01.03.2017

KANCELÁŘE FIRMY TGS, HOLOUBKOV

Číst více

kategorie:
Veřejný interiér II

autor a přihlašovatel:

Michal Rouha, MOMENTURA s.r.o., www.momentura.cz

KANCELÁŘE FIRMY TGS, HOLOUBKOV

Architekti využili prostředí průmyslové haly a vytvořili na přání investora neotřelý interiér pro firmu zabývající se strojní výrobou. Hraje se tu ping pong, relaxuje v síti a schůzuje ve vyvýšených boxech. Podtrhli tak přátelskou atmosféru, která v tomto ryze industriálním prostředí panuje.

Snaha byla vytvořit neotřelé kanceláře, které charakterizuje specializaci firmy jež je obývá. A jelikož jako strojařská firma hlavně pracují se surovými materiály v jejich přirozeném stavu, tak i celkový návrh s tímto aspektem pracuje. Koncept je založen na přiznání vlastní ocelové nosné konstrukce haly, přiznání veškeré technologie a technických instalací v interiéru a použití základních surových stavebních prvků s propsanou strukturou. Do těchto prostor jsou pak vloženy dílčí subprostory/boxy/místa, které jsou v lehkém kontrastu oproti základní stavební kostře. Ty pak hlavní prostor člení, ohraničují a definují celkovou náplň kanceláří.

Anotace:

Máme schůzku ... jedeme do Mýta u Rokycan do firmy TGS. Přijíždíme od křižovatky a vidíme velké haly. Míjíme je, skoro si jich nevšimneme, jsou to klasické výrobní haly. Navigace nás navede před jednu z nich. Vystupujeme z auta a vidíme unifikovaný trapézový háv objektu a skromný nepatrný vstup, ze kterého vychází pan ředitel a vřele nás vítá.

Jdeme dovnitř, svět se úplně proměnil. Je to tu jiné než jsme čekali. Spíše jsme toto nečekali. Hned na nás dýchla přátelská atmosféra. Po pravé straně za odhrnutým závěsem sedí několik lidí u stolu a povídají si. Sedí výše jako v klasické jídelně, avšak atmosféra s hřejivým světlem zavěšených žárovek kantýnu zpříjemňuje. Po levé straně kantýny se otevírá okno ze stěny, hele uvnitř za stěnou je kuchyně. Otočíme hlavu a na druhé straně hrají dva lidi ping-pong. Nad hlavou je v díře ve stropě vypnutá síť a v ní někdo leží, asi relaxuje. Nastupujeme na schodiště, je to dominanta vstupního prostoru s plným zábradlím a vyfrézovaným logem. Dotknu se zábradlí. Chladí, je z oceli. Vyjdeme nahoru na jakousi spojovací lávku, ta spolu s prostorem s relaxační sítí dělí prostor open-space.

V prostoru kanceláří vidíme dva boxy s černě natřených osb desek a jeden větší podlouhlý zelený, který je hodně prosklený a skrz něj vidíme až do výrobní části haly. Jdeme dále kolem jednoho černého boxu a vidíme, že v něm je integrována malá kuchyňka, nika na sezení a spoustu vestavěných skříní s úložným prostorem. U všech boxů jsou ze stran přidružena schodiště, po kterých se dá vystoupat ještě o kus výše. Snad nám to tam také ukáží. Kolem nich jsou pak po celém patře rozesety pracovní stoly s židlemi. Celý prostor působí utlumeně, napomáhají tomu heraklitové desky v podhledu i gumová penízková podlaha na zemi. Není zde žádný hluk.

Konstrukce haly je odhalena a natřena kovářskou černí. Nic se zde nezakrývá. Vzduchotechnika, trubky od topení, i vedení kabelů k zásuvkám je přiznané. Technologie i použité materiály si zde na nic nehrají a osobitě reprezentují v prostoru svůj charakter a svoji funkci. Vstupujeme do nitra zeleného boxu přes velké prosklení do jedné ze zasedacích místností. Místnost je celá černá. Jehlanový molitan na stěnách a na stropě v kombinaci s černým kobercem udávají směr, kam mají směřovat naše oči - průhled do haly tvoří jakýsi orámovaný obraz. Usedneme za stůl, ten má krásnou dubovou desku s vygravírovanou grafikou. Dřevo působí velice elegantním a hřejivým dojmem.

"Ještě než začneme, dáte si kávu nebo čaj? ... ... ..."

Autoři základní koncepce: Michal Rouha, Martin Chlanda, Jana Fischerová (atelier Povětroň)

Spolupráce: Lucie Ráchel Dřevíkovská

Číst více

Partneři

PARTNER PRO KULTURU

PARTNEŘI KATEGORIÍ

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše