09.03.2018

SHOWROOM U1, FIVE PRAHA

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II

autor a přihlašovatel:

Roman Vrtiška a Vladimír Žák, ATELIÉR VRTIŠKA ŽÁK, www.vrtiskazak.com a U1 s.r.o., www.u1.cz

SHOWROOM U1, FIVE PRAHA

Brněnská firma na výrobu nábytku a dodávky interiérů a svítidel se rozhodla expandovat se svými produkty do pražského prostředí. Cílem architektů bylo vymezit firmu od konkurence a výrazně ji zviditelnit. Autoři nechtěli konstrukci budovy nijak zakrývat a zvolené surové materiály v kontextu prostředí dokonale vynikly.

Původem brněnská firma na výrobu nábytku a dodávky interiérů a svítidel U1 se před časem rozhodla, že expanduje se svými produkty do pražského prostředí. Společnost byla postavena před dva zásadní úkoly. Najít správnou lokaci s objektem a definovat novou tvář showroomu, čímž na sebe v počátcích upoutají pozornost a zároveň představí firmu za pomocí nového showroomu v nejlepším světle a potenciálu. Na druhý úkol přizvalo vedení firmy zavedené profesionály ze studia VRTIŠKA • ŽÁK.

Showroom U1 najdete na pražském Smíchově v administrativní budově Five by Skanska, hned vedle smíchovského pivovaru.

Zadání pro architekty bylo jasné – definovat pozici U1 v cizím prostředí, vymezit firmu od konkurence a výrazně ji zviditelnit. Vše za pomocí jejich designu a interiéru. „Když nás firma U1 oslovila, abychom pro ně navrhli showroom, bylo nám od počátku jasné, že chceme zachovat industriální charakter, a naopak ho naším designem podtrhnout a dát ho do nečekaných souvislostí“, vyjadřuje se k začátkům Vladimír Žák, druhý z dvojice autorů. Celek je navržen jako výsostně jednoduché a efektivní řešení, navazující na kvality objektu a obohacující ho dominantou, jejímž účelem je výrazná visibilita firmy a propagace jejich realizačních schopností. Stěny jsou ponechány v režném zdivu a pohledových betonech. Autoři nechtěli konstrukci budovy nijak zakrývat. Důvod je jasný, fascinace krásou surových materiálů, které v kontextu prostředí vyniknou a v neposlední řadě také ekonomická úspora. Autoři se proto rozhodli pro netradiční řešení v podobě zdvojené plechové podlahy. Desky této podlahy slouží jako podklad pro finální krytiny, ale v případě showroomu U1 padlo rozhodnutí, že budou desky použity jako finální.

Středobodem showroomu je organická dýhovaná stěna. Ta v sobě skrývá sociální zázemí, sklady, serverovnu a dvě zasedačky. Právě zmíněná stěna je skutečným klenotem interiéru. Organické půdorysné řešení eliminuje ostré rohy a přirozeně se doplňuje s okolním prostorem. Je tvořena jednotlivými lamelami, které v horizontální kombinaci tvoří různě tónované pásy, odstupňované od nejsvětlejších odstínů dřeva až po ty nejtmavší. V místech prostupů stěnou je pak jakoby „vyhrnuta“ směrem vzhůru a otvírají se pak její útroby k návštěvníkům. V těchto místech designéři umístili velkou a malou jednací místnost, která je, narozdíl od té velké, otevřená a může sloužit k méně formálním schůzkám. Na druhé straně je pak dýha „vyhrnuta“ v místech šatny a vstupu k WC. V interiérech je pak vedle kancelářského nábytku ukázán také nábytek čalouněný. Vše je doplněno o světla z divize U1 Lighting, která jsou důmyslně rozmístěna po showroomu tak, aby ho elegantně doplňovala a nekonkurovala dalším produktům.
„Velice neotřelé řešení pak studio VRTIŠKA • ŽÁK zvolilo při práci se světly. Jejich kreativita ukazuje, jak lze se světly pracovat a musím říci, že předčilo i naši představivost“, komentuje přístup autorů Jiří Vévoda, výkonný ředitel U1 Lighting. Příjemným oživením je otevřená kuchyňka ve formě velkého ostrůvku, kde je možné posedět u kávy, či se jinak občerstvit. „Nechtěli jsme nic schovávat, a naopak být v interiéru maximálně transparentní“ doplňuje k otevřené kuchyňce Žák. Showroom U1 byl otevřen na sklonku roku 2017.

Číst více

Partneři

PARTNER PRO KULTURU

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše