kategorie:
Interiér roku LD Seating (kanceláře a cowork)
Ing. Václav Hlaváček, STUDIO ACHT s.r.o., www.studioacht.cz
fotograf:
Tomáš Slavík
RECEPCE BUDOVY VLNĚNA I, BRNO
Interiér budovy I je zajímavý svým měřítkem: velkorysý vstupní prostor přímo komunikuje s exteriérem a vítá nejen návštěvníky samotné budovy, ale i celého komplexu Vlněny. S měřítkem pracuje i hierarchie designu, kterému na nejvyšší úrovni dominuje kombinace betonu, dřeva a skla.
Budova I je nejnovější a nejmodernější kancelářskou budovou v komplexu brněnské Vlněny. Revitalizovaný areál bývalé textilní továrny nyní poskytuje jak kancelářské zázemí, tak služby (obchody, restaurace, kavárny). Nové budovy Vlněny dále vytvářejí zelené a stinné vnitrobloky, jejichž součástí je také otevřená galerie, která se postupně zaplňuje výtvarnými díly.
Interiér budovy I je zajímavý svým měřítkem: velkorysý vstupní prostor přímo komunikuje s exteriérem a vítá nejen návštěvníky samotné budovy, ale i celého komplexu Vlněny. S měřítkem pracuje i hierarchie designu, kterému na nejvyšší úrovni dominuje kombinace betonu, dřeva a skla. Návštěvníky v reprezentativních prostorách dále upoutá italský mramor Grigio Carnico v šedých a černých tónech. Nakonec si zde můžeme všimnout i křehkých detailů v podobě autorských designových svítidel. V požadavcích investora se setkávala snaha o rozpočtovou efektivitu, která musela zůstat v rovnováze s udržením architektonické kvality reprezentativních vstupních prostor.
Na úrovni přízemí a prvního patra nás upoutá dřevěná konstrukce vnějšího pláště, která v kontrastu se skleněnou fasádou působí hřejivým a příjemným dojmem. Ústředním motivem vstupní haly jsou postavy tančících pierotů, již symbolizují křehkou rovnováhu dnešních dní. Výrazný obklad interiéru byl vyveden unikátní metodou reliéfních kachlí ze speciální betonové směsi. Reliéfní dlažbu doplňuje „galerijní“ osvětlení s proměnlivou barevností. Vstupnímu prostoru dominuje mohutné betonové schodiště, rovněž rámované reliéfními stěnami s pieroty, které nás dovádí do zahrady na úrovni prvního patra budovy.
Ušlechtilý italský mramor spojuje vstupní halu a výtahová lobby ve všech patrech. Mramorová podlaha se zde doplňuje se zajímavou prostorovou navigací, která je kombinací ručních maleb a grafického orientačního systému. Portály výtahů jsou zpracované v jemném detailu kamenného ostění, v přízemí se opakuje roštový rastrový podhled přenesený z venkovního podhledu. Výtahové haly jsou jemně nasvíceny skleněnými objekty nástěnných svítidel.
Působivým detailem exteriéru je konzola s podhledem se vzhledem nerezového plechu, na který je aplikována grafika tvořící lesklé plochy. Konzola je využitá k osvětlení parteru a zahrady na úrovni prvního patra předsazeného přízemí, odrazem sem vrhá měkké a teplé světlo. Světlo se tu odráží v grafickém zobrazení vhledu do nejvzdálenějšího bodu vesmíru, jak jej dnes známe.