13.11.2021

INTERIÉREM ROKU SE STAL MEZONET U OBECNÍHO DVORA

Číst více

INTERIÉREM ROKU SE STAL MEZONET U OBECNÍHO DVORA

 

Absolutním vítězem šestého ročníku soutěže Interiér roku (za období 2020) se stal Mezonet v pražském Obecním dvoře. Autorem interiéru je Akad. arch. Rudolf Netík ze studia RN ARCHITEKTONICKÝ ATELIER. Vítěz si převzal hlavní cenu v úterý 21. 9. 2021 v pražském Centru současného umění DOX. Absolutní vítěz se zároveň stal vítězem kategorie novostavba.

Mezinárodní porota ocenila zejména respektování ducha místa, s nímž interiér přes svou modernost dokonale koresponduje (pražský Josefov). Vyzdvihla zejména fakt, že autor nepoužil šablonovitá svítidla, ale navrhl fantastické originální osvětlení přímo na míru prostoru. Přirozeně zkombinoval historické prvky s moderními, které interiéru dominují a citlivě zakomponoval umělecká díla.

Ceny pro letošní ročník soutěže byly navrženy jako rozměrné skleněné pochodně, které symbolizují poselství nebo osvětu, ale podle jejich autora designéra Borise Klimka mohou představovat i v současnosti tolik potřebné světlo na konci tunelu. Pochodně vyrobila sklárna Martina Wichterleho Bomma.

V souladu pravidly musely všechny soutěžní interiéry vzniknout v předchozím roce. Zajímavostí je, že kromě řady drahých a spektakulárních interiérů se tohoto ročníku účastnilo největší množství rekonstrukcí panelových bytů, ale také nejvíce kanceláří v historii soutěže.

„Jde vlastně o obrovský triumf českých i slovenských interiérů nad objektivními překážkami, protože rok 2020 byl rámován protiepidemickými opatřeními, zákazy a omezeními. Doslova dusil vznik čehokoliv nového, snad s výjimkou mutací Covidu 19. Díky okolnostem si najednou všichni bez ohledu na rozpočet a druh projektu uvědomili, jak podstatná je kvalita interiéru.

V různých fázích historie České i Slovenské republiky se už bohužel stalo, že jsme nesměli překročit hranice směrem ven, ale vloni poprvé jsme až na výjimky nemohli odejít z domu. Najednou začalo snad každému intenzivně záležet na tom, jestli ho interiér objímá nebo škrtí“ říká ředitel a zakladatel soutěže Interiér roku Petr Tschakert.

Odborná porota pod vedením architekta a designéra prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c. vybírala z 211 interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů.

V mezinárodní odborné porotě rozhodovali o vítězích kromě Čechů i jedna Španělka, Slovenka, Portugalec a dva Italové. Kromě architektů a interiérových designérů zasedli v porotě i osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury např. filmová režisérka a producentka MgA. Hana Třeštíková, malíř a pedagog MgA. David Saudek, výtvarník Pasta Oner, designér a sochař Rony Plesl atd.), a to proto, aby výsledky plastičtěji zohledňovaly interiér jako multidisciplinární, nikoliv jen architektonickou disciplínu.

Soutěž INTERIÉR ROKU popularizuje profesi architektů a interiérových designérů, kteří každým rokem vytvářejí pro své klienty skvělé a neotřelé interiéry na světové úrovni.

Záštitu nad šestým ročníkem soutěže Interiér roku poskytlo Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy a starosta městské části Praha 7.

 

PŘEHLED VÍTĚZŮ VŠECH KATEGORIÍ
SOUTĚŽE INTERIÉR ROKU 2020:

 

Kategorie NOVOSTAVBA (+ ABSOLUTNÍ VÍTĚZ):
Mezonet u Obecního dvora (obr. 1, 2, 3)
Autor: Akad. arch Rudolf Netík, studio RN ARCHITEKTONICKÝ ATELIER

 

Kategorie REKONSTRUKCE:

Panelový byt téměř jako loft (obr. 4, 5)
Autorka: Ing. arch. MgA. Klára Kučera Makovcová, studio KLÁRA MAKOVCOVÁ ARCHITECTS

 

Kategorie VEŘEJNÝ INTEIÉR I (restaurace, kavárny, hotely):

Restaurace SOHO v Banské Bystrici (obr. 6, 7)
Autoři: Lukáš Kordík, Štefan Polakovič a Alan Prekop ze studia GUTGUT a Andrej Olah, Filip Marčák, Jana Filípková a Matej Kurajda ze studia GRAU ARCHITECTS

 

Kategorie VEŘEJNÝ INTERIÉR II (obchody, služby, školy, zdravotnická zařízení a veřejné prostory)

Rekonstrukce paláce hradu Helfštýna (obr. 8, 9)
Autoři: Miroslav Pospíšil a Martin Karlík, spolupráce Robert Randys, Lucie Rohelová, Adéla Tomečková, Milena Koblihová, a Daria Johanesová, studio ATELIÉR-R

 

Kategorie INTERIÉR ROKU -- SOMFY (kanceláře, huby a coworkingová centra):

Sídlo finanční skupiny J&T (obr. 10, 11)
Autoři: Akad. arch. Vít Máslo a dipl. arch. David Richard Chisholm, spolupráce Evžen Dub, Gabriela Sekyrová, Pavel Paseka a Aneta Všechovská Zadáková, studio CMC ARCHITECTS

 

Kategorie INTERIÉR ROKU -- VELUX (cena generálního partnera):

Půdní byt na Starém Městě (obr. 12, 13)
Autor: Václav Hlaváček, STUDIO ACHT

 

Kategorie CENA NOVINÁŘŮ:

Interiér chalupy Na Škole (obr. 14, 15)
Autoři: Adéla Lipár Kudrnová a Ing. arch. Tomáš Beránek, ARKI STUDIO

Číst více

Galerie

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše