27.02.2019

RESTAURACE PLZEŇKA, OPAVA

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér I

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Jan Bouček, www.atelierboucek.cz a PLZEŇSKÝ PRAZDROJ a.s., www.prazdroj.cz

RESTAURACE PLZEŇKA, OPAVA

Koncept restaurace se snaží navázat na bohatou historii plzeňského piva, plzeňského pivovaru a motivy s nimi spojenými. Jejich historický odkaz je prezentován v dnešní moderní době 21. století, a to napříč generacemi. Jednoduchost a střídmost vyniká díky kombinaci odstínů okru s charakteristickou zelenou a černou barvou.

Koncept se snaží vymezit proti interiérům současných trendových hospod a navázat na bohatou tradici plzeňského piva, plzeňského pivovaru a motivů s nimi spojených. Snahou je naplnit následující požadavky – historický odkaz v dnešní moderní době, jednoduchost, pravdivost, zapamatovatelnost, modulárnost, střídmost v použití materiálů a jednoduchá aplikovatelnost na konkrétní místa.

Jde tedy o soubor prostorových, materiálových a výtvarných idejí, které mají za úkol nový koncept odlišit a důstojně prezentovat v 21. století napříč generacemi.

Koncept pracuje s co největší jednoduchostí. Vše je založeno na kombinaci dvou základních odstínů okru a doplňkové barvy – zelená, černá.

Materiály konceptu – sklo, hlína, masivní dubové dřevo, černý kov.

Sklo jako výjimečný výtvarný materiál. Základní myšlenkou konceptu je propojení značky PU se sklářským řemeslem. Cílem je tato dvě odvětví s bohatou tradicí a vynikajícím zvukem ve světě prezentovat v jednom celku a ukázat tak jejich ýjimečnost. Sklo je zde použito jako výrazový prostředek jak na samotném výčepu, tak i na dominantním prvku restaurace (ikona - pečeť) a dílčích detailech (světla).

Hlína. Povrchy stěn jsou ve světlé teplé okrové barvě, ideálně v přírodní hliněné omítce různé hrubosti. Právě hlína coby materiál použitý na stěnách by měla výrazně přispět k odlišení a zútulnění celého prostoru.

Masivní dubové dřevo, černý kov. Tyto materiály se objevují zejména na stolech, lavicích a obložení.

Dominanta restaurace – skleněná pečeť (paraván)

Mimo výčepu je hlavním prvkem skleněná prostorová „tabule“, která je osazena do černého kovového rámu, je z hrany prosvětlena. Tabule má strukturovaný „hrbolatý“ povrch. Je zde embosována pečeť Plzeňského Prazdroje se vstupní branou a rokem založení. Prvek je částečně průhledný a vyzařuje vnitřní světlo.

Výčep
Výčep je pojednán ve skle. Netradiční materiál a nové kontextuální pojetí může výčep učinit skutečným centrem restaurace. Výčep je obložen ze tří stran skleněnými segmenty. Jedná se o křišťálové lisované sklo s příměsí olova. Sklo je zezadu podsvětleno či prosvětleno do hrany.

Zápultí

Základ tvoří čistá utilitární plocha se zapuštěným (či předsazeným) nasvětleným logotypem v horní části. Dominantním materiálem je patinovaná strukturovaná omítkovina, nerezový a černý plech.

Stoly

Černá podnož se spodním roznášecím plechem. Stolová deska dřevěná spárovka - sesazená z dubových fošen.

Židle

Židle v odstínu černé barvy s decentním výpalem logotypu značky. Jednoduchý tvar s plnějším opěrákem, bez područek. Užití i vyšších barových židlí ve stejném designu. Podsedák ze zelené kůže či koženky.

Lavice

Lavice probíhají kolem stěn, opět v nízkém i vyšším provedení. Sedák je proveden z dubové dýhy. Opěrák je v černé kůži, která je horizontálně prošita výraznou nití.

Světla
Světla jsou v současném designu s odkazem k historické tradici. Hlava světla je v kombinaci černého plechu se skleněným schirmem, na kterém je osazeno logo Pilsner Urquell. Uchycení je pomocí nerezového řetízku, souběžně s ním se vine textilní kabel.

TANKOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ

Tanky dvouplášťové interiérové, zavěšené v sestavě 2ks nad sebou, na skryté konzole. Leštěný nerez s černou grafikou 3D nápisu.

GRAFIKY NA STĚNÁCH
1. Ikonická místa související se značkou Pilsner Urquell.
Jedním z hlavních motivů restaurace jsou známá místa, která si návštěvník může ihned spojit s výrobou plzeňského piva (brána, varna, sklepy). Tato témata jsou graficky zjednodušena a vzájemně sjednocena, aby jejich výtvarné vyznění působilo jednotným dojmem.

2. Historická řemesla související se značkou Pilsner Urquell.

Pomocí kombinace grafik s prostorovými artefakty by byla jednotlivá řemesla v různých částech hospody prezentována. Grafiky ukazují  představitele jednotlivých řemesel s jejich typickými atributy.

Způsob – technika zobrazování grafik:

Návrh počítá s kombinací různých zobrazovacích technik. Jedná se o metody reliéfní a plošné. Reliéfní se realizuje formou výdusku z formy (hliněná směs s pojivem, následná patinace, reliéf v max. rozsahu 2cm). Plošnější technikou je aplikace grafiky do souvrství vlhčené hliněné omítkoviny.

PODLAHA
Kombinace dlažby a dřevěné podlahy. Dřevěná třívrstvá podlaha. Černá čedičová dlažba.

STĚNY A STROP

Omítky a povrchy stěn jsou ve světlé teplé okrové barvě. Základní myšlenkou je střídání různých struktur a hrubostí v rámci jednoho či dvou základních odstínů. Doplňková barva – zelená patina.

TOALETY

Toalety jsou řešeny ve stejném duchu jako interiér restaurace – vzájemně spolu komunikují. Opět zde panuje jednoduchost v řešení i volbě materiálů – dvě základní barevnosti – černá a světle hnědá (dřevo dub).

 

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše