16.03.2025

ZŠ BRATŘÍ FRIČŮ, ONDŘEJOV

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II.

autor a přihlašovatel:

Ing. arch. Štěpán Braťka, Ing. arch. Michal Nekola, Ing. arch. Lucie Staňková, ATELIER 6 s.r.o., www.a6.cz

fotograf:
Peter Fabo

Finalista kategorie Veřejný interiér II

ZŠ BRATŘÍ FRIČŮ, ONDŘEJOV

Chtěli jsme, aby škola fungovala tak trochu jako učebnice, proto jsme na chodbách nezakrývali potrubí vzduchotechniky, vytápění, vodovodu, kanalizace ani rozvody elektro kabeláží. Jsou to pomyslné žíly, tepny, dýchací trubice a střeva budovy a i děti teď mohou ve své nové škole toto vnímat.

Základní škola bratří Fričů je svazková základní škola pro 540 žáků, která vznikla na zelené svažité louce v Ondřejově u fotbalového hřiště. Obce Ondřejov, Zvánovice a Kaliště vytvořily dobrovolný svazek obcí, které se podílely na financování výstavby školy a financují společně také její provoz. Naším cílem bylo, aby budova školy nepůsobila mohutným dojmem v obci plné rodinných domů a zahrádek. Proto je stavba rozčleněna do tří hlavních hmot. Budova prvního stupně obsahuje mimo kmenových učeben také učebny výtvarné a hudební výchovy, družiny a knihovnu. V budově druhého stupně se nachází rovněž kmenové učebny, šest odborných učeben, ale také jídelna se stravovacím provozem a administrativní zázemí budovy. Ve hmotě, která je částečně zapuštěna do svahu, je tělocvična. Všechny tři hlavní budovy propojuje nižší hmota, která poskytuje prostor pro vstupní foyer, zádveří a venkovní zastřešený prostor pro přestávkový pobyt. Ten může v teplejších měsících sloužit také jako učebna.

Pro sport venku využívá škola přilehlý sportovní areál TJ Sokol Ondřejov. Výrazně se proměnilo také okolí školy. Z louky, na níž se pásly krávy, a úzké cesty lemované křovím vznikla nová příjezdová komunikace s K+R parkováním, zastávkou pro autobus a parkovištěm, které je sdílené se sousedním sportovištěm. Poměrně velkorysý nástupní prostor před hlavním vstupem je dlážděný žulovou dlažbou a doplňuje ho lípa s okrouhlou lavičkou. Fasády školy jsme obložili cihelnými pásky, které přispívají ke zjemnění měřítka. Tělocvična a navazující zastřešený venkovní prostor jsou řešeny v teplém bílo-šedém odstínu fasádní omítky. Signifikantní je také zelená barva na oknech a oplocení, která stejně jako režné zdivo odkazuje na estetiku ondřejovské hvězdárny.

Naším základním cílem bylo dosáhnout přehledných dispozic a prosvětlených prostor. Ve vstupním podlaží jsme navrhli přezouvárny a šatní skříňky jsou rozmístěné na chodbách v jednotlivých patrech. Právě řešení chodeb, nacházejících se uvnitř dispozice, bylo oříškem. Proto jsme navrhli světlíky orientované na sever, které plní hned několik funkcí – přivádí do chodeb denní světlo, umožňují provětrání budovy a jejich jižní šikmina vytváří ideální plochu pro umístění fotovoltaických panelů. Budova je postavena v pasivním standardu, takže je energeticky velmi úsporná.

Vytápění je řešeno tepelnými čerpadly na principu země – voda, které čerpají teplo z dvaceti vrtů o hloubce cca 140 metrů za školou. Škola je uměle větrána moderními vzduchotechnickými jednotkami s rekuperací. To ale neznamená, že si ve třídě nebo v kabinetu nelze otevřít okno. 

Chtěli jsme, aby škola fungovala, tak trochu jako učebnice, proto jsme na chodbách nezakrývali potrubí vzduchotechniky, vytápění, vodovodu, kanalizace ani rozvody elektro kabeláží. Jsou to pomyslné žíly, tepny, dýchací trubice a střeva budovy a i děti teď mohou ve své nové škole toto vnímat. V komunikačních prostorách jsme ponechali také přiznaný primární konstrukční materiál, a to železobeton. V celé škole klademe velký důraz na akustický komfort. Nezaměřili jsme se proto pouze na učebny, kde to vyžadují normy, ale také na chodby a jídelnu. Použili jsme zavěšené kruhové akustické prvky, které pohlcují hluk z obou stran a odkazují na hvězdnou oblohu. Akustické pohodě napomáhá také dřevěný obklad v jídelně, který navíc navozuje příjemnou atmosféru.

Na hvězdy odkazuje také orientační systém budovy, který zpracovalo grafické studio HMS Design, pod vedením Filipa Heyduka. Z původní žádosti o pomoc s nápisem nad hlavní vchod do školy vznikl celý nový vizuální styl školy a navigační prvky. Souhvězdí, ve kterém se narodili bratři Fričové, se stalo součástí loga školy. Princip souhvězdí byl použit i při tvorbě jednotlivých piktogramů.

Strohost komunikačních prostor, jejichž stěny tvoří pohledový beton, jsme od počátku plánovali doplnit výraznou barevností na podlahách. Na barevném řešení podlah jsme spolupracovali s výtvarnicí Pavlou Gregorovou Šípovou, kterou jsme oslovili v roce 2018. Tak jako se ondřejovská hvězdárna stala inspirací pro nás, inspirovala se jí i ona v designu podlah.

Zrodila se myšlenka přenést na podlahu hvězdnou oblohu a přidat komunikaci v obou smyslech slova - komunikaci pozemní a komunikaci mezi lidmi. V místnostech, které jsou určené k občerstvení, relaxaci a rozhovorům, tedy v jídelně a školním klubu, jsou použity „komiksové bubliny“. Zvláštní pozornost pak výtvarnice věnovala vstupnímu foyer, které je velkým dopravním uzlem celé budovy. Proto navrhla stylizovanou hvězdu, která rovněž odkazuje na hvězdárnu a jejíž paprsky navádí návštěvníky všemi směry, kterými je možné se vydat. O podlaží níž se nachází podobný prostor, pro než se inspirací stala fotografie hvězdné oblohy focená na dlouhý čas.

Paprsky vedoucí z foyer procházejí chodbami až do tříd, kde se „rozpijí“ po celé místnosti. Pro první stupeň byly do tříd vybrány jásavější barvy, které jsou podle psychologů dětmi preferovány.  V budově druhého stupně je barevnice tlumenější a objevují se i šedé tóny. Pro prostory kabinetů, sborovny a také byt školníka byly rovněž zvoleny neutrálnější tóny doplněné o uklidňující zelenou.

Měli jsme štěstí, že jsme vyhráli také výběrové řízení na návrh interiéru školy. Díky tomu jsme mohli dotvořit materiálové a barevné řešení tak, jak jsme si to od prvních konceptů představovali. Nábytek jsme zvolili pro všechny místnosti v neutrální bílé nebo dekoru dřeva, aby si nekonkuroval s výraznými podlahami. Barvy se pak objevují na nejrůznějších typech sezení v odborných učebnách, v těch kmenových zase hrají s podlahou barvy úložných boxů. Pestrobarevné je také venkovní sezení, školní družiny nebo školní klub. Naopak laboratoře fyziky a chemie jsme navrhli převážně čistě bílé s drobnými barevnými akcenty. Ve školní jídelně jsme výrazně barevnou podlahu doplnili opět bílými stoly a stohovatelnými židlemi ve třech barevných odstínech. V tělocvičně jsou dřevěné prvky (vazníky, akustický obklad stěn, žebřiny, mobilní tribuny) a pohledový beton doplněny o neutrální teple šedou podlahu s barevnými čárami pro různé sporty.

Během realizace školy v Ondřejově jsme se jako architekti utvrdili v důležitosti spolupráce s výtvarnými umělci a grafickými designery. Architekti nejsou všeumělové a mezioborová spolupráce přináší čerstvé myšlenky a zkušenosti do prostředí, které společně vytváříme pro další generace.

Architektonické řešení:

ATELIER 6, s.r.o. / Ing. arch. Štěpán Braťka, Ing. arch. Michal Nekola, Ing. arch. Lucie Staňková, Ing. arch. Radek Šíma

Generální dodavatel stavby:

PKS stavby a.s.

Dodavatel interiérového vybavení stavby:

MY DVA holding, a.s.

 

Orientační systém a grafická identita školy:

HMS Design / Filip Heyduk

 

Výtvarné řešení barevnosti podlah:

MgA. Pavla Gregorová Šípová

Číst více

Partneři

PARTNER DESIGNU CENY

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ PARTNER

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

OFICIÁLNÍ VŮZ

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše