11.03.2018

MEZI PLŮTKY, ČELADNÁ

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér I

autor a přihlašovatel:

Daniela Hradilová, MEZI PLŮTKY s.r.o., www.meziplutky.cz

MEZI PLŮTKY, ČELADNÁ

Dvě stě let staré venkovské stavení oslovilo nové majitele od samého počátku. Po náročné rekonstrukci exteriéru se investor, architekt, designér a provozovatel v jedné osobě rozhodl zrealizovat své sny a vytvořit čtyři velkorysé pokoje. Ze starého domu vznikl moderní boutique hotel, který si za pár měsíců provozu získal srdce každého návštěvníka.

Mezi plůtky se potkal investor, architekt, designér a provozovatel v jedné osobě.

Investoři se zkušenostmi z rekonstrukcí historických budov a interiérů a se vztahem ke starožitnostem a umění viděli v opuštěném venkovském stavení potenciál přeměnit je na “dům, ve kterém někdo žije”, realizovat své představy o konverzi starého domu na moderní boutique hotel současného evropského střihu. Jako stavitelé, architekti a designéři projektu byli v uskutečňování svého plánu svobodní a neomezení, a tak se rozhodli jít ještě dál - hotel v prvním roce provozovat, či lépe jejich slovy - pečovat o něj.

Mezi plůtky se po pár měsících od otevření stalo součástí dvou významných světových sítí, prezentujících prázdninové bydlení s důrazem na architekturu a genius loci: Welcome Beyond https://www.welcomebeyond.com/property/mezi-plutky/,

(jako první projekt v České republice z celkem třech ve střední a východní Evropě) a Urlaubsarchitektur https://www.urlaubsarchitektur.de/de/mezi-plutky/,

(jako druhý projekt tamtéž). V české síti amazingplaces.cz se hotel stal absolutním vítězem ankety hostů za rok 2017.

Ve venkovském stavení se potkal dvě stě let starý interiér a exteriér, včetně zahrady a okolí, s širokým viděním a vnímáním autora – staré s novým, respekt k historii a tradici, téma pokračování, kontrast se souladem, vše v duchu signature tématu - útulnosti. 

Proměně obytného domu na boutique hotel s čtyřmi velkorysými pokoji a stejně velkorysým společným prostorem předcházela rozsáhlá rekonstrukce místa. Během dvou let oprav byla obnovena historická šindelová střecha a štuková fasáda, špaletová okna a kamenné dvory. Zahrada byla osázená místními rostlinami a dřevinami, historická stodola přeměněna na zimní zahradu, ztracená nádrž na koupací přírodní bazén. Starými řemeslnými postupy byla přidána “nová” stodola, sloužící jako letní ložnice a skladové prostory. S respektem k původní hmotě, tvaru a dispozici.

V duchu konvervace se stavbou, ne pouhé konzervace, s místem, byla nahrazeny nepůvodní venkovní dveře minimalistickými skleněnými výplněmi (tzv. kostelový hliníkový profil Reyners), které do chodby, procházející skrze dům, vnášejí krom potřebného světla důležitý motiv pokračování – interiér nekončí, plyne dál..  

V přízemí domu (250m2) byl restaurován smrkový trámový strop - poškozené trámy nahrazeny zpátky starým dřevem a povrchově upraveny přírodním olejem. Na podlahu byla položena stará opuka a pískovec, kámen téměř rok hledaný a svážený ze zaniklých domů a dvorů v širokém okolí. Mnohdy deset centimetrů silné kamenné desky jsou nejsilnějším prvkem interiéru a přes svou hrubost a strohost mu dodávají klid a útulnost. Spolu s masivním dřevěným stropem jsou dominantou prostoru, určující styl a rytmus celého interiéru. Kámen bez přerušení pokračuje skrz skla dveří na terasy ze stejného materiálu a přirozeně spojuje “uvnitř” s “venku”. V části domu (knihovně) jsou použity “půdovky” - cihlová dlažba, na toaletách cementová dlažba. 

V původně neobývaném podkroví (250m2) je otevřena výška a přiznáno trámoví do samého hřebene střechy. Na podlahu jsou použita masivní smrková prkna, jako obklad šikmých stěn byly zvoleny “štítovky” - staré desky ze štítů stodol. Povrchová úprava dřeva v podkroví je variací odstínů bílé a světle šedé s dokončením opět přírodním olejem. Kromě stropů v přízemí - trámů v pokojích a klenby v jídelně a kuchyni, se v interiéru žádný prvek nezachoval - materiály doplněné při rekonstrukci a restaurování přesto nenarušují jeho harmonii a zdají se být původními.

Téma pokračování provází interiér v každé chvíli a na každém místě. Dveře a nábytek jsou navrženy a vyrobeny z českého dubu. Představuje místní dřevinu a práci místních truhlářů a v jednoduchých tvarech zároveň minimalistické a funkční vyjádření současného designu - jednostranně obložené svlakové dveře s jednoduchým kováním, atypická kredenc v kuchyni pro hosty, třímetrové jídelní stoly a masivní postele jsou jeho nejvýraznějšími kusy.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše