08.03.2018

CAMP PRAHA

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Benedikt Markel; přihlašovatel: INSTITUT PLÁNOVÁNÍ A ROZVOJE HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY, www.iprpraha.cz a http://praha.camp/

CAMP PRAHA

V areálu Emauzy nedaleko Karlova náměstí vzniklo nové důležité místo pro Prahu – tzv. CAMP, který nabízí velkorysý výstavní sál s unikátní velkoplošnou projekcí, studovnou, kavárnou, venkovní terasou a moderní přednáškový sál. CAMP byl navržen tak, aby dokázal hostit co nejširší škálu událostí.

V areálu Emauzy na Novém Městě nedaleko Karlova náměstí vzniklo nové důležité místo pro Prahu – CAMP (Centrum architektury a městského plánování). V podnoží třech Pragerových kvádrů (nedokončeném souboru ateliérových budov původně určeném pro Sdružení projektových ateliérů a následně využívaném Projektovým ústavem výstavby hlavního města Prahy) ho tu zřídil Institut plánování a rozvoje. V sousedství s Benediktinským opatstvím, které dlouhodobě pracuje na zpřístupnění svých budov a zahrad pro návštěvníky, tak přibyl další atraktivní bod pro obyvatele i návštěvníky metropole. (Výstavní síň při Vyšehradské ulici byla přitom již v Pragerově původním konceptu, doteď ale svému účelu, kromě pár výstav z počátku 90. let, nesloužila.)

Hlavním posláním CAMPu je zlepšit veřejnou diskuzi o rozvoji Prahy a sloužit jako základní zdroj přehledných a dostupných informací o její přítomnosti a budoucnosti. Proto CAMP funguje jako otevřená platforma, „základní tábor“ pro každého, kdo má na společném plánování a rozvíjení hlavního města zájem.

Vedle této základní funkce informačního centra nabízí CAMP velkorysý výstavní sál s unikátní velkoplošnou projekcí, studovnu, kavárnu, venkovní terasu a moderní přednáškový sál s bohatým programem sestávajícím z veřejných diskuzí, vystoupení tuzemských i zahraničních odborníků, workshopů, projekcí a dalších aktivit.

Prostor výstavního sálu bylo třeba pro výše uvedené účely očistit od nánosů příček a úprav z předcházejících dekád, kdy sloužil různým podřadným účelům. Původní podlaha a podhled byly odstraněny už dříve, takže bylo možné pracovat s jeho čistým objemem. Jedinou výjimkou byl amfiteátr se sedadly pro 110 návštěvníků a ochoz k únikovému východu jakožto převzaté reziduum z předchozí etapy projektu, na kterou bylo třeba co nejplynuleji navázat a zajistit bezbariérový přístup.

Zásadním rozhodnutím bylo ustoupit od prvotní koncepce dlouhodobé výstavy založené na fyzických modelech Prahy kombinovaných s videomappingem. Tu vystřídala odvážná idea prázdného univerzálního sálu s jedním hlavním atributem – velkoplošnou digitální projekční stěnou. Flexibilita prostoru, možnost sloužit jeden den výstavě a druhý třeba konferenci, se ukázala jako adekvátní odpověď na všechny ambice, které si projekt kladl.

Velký sál s celoprosklenou fasádou směrem do atria bylo potřeba zatemnit kvůli navržené velkoplošné projekci. Toho bylo dosaženo prostřednictvím příčky, která je projekční stěnou ze strany sálu a zároveň knihovnou ze strany přivrácené k dennímu světlu.

Tato panoramatická projekční stěna 24 × 4 m je složená z obrazu čtyř projektorů a nabízí rozlišení 8 K. Atypický širokoúhlý formát nadto skýtá nové možnosti, jak pracovat s obsahem, dovoluje například simulaci městského prostoru v měřítku 1 : 1.

Atrium přiléhající k CAMPu bylo dočasně vybaveno dřevěnou palubou se sezením a díky nově vybudovanému průchodu do budovy A (IPR) se stalo prostorem, který CAMP s IPRem spojuje. Projekt krajinářských úprav je v přípravné fázi a obsahuje i schodiště vedoucí na rozlehlou terasu na střeše celé podnože, jejíž zpřístupnění je dlouhodobě v plánu.

CAMP byl navržen tak, aby dokázal hostit co nejširší škálu událostí. Akustika sálu byla upravena tak, aby bylo dosaženo přijatelné doby dozvuku. Systémem osvětlení je možné pružně reagovat na aktuální dění a měnit atmosféru sálu. Dostatek podlahových krabic se silovými i slaboproudými rozvody umožňuje elegantně řešit i náročné prostorové instalace.

Vizuální identita CAMPu má utilitární, obslužný charakter. Jejím základem je grid, který má pro aplikace v prostoru CAMPu základní modul 474 × 474 mm, což odpovídá trojnásobku modulu kabřincového obkladu jako nejsložitějšího místa pro instalaci, ke kterému bylo třeba přistoupit co možná nejšetrněji. Tomuto modulu je potom uzpůsoben nábytek a další aplikace. Uzlové body gridu jsou v prostoru fyzicky zhmotněny atypickými nerezovými šrouby a maticemi tvořící lesklé cylindrické čepy. Ty slouží zároveň jako kotevní systém pro panely s obsahem i jako prostorová navigace – základní aplikace vizuální identity v prostoru.

Výsledný prostor CAMPu tvoří neutrální pozadí pro jakýkoliv kvalitní obsah, ať už se jedná o fyzické exponáty nebo audiovizuální instalace.

Číst více

Partneři

PARTNER DESIGNU CENY

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

OFICIÁLNÍ VŮZ

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše