kategorie:
Interiér roku LD Seating (kanceláře a cowork)
Ing. arch. Jan Bek, Ing. arch. Linda Polomová, BEKARCH s.r.o., www.bekarch.cz
fotograf:
Filip Gyore
KANCELÁŘE JSK, PRAHA
Základním konceptem návrhu je propojení historické Prahy a moderního pojetí kancelářského prostředí. Zvolené materiály i tvarosloví nereflektují běžné kanceláře, ale mají navodit pocit příjemného luxusního rezidenčního interiéru.
Řešený prostor se nachází v 8. nadzemním podlaží polyfunkční budovy v historickém centru Prahy. Celková rozloha kanceláří je přes 1000m2.
Zásadní změnou je celková úprava dispozice, při které se vybourali téměř všechny stávající konstrukce a vytvořila se nová vzdušnější a prosvětlenější dispozice s udržením dostatku soukromí. Po obvodu jsou situovány kanceláře, které mají různá dispoziční uspořádaní a počty pracovních míst. Kanceláře jsou od komunikačních prostor odděleny pomocí skleněných příček, díky kterým dostáváme světlo do středového traktu, kde jsou umístěny zasedací místnosti, technické zázemí, phoneboxy a hygienické zázemí. Prosvětlenost, vzdušnost a plynulost prostoru je umocněna oblými tvary, které propojují celý návrh. Původní tmavé a stísněné kanceláře díky stavebním úpravám dostaly zcela nový život s dostatkem denního světla ve všech částech interiéru.
Základním konceptem návrhu je propojení historické Prahy a moderního pojetí kancelářského prostředí. Zvolené materiály i tvarosloví nereflektují běžné kanceláře, ale mají navodit pocit příjemného luxusního rezidenčního interiéru. Návrh tak vychází z vizuální identity, a především hodnot skupiny JSK – udržitelnost, sdílení, komunita. Jemná kombinace materiálů v krémových a světlých odstínech je doplněna o výrazné červené prvky a množství zeleně. Na podlahy je zvoleno několik druhů krytin s ohledem na funkci prostoru, například v reprezentačních prostorech je navržena dřevěná lepená podlaha skládaná do parketového vzoru odkazující na historický kontext. Vybavení interiéru je z velké části řešeno pomocí vestavěného truhlářského nábytku, který je převážně navržen z bělené dubové dýhy. Výrazným prvkem interiéru je staromosazný plech na recepčním pultu a dalších drobných detailech napříč celým prostorem.
Klíčovým principem návrhu interiéru je udržitelnost, která je v tomto případě naplněna výběrem lokálních dodavatelů, výrobců a designérů. Volně stojící nábytek je od firmy Ton, Polstrin, Master &Master a dalších. Dominantou recepce je světelná kompozice od sklářské firmy Lasvit a další osvětlení je například od značky Bomma a Lucis. Materiály a kontrastními barvami se odkazujeme na vizuální identitu skupiny JSK. Dalším důležitým vizuálním prvkem jsou grafické práce od studia Upsala a ručně malované tapety od Patrika Hábla. Celý interiér je doplněn zelenými stěnami a stromy umístěnými v truhlářských prvcích. Součástí návrhu byla rekonstrukce terasy, kterou jsme vybavili novým osvětlením a nábytkem české firmy Todus.