kategorie:
Veřejný interiér II.
Regina Rašíková, www.designedbyrr.cz
fotograf:
Kateřina Štěpánková a Vojtěch Krupička
SAUN&TERRA SAUNOVÝ SVĚT, PODĚBRADY
Zatímco vnější vzhled budov je jednoduchý, nekonkuruje okolní zeleni, vnitřní prostory jsou hravé, tvarově i materiálově. Použity jsou dostupné, ale esteticky hodnotné materiály. Střešní tvarosloví se propisuje i do interiéru, kde zvláště v herně školky vytváří velký otevřený prostor.
Klienti se na mě původně obrátili s požadavkem na návrh recepce, která by se odlišovala od běžného standardu s tím, že materiály jako dřevo a beton by měly být vynechány. Po důkladném zvážení a s přihlédnutím k celkovému charakteru budovy jsem se rozhodla použít luxfery. Ty zde mají evokovat zářící kostky ledu. Klientům se můj nápad zalíbil natolik, že jsem získala zakázku na návrh celého interiéru saunového světa o velikosti 1.000 m2 včetně zahrady.
Celý prostor byl pojat jednoduše s velkým důrazem na detail a prolínáním se opakujících prvků v celém prostoru i v zahradě. Například luxfery byly použity nejen na recepci, ale i u samotného vstupu do domu. Dále použití speciální stěrky jak v prostoru kavárny, tak v infrasauně. Na stěny mnoha prostor byly použity speciální nátěry, které působí jako výmalba, přesto mají stejné parametry jako obklady. Výhodou těchto nátěrů je jednoduchá aplikace a odlehčený vzhled (nepůsobí tak masivně jako obklady), a v neposlední řadě i jejich časová a finanční dostupnost v porovnání s použitím obkladů. Poslední detail, který bych chtěla zmínit, byla realizace různého osvětlení a podsvícení nábytku, zábradlí, zrcadel a stěn s využitím různých druhů osvětlení včetně LED pásků. Hra se světly je mojí velkou vášní a ráda s nimi v prostorech experimentuji. LED pásky dokáží v jednou prostoru navodit rozličnou atmosféru dle situace.
Mám ráda čisté linie s důrazem na promyšlený detail. Vždy se snažím do interiéru promítnout osobnost majitelů, ale i respektovat a využít samotný prostor. V tomto případě to bylo ještě důležitější, protože budova saunového světa je téměř 90 let stará. Rovněž velmi ráda využívám staré věci a vdechuji jim nový život. V saunové kavárně jsme nalezli využití pro věci, které se našly při vyklízení domu: zlaté lustry z Kamenického Šenova, židle Ton, starý věšák na oblečení a v neposlední řadě nádherné staré bukové parkety a dveře. Majitelé dodali stará slavná křesla Halabala společně se stolkem Koželka Kropáček. Všechny tyto kusy prošly náročnou renovací. Co se týče lustrů, u nich jsem navíc experimentovala i s jejich zavěšením. Ručně foukané koule mají různou výšku zavěšení a ta má navozovat lehkost a hravost vznášejících se balónků.
Jednalo se o skutečně komplexní zakázku: od změny návrhů některých prostor oproti původním plánům, přes výběr vhodných materiálů, zařizovacích předmětů až po návrhy nábytku a doladění celého čtyřpatrového prostoru se zahradou a vnějším rázem budovy. Do toho bylo potřeba respektovat veškeré požární a hygienické přepisy a navíc připomínky Národního památkového ústavu, jelikož se budova nachází v památkové zóně.
Závěrem bych chtěla poděkovat majitelům a panu investorovi za důvěru v mé vize a nápady, a rovněž všem řemeslníkům, kteří se podíleli na realizaci tohoto projektu.