16.03.2018

BYT V NÁSTAVBĚ SECESNÍHO DOMU

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Magdalena Rochová, Ing. arch. Radek Jaroušek, JRA JAROUŠEK ROCHOVÁ ARCHITEKTI, www.jra.cz

BYT V NÁSTAVBĚ SECESNÍHO DOMU

Byt se nachází v půdní nástavbě zrekontruovaného secesního  domu z 19. století. Zásadní pro architekty bylo zachovat secesní charakter domu, který se objevuje jak v exteriéru, tak v interiéru. Obytný prostor bytu je orientován do dvora a je prosklen již zmíněnými velkými okny s tenkými rámy, jejichž schování v kapse umožňuje maximální propojení s exteriérem.

Byt se nachází v půdní nástavbě námi kompletně navržené rekonstrukce secesního domu. Tento bytový dům je situovaný v Praze na Vinohradech v blízkosti Riegerových sadů. Jedná se o standartní blok domů z 19. století. Dům je orientován severní fasádou do ulice a jižní fasádou do vnitrobloku.

Zásadní pro nás bylo zachovaní secesního charakteru domu, který se objevuje, jak v exteriéru, tak v interiéru. Hodnotné secesní prvky jako velké dvoukřídlé vstupní a interiérové dveře, vysoké stropy, teracové schody s ornamenty, zábradlí schodiště, velké parkety, ornamentální štuky, jsme se snažili zachovat či nahradit replikami. Nový byt v nástavbě byl navržen výrazově a materiálově jednoduše, tak aby nekonkuroval secesnímu domu, ale čistě a klidně ho doplňoval. Důležité byli pro nás i společné prostory v domě, které byly detailně navrženy.

Ve střešní části směrem do ulice byla do šikmé střechy vsazena tři ateliérové prosklení této nové půdní vestavby. Před rekonstrukcí, zde byl byt původně dispozičně komplikovaný, mnohokrát v průběhu let různě měněný a zanesený, prosvětlený malými střešními okny.

Směrem do dvora došlo k výraznějším změnám. Do části půdy jsme navrhli hmotu průběžného vikýře střešní vestavby. Vikýř je celý prosklený s minimální tloušťkou profilů okenních otvorů. Při otevření se okno skryje do zděné kapsy a tím vzniká vnitřní terasa. Výraz vikýře jsme sjednotili pomocí pevných a posuvných dřevěných roštů.

Do bytu se vchází vstupní halou, ze které jsou vstupy do velkého obytného prostoru, šatny, koupelny, ložnice směrem do ulice a pracovny směrem do dvora. Obytný prostor je orientován směrem do dvora a je prosklen již zmíněnými velkými okny s tenkými rámy, jejichž možné schování v kapse umožnuje maximální propojení s exteriérem.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše