16.03.2018

POZNALI BYSTE ŠUMPERÁK?

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)

autor a přihlašovatel:

Vladimíra Litworová, VL ATELIER DESIGN, www.v-latelier.eu

POZNALI BYSTE ŠUMPERÁK?

Rekonstrukce bytu v dvougeneračním domě známým pod názvem Šumperák nebyla úplně typická. Přání majitele bylo mít nadčasový interiér a aby hlavní roli v bytě hrál kámen - brazilská žula. Dispoziční řešení bylo výrazně upraveno a interiér se stal vzdušnější a prostornější. Byť nemá kámen v interiéru v našich končinám moc tradici, vznikl díky kombinaci s vhodnými doplňky velmi elegantní a přitom útulný interiér.

O rekonstrukcích rodinných domů známé pod názvem Šumperák již bylo napsáno mnoho, přesto tato patří k těm ne zcela typickým. Přání majitelů bylo mít nadčasový interier, a protože milují kámen tak jej chtěli dát i do interiéru. Hlavní roli v interiéru tak sehrál kámen a to brazilská žula.

Změna dispozice. Byt se nachází v prvním patře domu, který je koncipovaný jako dvougenerační. Přízemí je určeno prarodičům, v patře pak žije manželský pár, děti jsou již samostatné a s rodiči nežijí. Při pohledu na patro protkané příčkami a rozdělené na malé pokojíky se tak nabízela možnost prostor otevřít a provzdušnit. S návrhem vybourat příčky a změnit tak výrazně dispozici majitelé bez váhání souhlasili. Konstrukce domu je z betonu a to i včetně příček, proto své k tomu musel říct statik a projektant. Co se zdálo být na začátku jednoduché a snadné, nakonec přineslo spoustu komplikací, neboť i 10 cm tlusté betonové příčky se ukázaly jako nosné. Museli jsme proto přenášet zatížení do základů a přitom nijak stavebně nezasahovat do dispozice prarodičů v přízemí – což byla podmínka investora. Statik a projektant tak zažili několik těžkých chvil, řešení však našli.

Kvalitní materiály. Přáním majitelů bylo použít jako jeden z  dominantních prvků kámen. Došlo k jednoznačné shodě na konceptu využit tří základní materiály  – kámen, sklo a dřevo. Majitelé si i proto jeli osobně vybrat z několika variant kamenů.  Rozhodnutí bylo překvapivě jednoznačné, svým vzhledem, originalitou a vyzařující energií je okamžitě oslovil kámen, který k nám putoval až z Brazílie a to brazilská leštěná žula. Kámen, který sami označili, jako kámen s vnitřním géniem loci. Není divu. Nádherná a věčně moderní barevná kombinace černé se zlato-hnědou a bílou, se tak stala základní barevnou kombinací pro celý interiér. Velkoformátová kamenná deska byla podle předem navržené specifikace rozřezána na dva díly o velikosti 320 x 190 cm tak, aby strukturální reliéfy k sobě přesně navazovaly. A protože kameníci udělali odborně svou nelehkou práci, interiérová třešnička byla osazena na dominantní místo do obývacího pokoje. Každého při pohledu na tuto stěnu masa kamene ohromí a pohled na detaily nikdy neomrzí, protože co si budeme povídat je to made in natura.


Světlo. Osvětlení patří mezi nejdůležitější designové prvky. Kámen a sklo jako nosné prvky celého konceptu proto byly použity i do svítidel, které jsou speciálně navrženy a vyrobeny pro tento interier. Hlavní svítidlo v obyváku je z foukaného hutního skla a nepravidelné  tvary symbolizují kameny, mezi kterými jsou zavěšené další menší skleněné kameny v barvách, které najdete v kameni z brazilské žuly - tedy černá,  zlato - hnědá a jantarová. I osvětlení nad jídelním stolem je rovněž navrženo z foukaného hutního skla, opět zde jsou barevné kamínky v barvách brazilské žuly, aby se liniová myšlenka zachování jednodnosti  prvků nepřerušila. Hra materiálů, tvarů, barev a světel tak propojuje celý interier. Prostor dostal i několik menších doplňujících světe. Světla jsou originální česká zakázková výroba.

  Dřevo. Toto je stejně vděčný i luxusní materiál moderního designu, jako je kámen či sklo a dovede svou povahou zateplit atmosféru použitých chladnějších materiálů. Proto bylo dřevo použito především jako podlahová krytina. Široká prkna třívrstvé dřevěné podlahy dodaly nově vzniklému domovu útulnost. Dřevem byl dekorován i stavebně upravený prostup mezi obyvákem a jídelnou. Stěny dostaly lamelový dřevěný vzhled. Na stěně za sedačkou je originální tapeta s motivem tekoucí vody přes kameny.

Koupelna. V místě, kde byla dříve ložnice vznikla koupelna. Prostoru vévodí bíle zářící vana z litého mramoru. Stěny jsou obloženy velkoformátovým obkladem 80 x 240 cm v dekoru bílého mramoru. V kontrastu je tmavá stěna ve stěrce kreos drapé, imitující opět kámen, tentokrát břidlici. Na podlaze  je keramická dlažby v dekoru dřeva a okolo vany jsou bílé dekorační kameny. A nakonec keramické umývadlo nese kamenná deska, jak jinak než z brazilské žuly. Koupelna má velké okno zajišťující dobré větrání a příjemné denní světlo. Sprchový kout je prosklený a bezvaničkový a s podlahovým topením zajišťuje příjemné hýčkání těla.                                                         

Vstupní hala – je to místo, kde prvně vstupujete do interiéru, takové entré, které  návštěvníky naladí, že je uvnitř čeká něco výjimečného, co nenajde všude. Na stěně je proto dekorativní obklad
LL Regae, který má strukturu semišově hladkou a tvoří tak kontrast se stojací lampou. Na stěně nad schodištěm velkoformátová tapeta s motivem Eiffelovky.  

 Slovo závěrem. Kámen v interiéru  a zvláště leštěný kámen nemá v našich končinách velkou tradici jako je tomu např. v Itálii. Když mu ale otevřete prostor, přihodíte vhodné  prvky, vznikne výsledek nad očekávání. To co na počátku vypadalo jako science fiction  díky investorovi, který  byl  ochoten překročit běžně zaužívané  hranice,  dalo  vzniknout  interieru,  za který by se nemusela stydět žádná luxusní vila na Bertramce.  A to se řekne, Šumperák….

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše