27.03.2023

AUTOR CEN OSMÉHO ROČNÍKU SOUTĚŽE

Číst více

AUTOR CEN OSMÉHO ROČNÍKU SOUTĚŽE

Podobu ocenění navrhuje pro každý ročník soutěže jiný autor. Letos se tohoto úkolu ujal designér sklárny Bomma Ota Svoboda.

Jedná se vždy o autorské originály, které vyjadřují specifický postoj autora k tématu interiéru.

Po studiu sklářské školy v Novém Boru založil Ota Svoboda studio Borninbor, a to společně s designérem Jakubem Janďourkem (dnes Studio Dechem).  V současnosti působí jako interní designér sklárny Martina Wichterleho BOMMA a spolupracuje na vývoji všech jejích kolekcí. Je například autorem řady svítidel nazvané Soap, která zdobí veřejné prostory, ale i byty po celém světě. Mimo jiné také za tuto kolekci získala v roce 2016 sklárna BOMMA ocenění Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku. Pro zajímavost, svítidla Soap jsou dominantou všech prostor salonku letiště v Birminghamu.

Ocenění Interiér roku je už tradičně předáváno v osmi kategoriích na závěr mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum, jehož každý ročník se nese v duchu konkrétního tématu. Letos je leitmotivem Svoboda vnitřního prostoru. „V interiéru se cítíme svobodně, pokud nás neomezuje, neklade překážky a dovolí nám dýchat. Osvobodit prostor od původně dobře myšlených bariér, zbytečností a formální manýry, je nepochybně snahou většiny architektů a interiérových designérů“ říká ředitel a zakladatel soutěže Interiér roku Petr Tschakert.

Podle autora ceny je svoboda křehká, mnohovrstevnatá a zářící. Její obhajoba však přináší i mnohé šrámy. Světelný objekt je tedy navržen jako poměrně rozměrná dvojitá skleněná koule, jejíž střed tvoří skleněné srdce ve tvaru vejce, které je zlaté (pro absolutního vítěze) nebo stříbrné (pro vítěze jednotlivých kategorií) a jeho povrch je narušen geometrickým brusem.

Skutečnost, že jsou název tématu a příjmení designéra shodné, je pouhou náhodou, ale o to víc je tato shoda symbolická.

V tvorbě podoby ocenění Interiér roku navazuje designér Ota Svoboda na autory z minulých ročníků, kterými byli například Rony Plesl, Boris Klimek, Jakub Pollág nebo Michaela Tomišková a Jakub Janďourek.

Vítězové kategorií a absolutní vítěz si převezmou ceny v závěru kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX, a to v úterý 16. 5. 2023.

Záštitu nad osmým ročníkem soutěže Interiér roku převzali Ministr kultury ČR, Ministryně kultury SR, Ministr průmyslu a obchodu ČR, magistrát hl m. Prahy
a starosta Městské části Praha 7.

Foto: Kristina Hrabětová (portrét), Martina Vedralová (foto ze sklárny)

Číst více

Galerie

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

PARTNER FASHION SHOW

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše