11.03.2018

SMETANAQ, PRAHA

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér I

autor a přihlašovatel:

Jiří Řezák a David Wittassek, QARTA ARCHITEKTURA s.r.o., www.qarta.cz

SMETANAQ, PRAHA

Kavárna SmetanaQ je součástí projektu, který plní výbuchem poničený činžovní dům v srdci Prahy designem a uměním. Po vyčištění interiérů od zbytečných nánosů omítek na zdech vznikla zajímavá patina, kterou doladili barrandovští patinéři. Díky odstranění podhledů byla odhalena krása vysokých stropů.

Koncepce využití domu je vymyšlena pro dlouhodobý horizont. V tzv. první fázi je koncipována tak, aby byla provozuschopná za stávající situace, a to s sebou přinášelo množství zcela neobvyklých úkolů a bylo výzvou se s nimi vypořádat.

Celý komplex se skládá z objektů na Smetanově nábřeží a v Divadelní ulici. Za předchozího majitele dům před několika lety poškodil výbuch. Ten znamenal téměř destrukci domu směrem do Divadelní ulice a poškození objektu na Smetanově nábřeží. Investor se rozhodl uvést do provozu část, která byla výbuchem narušena méně. Řešili jsme zprovoznění a design tohoto objektu s vědomím toho, že se nejedná o finální stav. Obnovou prošla přízemní část s parterem, prostřední patro a nejvyšší patro. Život domu vdechla rodina investora spolu s partnerem, která se s nadšením dala do každodenní práce v domě - ať už v kavárně, galerii nebo v ateliérech.

Velká okna dovnitř vpouštějí polední slunce, u stolků posedávají studenti, turisté i ti, kdo tu zrovna mají pracovní schůzku. Všichni čas od času uhnou očima ke krásnému výhledu na Pražský hrad, nebo k masivním skleněným svítidlům ovázaným černou kůží.

Kavárna SmetanaQ je součástí velkého projektu, který plní činžovní dům v srdci Prahy designem a uměním. Mimo kavárnu a bistro tu najdete i obchod s českým designem, galerii či ateliéry.

Dům z konce 19. století stojí na nábřeží. Z jedné strany sousedí s Filmovou akademií múzických umění (FAMU), z druhé s Fakultou sociálních věd (FSV). Před čtyřmi lety ho poničil silný výbuch plynu, který dosud komplikuje provoz. Zatímco v jedné části objektu to žije, druhá je stále uzavřená a staticky nestabilní.

Chtěli jsme prostor přiblížit původní podobě, i když se moc dobové fotodokumentace nedochovalo. Dřív patřil dům Řízení letového provozu a předchozí rekonstrukce nebyly moc citlivé, a tak jsme se museli zbavit škaredých podhledů, vzduchotechniky a příček. Postupně jsme odškrabovali nánosy staré omítky ze zdí, čímž vznikla patina, kterou doladili barrandovští patinéři. Srovnali jsme také výšky podlah. Díky odstranění podhledů jsme odhalili krásu vysokých stropů: v kavárně mají čtyři metry, ve vyšších patrech tři a půl.

Dnes je nejživějším místem již zmiňovaná kavárna. Investor si původně představoval trochu usedlejší a tradičnější pojetí, když ale viděl patinu na chodbách, kde jsme s renovací začínali, změnil názor. Obnažené stěny jsou i v obchodu Deelive, kde zase vynikla kresba cihel. Na jeho interiéru spolupracoval designér Petr Hák, který vytvořil veškerý mobiliář. Ve vyšších patrech dostalo slovo studio Kovopo, jež navrhlo kovový nábytek.

Ze stropu v kavárně visí bytelná svítidla Shibari, která navrhla Kateřina Handlová pro sklárnu BOMMA. Jsou inspirovaná bondáží a klasickou japonskou technikou vázání. 

Do baru je zabudovaná kupa stínidel Soap od Oty Svobody – jde o vadné kusy, které se nepovedly při výrobě. Přesto jsme je dokázali vhodně využít, v interiéru působivě odrážejí světlo a přinášejí barevnost stejně jako polštáře. Na chodbách pak visí svítidla Tim od ateliéru Olgoj Chorchoj. 

Stoly a bar vznikly na zakázku stejně jako dřevěné lavice. Součástí kavárny je také salonek s knihovnou, který připomíná obývací pokoj, a terasa ve vnitrobloku. Interiér vždy doplňuje obraz, jenž je součástí aktuální výstavy v galerii. SmetanaQ se bude v průběhu let určitě proměňovat stejně jako výstavy, jedno by ale mělo být jisté: stane se z něj centrum designu a setkávání v srdci města.

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNEŘI

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše