kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
Kateřina Horská, STUDIO X, s. r. o., www.studiox.cz

HÁJENKA - DŮM NA OKRAJI PRAHY
Domek stojí na okraji Prahy, ve staré zástavbě, která probíhá pouze po jedné straně ulice, na druhé straně je les. Od začátku bylo jasné, že dům z roku 1965, kterému majitelé vzhledem k exteriéru a lokalitě začali říkat „Hájenka“, musí projít rozsáhlou rekonstrukcí, tak aby vyhovoval požadavkům čtyřčlenné rodiny.
Přáním investorů na architekty Vojtěcha Hyblera a Davida Dvořáka ze studia Archport bylo zachování vizuálního pohledu na Hájenku z ulice a naopak úprava zadní části. Původní užitná plocha 159 m2 s dispozicí 3+1 byla upravena na 203 m2 a dispozici 4+1. Zvětšení obytné plochy bylo dosaženo přístavbou s výhledem a přímým výstupem do zahrady.
Návrh a kompletní zařízení interiéru bylo svěřeno studiu X, designérce Kateřině Horské. Nejdůležitějším úkolem bylo zařídit prostor o velikosti 60 m2, do kterého se musela vejít kuchyň, jídelní kout, obývací pokoj a zároveň i pracovna rodičů. Dvě třetiny tohoto prostoru s šestimetrovým antracitovým oknem na jih a krbovými kamny jsou na úrovni terénu, tj. o 80 cm níže než zbývající část 1. nadzemního podlaží. Rozdíl je vyrovnán třemi schody, které zároveň slouží k sezení, když se sejde více přátel. V druhé části místnosti je potom kuchyňská linka a jídelní kout, kterému vévodí kompozice světel Shadow společně s ikonickými židlemi Eames.
Na osvětlení je v celém domě kladen velký důraz. Designérka vybrala osvětlení Puri, které v různých velikostech, zabudované v sádrokartonových podhledech v celém domě, díky svému jednoduchému designu s interiérem přirozeně splývá. Hlavním materiálem v interiéru je bělený dub, který byl použit nejenom na podlahy, ale i při výrobě veškerého nábytku na míru – knihoven, zde v kombinaci s černými kovovými stojnami, a také v kuchyňské lince v kombinaci s černým a medovým sklem. Jako barevný akcent pak Kateřina Horská použila petrolejovou barvu v podobě zrepasovaného trubkového křesílka, koupeného v bazaru.
Schodiště do 2. nadzemního podlaží je osvětleno kulatým oknem – „podpisem“ architektonického studia, kterému se do horního patra podařilo umístit koupelnu dětí a jejich dvě ložnice. Ty jsou v základu vybaveny nábytkem a světly z IKEA, s doplňky, obrazy a texty vytvořenými dle přání jejich obyvatel. Příjemnou atmosféru studentských pokojů dotváří francouzská a střešní okna s výhledem do korun stromů.
Majitelé jsou spokojeni s tím, že zůstal zachován původní vzhled domu, zatímco v interiéru se tvůrcům podařilo vytvořit moderní a vzdušný prostor.