenili pomocí lehkých příček, které jsme barevně odlišili od původního zdiva antracitovým nátěrem. Hygienické části jsme pojali jako součást prvků interiéru a uzavřeli je do napůl otevřených dřevěných skříní, které byly vytvořeny pomocí lehkých příček s dřevěným masivním obkladem sahajícím jen do výšky původních dveří a od dvěří po strop doplněných sklem. Svou strukturou a barvou přírodního dubu plynule navazují na mobiliář z masivu.

Původní zdivo i podlahy / s podmínkou snadné údržby / jsme sjednotili v apartmánech do jedné barvy pomocí betonových patinovaných stěrek. Podlahy apartmánů v podkroví jsou dubové v přírodní barvě. Repliky výplní vnějších otvorů a interiérových dveří jsme sjednotili v šedo-antracitové barvě. Další nové prvky stěn a dveří jsou ze skla. Kovové prvky jak původní (zábradlí a schodiště), tak i nové (podpůrné konstrukce, schodiště do podkroví, kliky, sokly, madla), jsou povrchově upraveny černou kovářskou barvou a jsou přirozeným šperkem celého interiéru.

Třešničkou na dortu je osvětlení Foscarini by Diesel, které jsme originálními autorskými závěsy a stojany sdružili do jedné rodiny. Další designovou ochutnávkou jsou zařizovací prvky koupelny a sanity Agape od designérky Patricie Urquiola včetně reliéfní dlažby Mutina ve wellness.

Celkově můžeme shrnout, že nejen historické ale i nové prvky vznikly na základě dlouholeté a intenzivní spolupráce architekta a řemeslníka – profesionála. Jsou příkladem tvůrčí spolupráce a řemeslné zručnosti slovenských truhlářských, zámečnických a restaurátorských firem.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše